Hamilelikte Sıtma Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Olur?

Hamilelik sıtmasının (Malaria) tanınması ve teşhis edilmesi zordur. Çünkü kadınlar genellikle asemptomatiktir. Ayrıca, plasentadaki P. falciparum parazit sekesterleri olarak periferik kan örnekleri enfeksiyonu tespit edemeyebilir.

Hamilelikte Sıtma Tanısı

Bu problemle yüzleşmek için doktorlar genellikle plasentadan kan örnekleri toplar. Aşağıdaki testlerden bir veya daha fazlasından geçebilirsiniz:

Kan yayma testi: Bir damla kan alınır ve mikroskobik slaytta yayılır. Daha sonra numune parazit açısından incelenir. Gebelikte sıtmanın teşhisi için yaygın olarak kabul edilen standart bir testtir.

Hızlı tanı testi (RDT): Hastanın kanındaki sıtma antijenlerini tespit eder. Bununla birlikte, sonucu doğrulamak ve enfekte olmuş kırmızı kan hücrelerinin sayısını belirlemek için RDT mikroskobik tanı ile takip edilir. RDT’ler genellikle mikroskopinin bulunmadığı klinik ortamlarda kullanılır.

Hemozoin tespiti: Parazitlerde hemoglobin varlığı, hemozoin adı verilen polimerize heme üretimiyle sonuçlanır. Lazer desorpsiyon kütle spektrometresi (LDMS) veya polarize bir ışık ile tespit edilir. LDMS, 100–1000 / μl kan aralığında parazitlerin belirlenmesine yardımcı olurken, polarize ışık hemozoinin floresan özelliklerini yakalar.

Polimeraz zincir reaksiyonu: PCR, sıtmanın moleküler tanısı için kullanılan yeni bir teşhis aracıdır. 1-5 parazit / µl kan kadar daha az parazit varlığını tespit edebildiği için mikroskopi ve RDT’den daha iyi kabul edilir.

Histolojik inceleme: Bu yöntemin gebelik sıtmasının saptanmasında diğerlerinden daha doğru olduğu düşünülmektedir. Histoloji, doku örneklerinin mikroskop altında incelenmesini içerir.

Sıtmanın tedavisi, bazı gebelik güvenli ilaçlarla mümkündür.

Gebelikte Sıtma Tedavisi Nasıl Olur?

Hamilelik sıtmasının derhal tıbbi müdahaleye ihtiyacı vardır. Tedaviler, hamilelikte güvenli olan antimalaryal ilaçların kullanımını içerir. Gebelikte sıtma için mevcut tedaviler şunlardır:

Hamilelikte komplikasyonsuz sıtma tedavisi

İlk trimester: WHO, ilk trimesterde saptanan komplike olmayan gebelik sıtması durumunda kinin ve klindamisin kombinasyonunu önerir.

İkinci ve üçüncü trimester: WHO kılavuzlarına göre, artemisinin kombinasyon tedavisi (ACT) gebeliğin ikinci ve üçüncü trimesterlerinde en etkili ve güvenli tedavidir. ACT-AL (Artemether Lumefantrine) ve ACT-SP (Sulfadoxine Pyrimethamine), komplikasyonsuz sıtmanın tedavisi için önerilen ACT’dir.

Hamilelikte şiddetli sıtma tedavisi

En çok önerilen tedavi intravenöz (IV) artesunat veya kinin kullanmaktır. Üçüncü trimesterde artesunat en uygunudur çünkü kinin hipoglisemi riski taşır.

Parasetamol tabletlerin yüksek ateşi hafifletmesi önerilir. Etkisi dört ila altı saat sürer, bundan sonra hasta tekrar ateşli hissedebilir. Bu ilacın hamilelik sırasında uygulanması güvenlidir ve günde üç ila dört kez alınabilir.

Tedavi edilirken susuz veya aşırı hidratlanmamaya dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca, zayıflığın üstesinden gelmek için yeterli kalori alın.

Sıtma sivrisineklerden kaynaklanır. Ve bu gerçek, hastalığı önlemek ve hamilelik sırasında tedavi edilmekten daha kolay hale getirir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir