Hamilelikte Sinüs Enfeksiyonu İçin Evde Çözümler

Hamilelikte Sinüzite Ne İyi Gelir?

Gebelikte sinüzit baş ağrısı nasıl geçer? Herhangi bir ilacı kullanmadan önce sinüzitten kurtulmak için bazı güvenli yöntemleri deneyebilirsiniz.

Gece burun pasajlarını nemli tutmak ve uyurken iyileşme sürecini hızlandırmak için bir oda nemlendiricisi kullanın.

Derin kaseden sıcak su buharı soluyun. Günde iki kez yapmak mukusun gevşemesine yardımcı olacaktır.

Agresif eylem mukoza zarlarına zarar verebileceğinden burnunuzu dikkatlice üfleyin. Baş parmağınızı bir burun deliğini örtmek için kullanın ve rahatlayıncaya kadar diğerinden yumuşak ve hızlı bir şekilde hava üfleyin.

Tuzlu su spreyi / damla / yıkama veya neti pot kullanarak burun sulama kullanın. Farmaksilerden izotonik preparatlar tercih edilir. Kendi başına su kullanmayın, çünkü bu mukoza zarına zarar verebilir.

Burnunuza, alnınıza, yanaklarınıza ve gözlerinize sıcak kompres uygulayın. Tıkanıklığı yatıştırır ve mukusun burun pasajlarından süzülmesini sağlar.

Sulu kalmak için günde en az sekiz bardak su için.

Başını yastıklar üzerinde koyarak uyuyun. Bu öksürük ve postnazal damlamayı önler, böylece daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Sıcak suya limon sıkarak taze karışım yapın. İçindeki C vitamininin bağışıklık sisteminizde çalışması için gün boyunca yudumlayın.

Sıcak su, ballı sıcak su veya zencefilli siyah çay hızlı bir rahatlama sağlayabilir. Çorba da iyi bir seçenektir.

İştahınız sinüs enfeksiyonu sırasında etkilenir. Bu nedenle, meyve ve sebze gibi besin yoğun gıdaları yediğinizden emin olun. Üç büyük öğün yerine küçük öğünler yiyin.

Ev ilaçları sinüziti tedavi etmez, ancak semptomlarından kurtulmayı sağlar.

Bakınız: Gebelikte Sinüzit Belirtileri

Doktora Ne Zaman Gitmeli?

Sinüzit semptomları genellikle ev ilaçları ile hafifler. Ancak, semptomlar düzelmezse veya kötüleşirse, bir doktora başvurmalısınız. Ayrıca, bu şikayetler varsa da bir doktora görünmeniz gerekir:

  • Ateşin 38 °C olması
  • Sarı veya yeşil akıntı öksürüğü
  • Uyuyamıyor ya da yemek yiyemiyorsanız
  • Tekrarlayan enfeksiyon nöbetleri geçirme

Enfeksiyonu göz ardı etmek veya tedavi edilmeden bırakmak menenjit (beyni ve omuriliği kaplayan koruyucu zarların iltihabı) riskini artırabilir. Göz, cilt ve kemik gibi diğer vücut bölgelerine bile yayılabilir.

Sinüs enfeksiyonları rahatsız edici olabilir, ancak basit önlemlerin uygulanması rahatsızlıkla mücadele etmeye yardımcı olacaktır. Ev ilaçları hafif ila orta şiddette sinüzit vakaları için yeterlidir. Bununla birlikte, enfeksiyon için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, bunu sadece doktorunuza danıştıktan sonra yapın. Vücudunuza uygun beslenmeyi ve iyileşmek için yeterince dinlenin.

Kaynaklar:

  1. Sinusitis; Rush University Medical Center
  2. Nonallergic Sinusitis; Cedars-Sinai (2018)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.