Hamilelikte Sigara Kullanımı ve Zararları

Sigaranın içeriğinde nikotin, karbon monoksit, zift ve kurşun gibi 4000 adet zehirli madde bulunur. Anne adayı sigara kullandığında, bu zehirli maddeler annenin solunum sistemine geçerek bronşlardan kan dolaşımına karışır. Annenin kanına geçen bu zehirli maddeler, göbek kordonu aracılığıyla direkt olarak bebeğe geçer ve bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Anne adayının günde 1-2 adet sigara içmesi bile bebekte ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir. Ayrıca, anne adayının sigaralı ortamda bulunması veya sigara dumanına maruz kalması da bebek üzerinde istenmeyen sonuçların oluşması için yeterlidir.

Sigara dumanın bebek üzerinde çeşitli anomalilerden bebek ölümlerine kadar geniş bir yelpazede olumsuz etkileri bulunmaktadır. Ayrıca sigarada bulunan nikotin ve diğer zararlı maddeler kolaylıkla anne sütünden bebeğe geçebilir. Bu nedenle, hamilelik ve emzirme döneminde sigara içmek yasaktır. Anne adayı hamilelik süresince kesinlikle sigara kullanmamalı ve mümkün olduğunca sigara içilen ortamlardan uzak durmalıdır.

Hamilelikte Sigara Kullanmanın Zararları Nelerdir?

 • Bilimsel araştırmalar sonucunda, sigara içen anne adaylarında düşük doğum yapma riskinin sigara kullanmayan anne adaylarına oranla çok daha fazla olduğu görülmüştür.
 • Hamilelik döneminde sigara kullanmak erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve prematüre doğum olasılığını artırır.
 • Sigara içmek, dış gebelik ihtimalinin artmasına neden olur.
 • Hamilelikte sigara kullanmak, su kesesinin zamanından daha önce yırtılmasına ve suyun erken gelmesine neden olabilir.
 • Sigara içen anne adaylarında, yüksek tansiyon (hipertansiyon) görülme sıklığı daha fazladır.
 • Hamilelik döneminde içilen sigara, bebeğin eşinin (plasenta) erken ayrılmasına ve yanlış yere yerleşmesine sebep olabilir.
 • Hamilelikte ve emzirme döneminde sigara kullanmak, anne sütü miktarında azalmaya neden olabilir. Sigara dumanındaki zehirli maddeler, anne sütü aracılığıyla kolaylıkla bebeğe geçebilir.

Bakınız: Hamileler Elektronik Sigara Kullanabilir Mi?

Hamilelikte Sigara Kullanımı Bebeği Nasıl Etkiler?

 • Anne karnında sigaraya maruz kalan bebeklerde, doğum sonrası hasta olma olasılığı artar ve ani bebek ölümleri görülebilir.
 • Hamilelikte sigara kullanan anne adaylarının bebeklerinde, karın duvarı ve kalp anomalileri, Poland sekansı, yarık damak ve dudak gibi çeşitli anomaliler oluşabilir.
 • Anne adayının sigara kullanması durumunda, bebeğin akciğer gelişimi zayıf olabilir. Ayrıca bebekte solunum ve sinir sistemi ile ilgili problemler meydana gelebilir.
 • Hamilelik döneminde sigara içmek, bebeğe yeterli kan ve oksijen gitmesine engel olarak bebekte gelişme geriliğine neden olabilir.
 • Anne karnında sigaraya maruz kalan bebekler, genellikle 200-250 gram daha düşük kiloda ve daha kısa boylu olarak dünyaya gelirler. Bu bebeklerde kronik hastalıkların görülme sıklığı ve doğumdan sonraki ilk aylar içerisinde görülen ani ölümler daha fazladır. Doğum gerçekleştikten 2 ile 5 ay sonra, ani bebek ölümü görülme olasılığı hamilelikte kullanılan sigara miktarına bağlı olarak 6 kata kadar artmaktadır.
 • Hamileyken sigara kullanan annelerin bebeklerinde, solunum sistemi ve sinir sistemi hastalıkları görülme oranı daha fazladır.
 • Sigara dumanına maruz kalan bebeklerde, ilerleyen dönemlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite, okuma zorluğu, gelişme geriliği, öğrenme zorluğu, davranış ve duygu bozuklukları görülme ihtimali daha fazladır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir