Hamilelikte Şişkinlik ve Gaz Neden Olur?

Gaz, geğirme ve şişkinlik, utanç verici olabilirler. Çoğu insan günde ortalama 10 ila 20 kez gaz çıkarır. Ve gebelikte, bu sayı daha da artabilir. Ama üzülmeyin.

Bu yazıda gebelikte gaz ve şişkinlik hakkında detaylı bilgi vererek anlamanıza yardımcı olacağız.

Bakınız: Hamilelikte Gaz ve Şişkinliğe Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Şişkinlik Olmasının Sebebi

Hamilelikte artan progesteron seviyeleri, sindirim sistemi de dahil olmak üzere vücuttaki tüm kasları gevşetir. Bu, sindirimi yavaşlatabilir ve sistemde gaz birikerek geğirme, gaz ve şişkinliğe yol açar. Bunlar ağır bir yemekten sonra bağırsakta rahatsız edici his geliştirir.

Gebeliğin Son Aylarında Şişkinlik Olur Mu?

Evet, büyüyen rahim ve hormonal dalgalanma nedeniyle hamileliğin sonlarında şişkinlik meydana gelir. Rahim boşluğu karın boşluğunda daha fazla yer kaplar, mideyi daha fazla iter ve sindirimi etkiler. Bu, yemeklerden sonra daha şişkin hissetmenize neden olur. Sonuç olarak, mide ekşimesi, asitlik veya kabızlık da yaşayacaksınız.

Hormonal dalgalanmanın yanı sıra, hamilelikte şişkinliğin daha fazla nedeni vardır.

Bakınız: Gebelikte Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Hamilelikte Şişkinlik Nedenleri Nelerdir?

Artan progesteron seviyelerine ve büyüyen rahime ek olarak, gaza neden olan ve hamileliğin son aylarında gaz ve şişkinliğe yol açan başka faktörler de vardır. Aşağıdakileri içerir:

1. Kabızlık

Yiyecekler sindirim sisteminden geçer ve uzun süre bağırsakta kalır. Bu, fetusun su dahil tüm besin içeriğini emmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, emilim rektuma ulaşması daha uzun süren kuru dışkılarla sonuçlanır ve biriken dışkı maddesi gaz ve şişkinliği artırabilir.

2. Gıda duyarlılığı

Bazı yiyeceklerin diğerlerine göre daha fazla gaza neden olması muhtemeldir. Örneğin, çölyak hastalığı olanlar glüten ürünlerini sindiremezler ve bu tür yiyecekleri tükettiklerinde gaz şikayeti artabilir.

Laktoz intoleransı olanlar için de durum aynıdır. Süt gibi süt ürünlerini sindirmekte zorlanacaksınız ve bu da gaza yol açabilir. Çünkü vücut laktozu parçalamak için yeterli laktaz yapamaz (süt ürünlerinde bulunur).

3. Kolondaki bakteriler

Kolondaki bakteri dengesinde bir değişiklik varsa, daha fazla gaz üretimi, geğirme ve şişkinlik ile sonuçlanır.

4. Kilo alımı

Açlık seviyeleriniz artabilir ve daha çok yemek yeme eğiliminiz vardır. Vitamin takviyeleri ile birlikte besleyici bir beslenme programı uygulamak kalori sayınızı artıracak. Bu da sizi halsiz ve daha az aktif hale getirecektir. Bu nedenle, ilerleyen günlerde gazlı, şişkin ve rahatsız hissedersiniz.

Şimdi neden gaz ve şişkinlik hissettiğinizi biliyorsunuz, ancak sindirim sisteminizde gazın nasıl oluştuğunu bilmek yardımcı olabilir.

Kaynaklar:

  1. Tina Comston; Farting – how much is normal and what can I do about it?; The Ohio State University
  2. Body changes and discomforts; The U.S. Department of Health and Human Services

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.