Hamilelikte Sıcak Su Banyosu Yapmak Güvenli Mi? Yan Etkileri Neler?

Sıcak bir duşta duş almak veya ıslatmak, hamilelikte vücut ağrılarınız olduğunda iyi bir fikir gibi gelebilir. Ama sıcak banyolar anne adayları için güvenli midir?

Bu yazı, gebelikte sıcak su banyosu yapmanın risklerini ve faydalarını ve hamilelik sırasında iyi olup olmadığını anlamanıza yardımcı olur.

Hamilelikte Sıcak Suyla Yıkanmak ve Banyo Yapmak Güvenli Mi ?

Su çok sıcak değilse hamilelikte sıcak su banyosu yapmak güvenlidir. Genel olarak, sağlık uzmanları hamile kadınlara bebek için riskli olabilecek vücut sıcaklığını yükselttikleri için sıcak sudan kaçınmalarını önerir.

Ayrıca, vajinal kanama veya rüptüre membranlarınız olduğunda sıcak suyla banyo yapmak güvenli değildir. Deride yanıkları önlemek için, su sıcaklığını bileğinizle veya önkolunuzla test edin ve rahat olup olmadığınızı görün.

Ayrıca, su çok sıcaksa, vücut sıcaklığınızı normalin üzerine çıkarabilir.

Banyo Suyu Hamile Bir Kadın İçin Hangi Sıcaklıkta Olmalıdır?

Su ideal olarak 33°C ila 36.3°C arasında, yani çok sıcak değil veya ılık olmalıdır.

Ayrıca, sıcak suyla doldurulmuş bir küvetteyken vücut sıcaklığınız 38.9°C’nin üzerine çıkmamalıdır. Suyun sıcaklığı bu sınırı geçerse, siz ve bebeğiniz için aşağıdaki komplikasyonlara yol açabilir:

  • Fetüse oksijen tedarikini mahvedebilecek kan basıncı seviyelerinde düşüş
  • Halsizlik ve baş dönmesi
  • İlk üç aylık dönemde doğum kusurları

Bu nedenle, hamilelikte vücut sıcaklığınızı hızlı bir şekilde artırabilecek spa küvetleri, saunalar, jakuzi ve buhar banyolarından kaçınmak en iyisidir.

Hamilelikte Sıcak Suyla Yıkanmanın Yan Etkileri Nelerdir?

Sıcak bir banyo yapmak çekirdek vücut sıcaklığınızı artırabilir, bu da bebek için de tehlikeli olabilir.

İlk trimesterde, sıcak su banyosu fetüsün beyni ve omurilik gelişimini etkileyerek spina bifida gibi nöral tüp defektlerine yol açabilir.

Ayrıca kan basıncınızı düşürecek, hasta veya baygın hissetmenize yol açar. Bu durum, bu nedenle bebeğe giden kan akışını etkileyecektir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir