Hamilelikte Sivilce ve Akne Problemi Neyin Belirtisi?

Hamilelikte sivilce ve akne sorunu yaşayan bayanlar için bu yazımızda, hamile kaldıktan sonra bu cilt sorunlarının artmasının nedenlerini inceleyeceğiz. Ayrıca, hamilelikte sivilce ve akne oluşumunu önleyen bazı ipuçlarını da yazımızda paylaşacağız.

Hamile iken vücudunuzda bir takım değişikliklerin meydana gelmesi normaldir. Bu fiziksel değişiklikler son derece heyecan verici olsa da, bazıları sizi rahatsız edebilir. Eğer hamileyseniz ve cildiniz sivilcelenmeye başladıysa, bu sivilceleri elleyip sıkmamaya özen gösterin.

Gebelikte hormonal değişiklikler ve hormon seviyelerinin dalgalanması, sivilce sorununa yol açabilir. Hamile kalmadan önce sivilce problemi olan bayanların, hamile kaldıktan sonra bu cilt sorunlarında artış söz konusu olabilir.

Gebeliğin ilk 3 aylık (1.trimester) döneminde, hormon düzeylerinde hızlı bir dalgalanma olur. Hormon düzeylerindeki artış ile birlikte vücut fonksiyonlarında değişiklik ve dengesizlik olabilir. Vücudun doğal yağ salgıları artar. Sonuç olarak, cildiniz sivilceye eğilimli ise, hamilelikte bu sorun bir anda atağa geçebilir.

Hamilelikte Sivilce ve Akne Neden Olur?

Hamile bayanların ortak şikayetlerinden biri olan sivilce ve akne sorununun altında yatan başlıca nedenler şunlardır:

1. Hormonal Dengesizlik:

Gebe kadınlarda sivilce oluşumunun en büyük nedeni, hormon seviyelerindeki değişikliklerdir. Gebeliğin ilk 3 ayında, özellikle gebeliğin 6.haftasında, hormon düzeylerinde önemli dalgalanmalar olur.

Progesteron hormonunda büyük bir artış yaşanır. Bu nedenle, cilt normalinden daha fazla doğal bir yağ olan sebum üretmeye başlar. Bu yağ cilt gözeneklerini engeller. Sonuç olarak, bakteriler cilt gözenekleri içine birikebilir ve enfeksiyona neden olarak sivilce oluşumuna yol açar.

2. Vücudun Daha Fazla Su Tutması:

Hamilelikte vücudunuz daha fazla sıvı tutmaya başlar. Toksinleri içeren bu sıvı birikmesi sivilce ve akneye yol açabilir.

3. Akne Eğilimi:

Geçmişte sivilce ve akne sorunları yaşadıysanız ve cildinizin yatkınlığı varsa, hamile kaldığınızda büyük olasılıkla cildiniz sivilcelenebilir. Ayrıca, sadece adet dönemlerinde sivilce sorunu yaşayan bayanların hamile kaldıktan sonra sivilce problemiyle karşılaşma olasılığı yüksektir. Erken gebelikte sivilce sorunuyla karşılaşmasanız da, büyük olasılıkla hamileliğinizin 2.trimester döneminde akne ve sivilce sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Hamilelikte sivilce ve akne gibi cilt sorunları ile karşılaşmanız normaldir. Ancak bu cilt sorunlarını gidermek için hamilelikte ilaç kullanmaktan kaçınmanız gerekir.

Bakınız: Hamilelik Sonrası Cilt ve Saç Bakımı İçin Tavsiyeler

Hamilelikte Sivilce ve Akne Nasıl Geçer?

Hamilelikte sivilce problemini önlemenin herhangi bir garanti yolu olmasa da, şüphesiz ki sivilce oluşumunu ve izlerini en aza indirebilirsiniz. Aşağıda yer alan yöntemleri deneyerek, cildinizdeki sivilcelerin artmasını önleyebilirsiniz.

1. Cildinizi Temiz Tutun:

Hamilelikte sivilce ve akne oluşumunu önlemenin en iyi yolu, cildinizi mümkün olduğunca temiz tutmanızdır. Günlük cilt bakımınızı ihmal etmeyin ve sivilcelerinizi ellemekten kaçının.

Günde iki defa sabun içermeyen cilt temizleyiciler ile cildinizi yıkayın. Yüzünüzde sabun kalıntısı kalmamasına özen gösterin. Yüzünüzü yıkadıktan sonra kurulayın. Yağlı saçlar da sivilcelere neden olabilir. Saçınızı kaliteli bir şampuan ile yıkayın. Yastık kılıflarınızı ve kullandığınız havluyu düzenli olarak yıkayın.

2. Sivilcelerinizi Sıkmayın:

Hamile iken cildiniz ekstra hassas hale gelir. En ufak bir sürtünme veya ovma bile cildinizi yaralayabilir. Sivilcelerinizi sıkmayın. Yine, siyah noktaları da sıkmaktan kaçının. Yoksa enfeksiyon sonucu akne oluşumuna neden olabilir ve irin oluşumu nedeniyle sivilcelerinizde acı hissi olabilir. Sivilcelerinizin çoğalmaması için sivilcelerinizi ellemeyin ve sıkmayın.

3. Cildinizi Nemli Tutun:

Sivilceleri önlemek istiyorsanız, cildinizin nem dengesini korumaya özen gösterin. Sivilce eğiliminiz varsa, cilt tipinize uygun bir nemlendirici ürün kullanmaya özen gösterin. Böylece cildinizi tahriş olmaktan da korumuş olursunuz. Cildiniz kuru olduğunda bile sivilce eğiliminde olacağını unutmayın.

4. Kozmetik Ürünler:

Cildinizde kullanmayı planladığınız herhangi bir kozmetik ürününü satın almadan önce etiketinde yer alan içerikleri okuyun. Bazı ürünler sadece akne eğilimi olan ya da hassas ciltler içindir. Bu nedenle, cilt tipinize en uygun kozmetik ürünü seçmeye özen gösterin.

5. Güneşten Korunun:

Sivilce ve akneleri önlemek ve tedavi etmek için kullanılan ürünler, genellikle güneşte cildin daha fazla yanmasına ve hassas olmasına neden olur. Yaz aylarında sivilce tedavisi beklenen sonucu vermeyebilir. Cildinizin uzun süre güneşe maruz kalması ise, cilt kanseri riskini artırır. Aynı zamanda cildin daha hızlı yaşlanmasına neden olur. Cildinizdeki pigmentasyon ve lekeleri vurgulayabilir. Koyu lekelere de yol açabilir. Güneşin zararlı yan etkilerinden kaçınmak için en az 15 SPF koruyuculu güneş kremi kullanın.

6. Sağlıklı ve Dengeli Beslenme:

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinerek, hamileliğinizde sivilce oluşumunun yanı sıra pek çok sağlık sorununu önleyebilirsiniz. Şekerli ya da rafine yiyecekler, sivilce ve akne oluşumunu tetikleyebilir. Şeker yerine bal gibi zararlı etkileri olmayan tatlandırıcılar kullanın. Rafine edilmiş tahıllar yerine sağlıklı tahıl ürünleri tercih edin. Yine, kızartılmış yiyeceklerin alımını azaltmak da sivilce oluşumunu önleyebilir.

Sağlıklı bitkisel yağlar tüketin. Beslenme programınıza ceviz, badem gibi kuruyemişler, balık, somon ve avokado ekleyebilirsiniz. Taze sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin. Tüm gıdaları aşırıya kaçmadan yemenizi tavsiye ediyoruz.

7. A Vitamini Alımını Artırın:

A vitamini, cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur ve akne salgısını önler. Gebelikte fazla miktar A vitamini anne karnındaki bebek üzerinde olumsuz etkilere ve doğum komplikasyonlarına yol açabilir. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği miktarda A vitamini almaya özen gösterin. Havuç, balık, süt ve yumurta gibi gıdalar, doğal A vitamini kaynaklarıdır. Ancak dozunda yemeniz önemlidir. Hamile iken doktorunuz önermediği takdirde A vitamini takviyesi almayın.

8. Bol Su İçin:

Hamile iken vücudunuz susuz kalma eğiliminde olacaktır. Vücudunuzun su dengesini koruması çok önemlidir. Eğer vücudunuz susuz kalırsa, aynı zamanda cildinizde sivilce ve akne oluşmasına yol açabilir. Her gün 8 ila 10 bardak su içmeye özen gösterin ve sıvı alımını taze meyve ve sebze sularıyla destekleyin.

Gebelikte hafif veya şiddetli sivilce problemi olan gebe kadınlar, doktorlarına danışarak bu cilt sorunu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir