Hamilelikte Sık Görülen Cilt Sorunları: Belirtileri ve Çözümleri

Bazı kadınlar hamilelik parıltısını yaşayabilir, birkaçında ciltte pembelik veya kızarıklıklar olabilir. Bazıları cildinin donuk mat olduğunu hissedebilir.

Her durumda, hamilelik sırasında cilt değişikliklerinin çoğu zararlı değildir ve genellikle gebelik süresinin sonunda azalır. Bununla birlikte, birkaç değişiklik rahatsızlığa neden olabilir, ancak tedavi veya yaşam tarzı değişiklikleri ile yönetilebilir.

Bu yazıda, gebelikte görülen farklı cilt problemleri ve çözümleri hakkında size bir fikir veriyoruz.

Hamilelikte Hangi Cilt Problemleri Görülür?

Gebe kadınların geliştirdiği cilt problemleri üçe ayrılabilir:

 1. Önceden var olan cilt sorunları: Zaten mevcut bir cilt sorununuz varsa, hamilelik ile birlikte iyileşebilir veya kötüleşebilir.
 2. Hormonla ilişkili cilt rahatsızlıkları: Vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler bazı iyi huylu (hafif) cilt rahatsızlıklarını tetikleyebilir.
 3. Hamileliğe özgü cilt sorunları: Hamilelik sırasındaki cilt değişikliklerinin bazıları, yaşadığınız çeşitli fizyolojik değişikliklerden kaynaklanır.

Bazı kadınlarda yukarıda belirtilen sorunların çakışmasına neden olabilir. Çoğu cilt sorunu doğal ilaçlar ile veya doktor tarafından reçete edilen ilaçlar alınarak tedavi edilebilir. Bunun için cilt problemini doğru bir şekilde teşhis edebilmelisiniz.

Hamilelikte Ciltte Meydana Gelen Değişimler

Bazı cilt değişiklikleri yaygın olsa da ve doğumdan sonra kaybolabilirken, birkaçının doğumdan sonra bile tedaviye ihtiyacı olabilir.

1. Akne

Hormonal değişiklikler, yağ üretimi ve hamilelik sırasında kan akışındaki artış, kırılmalara veya akneye neden olabilir. Zaten akne probleminiz varsa, hamile kaldığınızda daha da kötüleşebilir.

Akne hamilelik için herhangi bir risk oluşturmasa da, akneyi önlemek veya tedavi etmek için ilaç veya diğer ürünleri kullanırken dikkatli olmalısınız. Güvende kalmak için, herhangi bir iyileştirici önlemi denemeden önce doktorunuza danışın.

Çareleri:

 • Hassas cildinizi tahriş edebilecek aşındırıcı cilt ürünleri kullanmayın.
 • Bazı anti-akne ilaçları hamilelik sırasında güvenli olmayabilir ve bundan kaçınılmalıdır. Herhangi bir ilacı kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.
 • Yüzünüzü temizlemek için hafif yüz yıkamaları kullanılabilir, ancak kullanmadan önce bileşenlerini kontrol edin.

2. Cilt Benleri

Bunlar hamilelik sırasında gelişebilecek küçük, gevşek cilt büyümeleridir. Zaten cilt benleri varsa, hamile kaldıklarında çoğalabilirler. Genellikle boyunda, kasık bölgesinin yakınında ve koltuk altlarında görülürler. Cilt benleri zararsızdır ve hamilelik için herhangi bir risk oluşturmazlar.

Çareleri:

Dermatoloğa gidebilir ve onları çıkarabilirsiniz. Basit ve hızlı prosedür anestezi gerektirmeyebilir.

Bakınız: Hamilelikte Çatlak Oluşmaması İçin Öneriler

3. Çatlaklar

Bu, hamilelik sırasında hormonal değişikliklere veya cildinizin gerilmesine bağlı olabilir. Stria gravidarum olarak da adlandırılan karın, kalça, kalça ve göğüslerde çatlaklar görülebilir. Bu çizgiler cildin elastin liflerinin gerilmesinden kaynaklanır. Bu çatlak izleri hamilelik sırasında yaygındır ve doğumdan sonra kaybolma eğilimindedir.

Çareleri:

 • Cildinizi kakao yağı, zeytinyağı, E vitamini kremi veya aloe vera ile nemlendirmek çatlakları azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Doğum sonrası da yapılabilecek birkaç tedavi vardır. Bunlar oral tedavi ve lazer tedavisini içerir, ancak etkinliklerini kanıtlamak için sınırlı kanıt vardır. Bu nedenle, bir uzmana danışmanız gerekir.
 • Cildiniz için güvenli olan bazı bitkisel ilaçlar ve çatlakları gideren kremler de kullanabilirsiniz. Ancak bir şey denemeden önce bir doktora danışın.

4. Hiperpigmentasyon

Bu genellikle hormonla ilişkili bir cilt sorunudur. Gebe kadınların yaklaşık %90’ı koltukaltı, genital bölge ve meme başı gibi cildin belirli bölgelerinde pigmentasyon yaşayabilir. Bu genellikle hamilelik hormonlarının pigment üretimini tetiklemesi nedeniyle olur. Melazma ve linea nigra, hamile kadınların yaşadığı iki hiperpigmentasyon şeklidir.

Çareleri:

 • UV ışınları pigmentasyonu daha da kötüleştirebileceğinden, dışarı çıkarken güneş kremi kullanabilirsiniz. Hamilelik sırasında ve sonrasında cildin kararmasını azaltmak için güneşe çıkarken cildinizi örtmek ve şapka takmak gibi birkaç basit önlem de alabilirsiniz.
 • Doğumdan sonra doktorlar koyu lekelerin solmasına yardımcı olan kremler reçete edebilir.

Bakınız: Hamilelikte Oluşan 3 Tip Cilt Döküntüsü

5. Pruritik Ürtikeryal Papüller ve Gebelik Plakları (PUPPP)

Bu hamileliğe özgü cilt sorunu, aynı zamanda kaşıntılı küçük kırmızı döküntülere veya çarpmalara neden olur. Karın bölgesinde küçük bir döküntü veya yumru olarak başlar ve daha sonra daha büyük bir yama haline gelebilir.

Döküntü ayrıca göğüslere, kalçalara ve uyluklara da yayılabilir. Bunun hamilelik üzerinde olumsuz bir etkisi olmamasına rağmen, tedavi edilmesi kaşıntı ve rahatsızlıktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Çareleri:

 • Topikal kortikosteroidler, oral antihistaminikler ve sistemik glukokortikoidler döküntünün şiddetine göre reçete edilir.
 • Yulaf ezmesi banyoları, ıslak ve serin kompresler kaşıntıdan biraz rahatlama sağlayabilir.

6. Prurigo (Hamilelikte Kaşıntı)

Ayrıca hamileliğe özgü bir cilt sorunu, bu ciltte böcek ısırıklarına benzeyen küçük şişliklere yol açar. Bunlar kaşıntılıdır ve vücutta meydana gelen bağışıklık değişikliklerinden kaynaklanabilir. Bunlar doğumdan sonraki aylar boyunca da devam eder, ancak fetal riskleri olduğu bilinmemektedir.

Çareleri:

 • Soğutma banyoları kaşıntıdan biraz rahatlama sağlayabilir.
 • Doktorlar oral antihistaminikler ve orta derecede güçlü topikal steroidler reçete eder.
 • Mentol içeren sulu krem ​​(%1-2) doktor tarafından reçete edilirse de uygulanabilir.

7. Gebelikte İntrahepatik Kolestaz (ICP)

Bu sorun, normal safra akışı yavaşladığında veya hamilelik sırasında durduğunda gelişebilir. Kaşıntıya neden olur ve bazen sarılık ile de sonuçlanabilir. ICP genellikle nadiren de olsa üçüncü trimesterde görülür.

Ölü doğum, erken doğum veya fetal sıkıntı riski olabilir. Bu nedenle, şiddetli kaşıntı göz ardı edilmemelidir.

Çareleri:

 • ICP’nin yönetim planı ilaçları, erken doğumu ve fetal izlemeyi içerir.
 • İlaçlar sorunun ciddiyeti, fetal sağlık ve gebelik yaşına göre reçete edilir.

8. Diğerleri

Gebeliğe özgü nadir diğer birkaç cilt durumu şunları içerir:

 • 50.000 gebe kadından birinde pemfigoid gestasyon görülebilir. Çok nadiren, erken doğuma yol açabilir. Aksi takdirde, ilaçlar ile tedavi edilebilir.
 • Impetigo herpetiformis gebeliğe özgü nadir bir sorundur. Bu bozukluk hakkında çok fazla araştırma yok. Sebep olduğu lezyonları tedavi etmek için ilaçlar verilebilir, ancak fetus için risk derecesi bilinmemektedir.
 • Pruritik folikülit, bu bozukluğun etiyolojisi belirsizdir.

Hamilelikte Cilt Sorunları Önlenebilir Mi?

Onları tıbbi müdahale ve bazen doğal veya ev temelli ilaçlar ve topikal kremlerle önleyemezsiniz ancak yönetebilirsiniz. Düzeltici önlemler, döküntüleri veya varsa kaşıntıyı kontrol etmeye yardımcı olacaktır.

Hamilelikte yaşanan cilt değişikliklerinin çoğu doğumdan sonra kaybolur ve genellikle endişe kaynağı değildir. Rahatsızlığı önlemek için sorunu tedavi etmek için kullanımı kolay ve güvenli önlemleri deneyebilirsiniz. Ancak cilt sorununun sizi rahatsız ettiğini düşünüyorsanız, herhangi bir komplikasyonu önlemek için bir doktor tarafından kontrol edilmesini sağlamalısınız.

Kaynaklar:

 1. Pregnancy and Skin Changes; Stanford Children’s Health
 2. D. J. Leffell; Skin And Pregnancy; Yale University

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir