Hamilelikte Şişkinlik Hissi Nasıl Geçer?

Hamileyken, bir sürü sorun ile karşılaşmak muhtemeldir. Hamilelikte sık görülen sorunlardan biri de şişkinlik ve gazdır. Hamileliğin son döneminde ise şişkinlik daha az olur. Şişkinliğin altında yatan sebepleri ve şişkinliği önlemenin yollarını yazımızın devamında detaylı olarak bulabilirsiniz.

Hamilelikte Şişkinlik Neden Olur?

Şişkinlik tüm hamile kadınlar tarafından yaşanan bir durumdur. Hamileliğin ilk haftalarında rahatsızlık hissettirecek derecede fazla olabilir. Ana nedenlerinden biri ise hormonal dengesizliktir. Progesteron hormonu genellikle vücut ve gastrointestinal sistem içinde düz kas dokularını rahatlatır. Bu yavaş sindirim süreci gaz, geğirme ve şişkinliğe neden olur.

İlerleyen gebelik ile birlikte rahim alanı mide ve bağırsaklar ile rekabet etmeye başlar. Bu da şişkinliğe neden olur. Rahim, pelvik bölgede daha fazla yer kaplar ve hamile bayanlar sık sık kabızlık eğilimindedir. Hormonal değişiklikler aynı zamanda sindirim sorunları ve fazla kiloya neden olabilir. Hamileliğin erken safhalarında şişkinliğin ana nedenleri şunlardır:

Rahim Şişliği:

Hamileliğin 4. haftasında, döllenmiş yumurta rahim içerisine yerleşir. Erken gebelik sırasında gelişmekte olan embriyoyu korumak için rahim astarı kalınlaşır. Rahme yüksek kan akışı ile beraber kalp hızı artar ve rahim şişmesi oluşur. Şişmiş rahim pelvik bölgede daha fazla yer kaplar ve bu nedenle alt karında şişkinlik hissi ortaya çıkar.

Kabızlık:

Gıdaların tümü bağırsak boyunca ilerler ve yavaş yavaş daha uzun sürede bağırsağa ulaşır. Sonunda tüm besin içeriği fetüs yararına olacaktır. Fetüs tüm gıdaların su içeriğini emer, böylece dışkı kurur. Kuru dışkının rektuma ulaşması uzun bir zaman alabilir. Şişkinlik ve gaz sorunları artar.

Gaz:

Hormon seviyesi, gelişmekte olan fetüsü desteklemeye hazırlanırken hamile bir kadının vücudunda pek çok değişiklikten sorumludur. Progesteron ve relaksin hormonları, pelvik bölgenin doğum sırasında esnemesine izin veren iki hormondur. Bu hormonlar aynı zamanda gıda geçiş hızını yavaşlatır, kabızlığa neden olur. Doğal olarak meydana gelen bakteri bağırsakta gaz oluşmasına neden oluyor. Ayrıca, hamile kadınlarda hazımsızlık ve mide ekşimesi de sık görüldüğü için tüm bu sorunlar şişkinlik yapabilir.

Kilo:

Daha çok acıkan ve öğünleri sıklaştıran hamile bayanlar, aynı zamanda artan kilo ile birlikte hareketsiz kaldıklarında ve daha az fiziksel aktivite ile uğraştıklarında şişkinlik sorunu ile karşılaşabilirler.

Bakınız: Hamilelikte Şişkinlik ve Gaz Neden Olur?

Hamilelikte Şişkinlik Nasıl Önlenir?

Hamile kaldıktan sonra, her zamankinden daha sık gaz çıkarma ihtiyacı duyulabilir.  Ancak, endişe etmeyin! Aşağıda yer alan tavsiyelere uyarak sizler de gaz ve şişkinliği önleyebilirsiniz.

1. Rafine Şekerden Uzak Durun

Rafine şeker şişkinliği arttırabilir. Yüksek früktozlu mısır şurubu içeren içecekler ve şekerli meyve sularından kaçının. Kayısı, şeftali ve muz gibi taze meyveler yemeyi tercih edin.

2. Lif Bakımından Zengin Gıdalar

Tatlı patates, tahıl, pirinç, havuç, elma, yeşil yapraklı sebzeler, kepekli ekmek gibi gıdalar sindirim sistemine iyi gelir ve her biri iyi birer lif kaynağıdır. Bu nedenle, bağırsak hareketini düzenli tutmaya yardımcı lifli gıdaları öğünlerinize ekleyin. Aşırıya kaçmayın.

3. Egzersiz

Şişkinlik sorunu ile başa çıkmanın en harika yollarından biri günlük düzenli egzersiz yapmaktır. Bu sayede rahatsız edici gaz ve şişkinlik sorunlarını önleyebilirsiniz. Her gün yemekten sonra 10-15 dakikalık yürüyüş yapabilirsiniz.

4. Gaz Yapıcı ve Kızarmış Gıdalardan Kaçının

Soğan, fasulye, lahana ve brokoli gibi besinler gaz sorununu tetikler. Kızarmış yiyecekler de şişkinliği arttırabilir ve sindirim sürecini yavaşlatabilir. Şişkinlik hissini önlemek için az yağlı yiyecekler yemeye çalışın.

5. Yiyecek Günlüğü Tutun

Tanınmış beslenme uzmanı Dr. Raymond Peat’e göre; her öğünden sonra altı saat içerisinde gaz sorunu yaşanabilir. Yediğiniz yemeklerin listesini tutarak, hangi gıdaların sizde gaz ve şişkinlik sorununu ortaya çıkardığını tahmin edebilirsiniz.

6. Sıvı Alımı

Doğru bağırsak hareketleri için bol su içmek önemlidir. Bu sayede şişkinlik ve kabızlığı da önleyebilirsiniz. Buna ek olarak, taze meye suları içebilirsiniz. Ancak suyu yudum yudum içmeye özen gösterin.

7. Gıda Seçimi

Yediğiniz şeylere dikkat edin. Şişkinlik, gaz ve kabızlık sorununuz devam ediyorsa, beslenme uzmanı veya doktorunuza danışın. Hamilelikte doktorunuzun önereceği diyet listesini uygulayabilirsiniz. Her zaman taze gıdalar yemeye özen gösterin ve dondurulmuş gıdalar tercih etmeyin. Paketlenmiş yiyecek ve içeceklerden uzak durun. Organik gıdalar ile öğünlerinizi hazırlayın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir