Hamilelikte Sık Sık İdrara Çıkma: Nedenleri ve İpuçları

Hamilelik Belirtilerinde Sık Sık İdrara Çıkma

Hamilelikte sık sık idrara çıkma ne zaman başlar? Hamilelikte sık idrara çıkma erken doğum belirtisi mi? Hamilelikte idrara çıkma sıklığı neden artar? Gebeliğin ilk aylarında sık idrara çıkmak normal mi?

Sık idrara çıkma çoğu hamile kadının yaşadığı bir şikayettir. Yine de, sabah rutininizi bozuyorsa ve size uykusuz geceler yaşatıyorsa endişe yaratabilir.

Rahatsız edici olsa da, endişelenmenize gerek yok. Çünkü sık idrara çıkma bazı basit önlemler alınarak yönetilebilir. Hamilelikte neyin daha sık idrara çıkmanıza neden olduğunu ve bununla nasıl başa çıkabileceğinizi anlattığımız bu yazıyı okumaya devam edin.

Gebelikte Sık İdrara Çıkma Neden Olur?

Sık idrara çıkma sebeplerini bilmek, sorunu yönetmeyi kolaylaştırabilir. Olası sebepler şunları içerir:

1. Mesane üzerindeki basınç

Büyüyen bebek, genişleyen rahim ile birlikte mesanenize baskı uygular ve onu boşaltmak için güçlü bir dürtü yaratır. Bu, sık idrara çıkmanın en önemli nedenlerinden biridir.

Bu genellikle gebeliğin 6.haftası ila 8.haftası arasında geçerli hale gelir. Semptom, ikinci trimesterinizde kaybolur. Ancak üçüncü trimesterde tekrar yaşayabilirsiniz.

2. İdrar yolu enfeksiyonları

Hamilelik hormonları idrar yolunda enfeksiyon olasılığını artırır. Bu da güçlü kokulu idrar, sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma hissi, daha az idrar miktarı veya farklı renkli idrarla sonuçlanabilir.

3. Gebelik diyabeti

Gestasyonel diyabetin semptomları hafif olabilir. Bu tür birkaç hafif semptom, artan susuzluk ve sık idrara çıkmadır. Bazıları da aşırı açlık yaşayabilir.

4. Artan kan hacmi

İdeal olarak, hamilelik sırasında kan plazma hacmi artar. Bu tür yüksek sıvı seviyeleri (neredeyse %50 daha fazla) vücut tarafından işlenecek ve bu da mesaneye baskı uygulayacaktır. Dolayısıyla bu, hamilelik sırasında sık idrara çıkmanın başka bir nedeni olabilir.

Bundan tamamen kaçınamasanız da, idrara çıkma sorunuyla başa çıkmak için birkaç adım atabilirsiniz.

Hamilelikte Sık İdrara Çıkmak: Ne İyi Gelir?

İşte tuvaletet sık sık gitme sayısını azaltmanın birkaç yolu. Buradaki fikir, dehidrasyonu (vücudun susuz kalması) önlemek için sağlıklı sıvı alımı alışkanlıkları oluşturmaktır.

Sık idrara çıkma şikayeti yüzünden geceleri uyanmak can sıkıcı olabilir. Bunu önlemek için yatmadan önce sıvı içmekten kaçının.

Kahve ve çay gibi içeceklerden kaçının. Çünkü bunlar sık ​​idrara çıkmaya neden olur. Sıvı alımını sınırlamayın ve su, meyve suları ve kafeinsiz içecekler tüketmeye devam edin (ölçülü olarak).

İdrar yaparken mesanenizi tamamen boşalttığınıza emin olun. İpuçlarından biri banyoyu kullanırken öne doğru eğilmektir. Bu, tuvalete sık sık gitmekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Bazen öksürmek, hapşırmak ve bazı yorucu aktiviteler yapmak birkaç damla da olsa idrar kaçırmaya neden olur. Bu durumda, sorunu yönetmek için ince pedler kullanabilirsiniz. Ancak bunları uzun saatler boyunca kullanmayın.

Gebelik diyabeti ve idrar yolu enfeksiyonları gibi durumlarda ilaç alın ve doktorun önerilerine uyun. Görmezden gelinirse, sorun daha da kötüleşebilir.

Vücudunuzun değiştiğine dikkat edin ve sizin için normal olmayan herhangi bir şeyi not edin. İdrar renginin değiştiğini düşünüyorsanız veya idrar yaparken ağrı ya da daha önce yaşamadığınız herhangi bir şey yaşıyorsanız, doktorunuza danışmalısınız.

Daha güçlü pelvik taban kasları için kegel egzersizleri yapabilirsiniz. Mesanenizi kontrol etmenize ve idrara çıkma sıklığını azaltmanıza yardımcı olacaktır. Sıkışma inkontinansı ve stres inkontinansı, bu egzersizler düzenli olarak uygulanarak yönetilebilir.

Diğer bazı önleyici tedbirler arasında sağlıklı kiloyu korumak, dengeli beslenmeye odaklanmak ve vücudunuzdaki su içeriğini artırıp sık idrara çıkmaya neden olabilecek yiyecek ve içecek alımını sınırlamak yer alır.

Doktora Ne Zaman Başvurulmalı?

Hamilelik sırasında yaygın olmasına rağmen, sık idrara çıkma dürtüsünün ne zaman azalacağı, herhangi bir ilaç alınıp alınamayacağı veya sonunda azalacağı gibi şüphelerinize cevaplar almak isteyebilirsiniz. Doktorunuzla konuşarak şüphelerinizi giderin. Bu konuda utanılacak veya çekinecek hiçbir şey yok.

Doktor, altında yatan nedeni teşhis edebilir ve durumu daha iyi idare etme ve idrara çıkma dürtüsünü kontrol etme konusunda size ipuçları verebilir. Aşağıdaki durumlarda da doktorunuzu ziyaret etmelisiniz:

  • İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi yaşıyorsanız
  • İdrar yaparken kan görürseniz
  • Yeterli sıvı almasanız bile idrara çıkma artışı
  • Ateş, titreme varsa veya sağlığınız herhangi bir şekilde kötüleştiyse

Rutininizde birkaç değişiklik yapmak, hamilelikte sık idrara çıkmayla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Çok rahat olmasa da hamileliğinize hiçbir şekilde zarar vermez. Bu nedenle, gevşeyin ve vücudunuzdaki çeşitli hamilelik değişikliklerini fark etmeye devam edin. Sizi rahatsız ediyorsa veya semptomun anormal olduğunu düşünüyorsanız her zaman bir doktora danışın.

Kaynaklar:

  1. Signs and Symptoms of Pregnancy; University of California, Santa Barbara
  2. The Third Trimester; Johns Hopkins Medicine

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir