Hamilelikte Sıtma Nasıl Önlenir? Neler Yapmalı?

Gebelikte sıtma hastalığına (Malaria) enfekte olma olasılığını en aza indirmek için bu önleyici tedbirleri uygulayın:

Böcek ilacı ile tedavi edilen yatak ağları (ITN), sivrisineklere neden olan sıtmanın giderilmesine yardımcı olur. Uygun maliyetlidir ve sıtmayı önlemenin güvenli bir yoludur, böylece hem anne hem de bebeğini korur.

Aralıklı olası tedavi (IPT), maternal sıtma atakları, maternal ve fetal anemi, plasental parazitemi, düşük doğum ağırlığı ve neonatal mortalite olasılığını azaltan tam bir antimalaryal ilaç tedavisidir. DSÖ, orta ila yüksek sıtma riski olan bölgelerde sülfadoksin-pirimethamin (IPTp-SP) ile IPTp önermektedir.

Açık renkli kıyafetler giymek: Genellikle sivrisinekler koyu renklere çekilir. Sıtma eğilimli bölgelere yaşayan veya seyahat eden hamile kadınlar, cildin maruz kalmasını önlemek için açık renkli ve tam boy kıyafetler giymelidir.

Serin bölgelerde kalın: Sivrisinekler soğuk havalarda gelişemediği için serin veya klimalı alanlarda kalın.

Hamile kadınların zayıf bağışıklığı vardır, bu da onları bulaşıcı hastalıklara karşı duyarlı hale getirir. Hamileyseniz ve tekrarlayan ateş belirtileri varsa, bir doktora gidin. Kan testi ateşin nedenini belirlemeye yardımcı olabilir. Zamanında tıbbi müdahale ve evde uygun hemşirelik sizi sağlığınızı geri getirebilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.