Hamilelikte Sıtma: Belirtileri, Semptomları ve Komplikasyonları

Erken evresinde, sıtma (Malaria) belirtileri grip veya viral enfeksiyondakilere benzer olabilir. Kesin enfeksiyonu belirlemek için sadece bir kan testi yardımcı olabilir. Hamilelikte sıtmanın yaygın belirtileri şunlardır:

Gebelerde sıtma hastalığını en erken tanımak ve tedavi etmek önemlidir. Çünkü hem anne hem de bebek için diğer sağlık komplikasyonlarını da beraberinde getirebilir.

Gebelerde Sıtma Komplikasyonları

Sıtma komplikasyonsuz ve ciddi enfeksiyon olarak sınıflandırılır. Komplike olmayan sıtma enfeksiyonu, her iki ila üç günde bir meydana gelen ve altı ila on saat süren baş ağrısı, ateş, titreme ve terleme gibi semptomlarla ilişkilidir.

Şiddetli sıtma, anemi, akut solunum sıkıntısı sendromu, serebral sıtma ve organ hasarlarına yol açabilecek hayatı tehdit eden bir enfeksiyondur. İşte anneleri beklemedeki bazı komplikasyonlar:

Anemi

Plazmodyum falciparum paraziti kanı enfekte ettiğinde, hemoliz (kırmızı kan hücrelerinin rüptürü) ile sonuçlanır ve kan tedarikine artan talep yaratır. Bu, doğum sonrası kanamaya ve maternal ve neonatal mortaliteye yol açabilecek anemiye yol açar.

Akut pulmoner ödem, ikinci veya üçüncü trimesterde ortaya çıkabilecek ciddi bir anemi türüdür. P. falciparum enfeksiyonundan kaynaklanan ve alveollerde akciğerlere sıvı sızmasına neden olan bir hiyalin membran oluşumuna yol açan ciddi bir tıbbi durumdur.

İmmüno supresyonu

Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler bağışıklık sisteminizi etkiler. Vücudunuz, bağışıklığı azaltan kortizol adı verilen immünosüpresif hormonu sürekli olarak salgılar. Bekleyen kadınlarda kortizol seviyesi arttıkça sıtma parazitine karşı direnç azalır, böylece hiperpireksi, hipoglisemi, şiddetli hemolitik anemi, serebral sıtma ve pulmoner ödem gibi komplikasyonlara yol açar.

Hipoglisemi

Kan şekeri seviyesinin 60 mg / dl’nin altına düştüğü tıbbi bir durumdur. Bulaşıcı falciparum parazitlerinin artan hiperkatabolik etkisinden kaynaklanır. Bu, glukoz kullanımının artmasına ve parazitik eylemler tarafından glukoneogenezin inhibisyonuna bağlı olarak glikoz üretiminin zayıflamasına yol açar. Bu durum asemptomatik kalır. Bu nedenle, risk altında olan hamile kadınların hipoglisemi için sürekli olarak izlenmesi gerekir.

Böbrek yetmezliği

Gebe kadınlarda sıtma enfeksiyonunun bir başka olumsuz etkisidir. Sıtma sırasında parazitemi ve vücudun tespit edilmemiş dehidrasyonu böbrek fonksiyon bozukluğuna yol açar. Tedavi diüretik ve sıvı tedavisi alan hastayı içerir. Gerekirse diyaliz önerilir.

Sıtmanın ciddi şekli sadece anneyi değil, rahmindeki bebeği de etkiler.

Bebeklerde Komplikasyonlar

İşte annesinin sıtması olduğunda fetüsün karşılaşabileceği bazı komplikasyonlar:

Düşük doğum ağırlığı veya IUGR: Plasenta sıtma parazitlerinin fetüse oksijen ve besin maddelerinin bağlanmasını ve önlenmesini sağlar. Bu düşük doğum ağırlıklı bebeklere ve intrauterin gelişme geriliğine neden olabilir. Ağırlığı 2.5kg az olan bebeklerin hayatta kalma şansları daha azdır.

Dikey bulaşma: Bir diğer bariz risk, enfeksiyonun anneden bebeğe yayılmasıdır. Anne zamanında dikkat ve ilaç alırsa, doğmamış bebekler etkilenmeyebilir. Bununla birlikte, doktorlar herhangi bir enfeksiyonu dışlamak için doğumdan sonra yenidoğanın kan taramasını tavsiye eder.

Erken doğum: P.Falcifarum maternal plasentayı enfekte eder, burada parazitler çoğalır. Sıtma ile enfekte olmuş plasenta, aktif bir bağışıklık tepkisini tetikleyen ve böylece erken doğum eylemini uyaran sitokinler, antikorlar ve makrofajlar taşır.

Düşükler: Lancet Bulaşıcı Hastalıklar dergisinde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar, semptomatik sıtma ile enfekte olan iki gebe kadından birinin düşük olduğunu, üç kadından birinin sıtma asemptomatik olması durumunda düşük yapma riski taşıdığını yazmaktadır.

Araştırmanın bir parçası olan Shoklo Sıtma Araştırma Birimi’nden Dr Rose McGready, “Çalışmalarımız hamilelik sırasında sıtma enfeksiyonu ile ilgili belirli risk faktörlerini vurguladı. Özellikle endişe verici, hastalık asemptomatik olsa bile düşük yapma riskidir. Bununla birlikte, düşüklerin tehlikeleri önemli olsa da, çalışmamız: en yaygın ilaçların bu riski önemli ölçüde azalttığı bazı iyi haberler sunuyor. ”

Hamilelikte sıtma, hem annenin hem de doğmamış bebeğin yaşamları için potansiyel riskler sunar. Bu nedenle, sıtma teşhisi konan hamile bir kadın, herhangi bir gebelik riski olasılığını azaltmak için derhal tıbbi yardım almalıdır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir