Hamilelikte Sık İdrar Çıkma & İdrar Kaçırma: Alınması Gereken Önlemler

Hamileyseniz ve tuvalette eskiye göre daha fazla zaman harcadığınızı düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Neredeyse tüm hamile kadınlarda hamilelikleri boyunca sık idrar çıkma yaygın görülen bir durumdur.

Hamileliğin ilk üç aylık birinci trimester döneminde ve gebeliğin son aşamasında aşırı idrara çıkma oldukça yaygındır. Birinci trimesterin ilk altı haftasından sonra bu şikayet başlar.

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Neden Olur?

Hamilelikte sık idrara çıkma nedenleri aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • HCG hormonu pelvik bölgeye daha hızlı kan akışına neden olur ve mesane daha sık dolar.
 • Vücudunuz iki kişilik sindirim yapar. Bu nedenle sık idrara çıkma olur. Aslında bu durum bedeninizin bebeğiniz ve sizden toksinleri uzak tutmak için iyi bir mekanizma olduğunu kanıtlıyor.
 • Hamileliğiniz ilerlerken kan düzeyleri yüzde 50 oranında artış gösterir.
 • Büyüyen rahim mesane ve pelvik taban kasları üzerinde baskı yaratır.

Özellikle gece boyunca daha sık idrara çıkma ihtiyacı duyabilirsiniz. Çünkü uzandığınız zaman bacak ve ayaklarınızda gün boyunca tutulan sıvı kan dolaşımında geri dağıtılır ve eninde sonunda mesaneye yol alır.

Yukarıda yer alan nedenlerin yanı sıra hamilelikte sık idrara çıkmaya sebebiyet veren başka faktörler de vardır. Örneğin; idrar yolu enfeksiyonları, şeker hastalığı ya da idrar söktürücü ilaçlar hamilelikte daha sık idrara çıkılmasının diğer nedenleridir.

1. Trimester: Hamileliğin ilk üç ayında sık idrara çıkma çoğunlukla hormonal değişiklikler ve rahim genişlemesi ile mesane üzerinde baskının artması sonucu oluşur.

2. Trimester: İkinci üç aylık dönemde, idrara çıkma sıklığı azalabilir. Rahim üst karın bölgesine yükselir ve böylece mesane üzerine daha az baskı yapar. İdrara çıkma sıklığı da düzelmeye başlar. Bu süreçte geçici bir rahatlama olabilir.

3. Trimester: İdrara çıkma sıklığı üçüncü üç aylık dönemde artabilir. Doğuma hazırlık evresinde bebek pelvik bölgeye düşer. Rahim mesaneye daha fazla baskı yapmaya başlar ve sık idrara çıkma dürtüsü de artabilir.

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma Nasıl Önlenir?

 • Sadece kahve, çay ya da kola alımını azaltın. Kafeinli içecekler içmemeye özen gösterin. Özellikle hamile olduğunuzu öğrendikten sonra alkolden uzak durun.
 • Mesaneyi tamamen boşaltmak için eğilerek idrarınızı yapmayı deneyin.
 • Geceleri yatmadan önce çok fazla sıvı almadığınıza emin olun.
 • İdrarınızı çok fazla tutmayın. Yoksa daha sık idrara çıkma dürtüsü artabilir.
 • İdrara daha az aralıklarla çıkmak için su içmeyi kesinlikle kesmeyin. Gün boyunca bol su içmek hamilelikte de oldukça önemlidir. Gün içerisinde sıvı alımını kesmeyin ve bunun yerine geceleri yatmadan bir ya da iki saat önce sıvı alımını azaltın. Vücudunuza yeteri miktarda sıvı girmesi hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Bol su içmek aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonları riskini de azaltır.
 • Öksürme, hapşırma ya da ağır nesneleri kaldırma gibi faaliyetler nedeniyle idrar kaçırma olabilir. Bunun için de hijyenik ped kullanabilirsiniz.
 • Kegel egzersizleri yapabilirsiniz. Kegel egzersizleri idrar üzerinde kontrol sahibi olmanıza yardımcı olur.

Eğer hamileliğiniz boyunca sık idrara çıkma ile beraber aşağıda yer alan durumları da gözlüyorsanız, mutlaka bir jinekolog tarafından muayene olun.

 • İdrar yaparken ağrı ya da yanma hissi yaşarsınız,
 • İdrara çıkma dürtüsünü sık aralıklarla veya sürekli hissediyorsanız,
 • İdrara çıkma dürtüsü bir anda geliyorsa ve tuvalete yetişemiyorsanız,
 • Hafif bir lekelenme veya idrarda koku varsa,
 • Kendinizi iyi hissetmiyorsanız,
 • Alt karın ağrısı yaşarsanız doktorunuza danışın.

Sık idrara çıkma ile beraber yukarıdaki belirtiler de varsa idrar yolu enfeksiyonu belirtilerinden muzdarip olabilirsiniz. İdrarı sulandırmak için bol su tüketmeniz tavsiye edilebilir. İdrar yolu enfeksiyonu antibiyotik ile zamanında tedavi edilmezse, böbrek enfeksiyonuna neden olabilir. Böbrek enfeksiyonu tedavi edilmezse, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi muhtemel riskler ortaya çıkar.

Hamilelikte İdrar Kaçırma

Öksürük, hapşırma, ağır nesneleri kaldırmak veya belirli egzersizleri yaparken pek çok hamile kadın idrar kaçırma gibi bir durumla karşılaşabilir. Üçüncü trimesterde ya da doğum sonrası dönemde idrar kaçırma daha sık karşılaşılan bir sorundur. Bu durumu önlemenin en iyi yolu, mesanenin çok dolmasına izin vermemektir. İdrara çıkma dürtüsünü göz ardı etmeyin.

Sık İdrara Çıkma Bebeği Etkiler Mi?

Başka bir sorun olmadığı sürece, sık idrara çıkma bebeğinizi etkilemez. Ancak hiç bir faktör göz ardı edilmemelidir.

Sık idrara çıkma ve idrar yolu enfeksiyonları arasındaki fark, acı ve idrar rengini temel alır. Eğer idrar yolu enfeksiyonu varsa, idrar yaparken yanma hissi ile birlikte idrara çıkma dürtüsü olur. İdrar yolu enfeksiyonu uzun süre tedavi edilmezse, ağrı daha da artabilir.

Sık idrara çıkma dürtüsü doğumdan sonraki birkaç gün artsa da kısa bir süre sonra durur. Beş gün sonra, idrara çıkma normale döner.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir