Hamilelikte Sıcak Basması: Nedenleri, Belirtileri ve Riskler

Hamileler Neden Sıcaklar?

Hamilelik sırasında vücut ısısının artması, sıcak çarpması veya aşırı ısınma, anne ve fetus üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Gebe bir kadında 39 °C’nin üzerinde bir iç sıcaklık artışı fetus için riskli olarak kabul edilir. Ateşlenme, dehidrasyon, ısı tükenmesi veya yorgunluğunuz varsa bir doktora görünmek önemlidir.

Bu yazı, hamilelik sırasında sıcaklık artışının arkasındaki nedenleri, etkisini ve vücut sıcaklığınızı kontrol altında tutmanın yollarını açıklıyor.

Bakınız: Hamilelikte Yüksek Ateş Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte Aşırı Sıcaklamak Yaygın Mı?

Hamilelik sırasında sıcaklamak normal olabilir. Bebeğiniz büyüdükçe vücudunuzun daha fazla enerji kullanması muhtemeldir. Bazı durumlarda, sıcak ortamlarda veya belirli çalışma koşullarında çalışmak, çekirdek vücut sıcaklığınızda bir artışa neden olabilir.

Aşırı ısınma endişe kaynağıdır ve özellikle sıcak güneşe çıkarken veya sıcak bir günde yorucu faaliyetler yaparken dikkatli olmanız gerekir.

Vücudunuzun Aşırı Isınıp Isınmadığını Nasıl Anlarsınız?

Vücudunuzdaki ısıyı hissederken belirgin bir şekilde kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz. Olası aşırı ısınma belirtileri şunları içerebilir:

Ayrıca, ısı tükenmesi, sıcak çarpması ve vücudun susuz kalma riski daha yüksek olabilir. Bu belirtilere sahipseniz bir doktora görünmelisiniz.

Gebelikte Sıcak Basması Neden Olur?

Hamilelikte vücut ısısı neden yükselir? Hamilelik sırasında aşırı ısınmanın nedenleri hakkında sınırlı çalışmalar vardır. Olası nedenler şunlardır:

 • 34. gebelik haftasına ulaştığınızda kan hacminiz yaklaşık %50 artar. Kan damarlarınız genişledikçe ve cildin yüzeyine yaklaştıkça daha sıcak hissedebilirsiniz.
 • Kalbiniz daha çok çalışır ve sekizinci haftanıza ulaştığınızda %20 daha fazla kan pompalar.
 • Hamilelik sırasında metabolizma hızınız artar ve sizin ve doğmamış bebeğiniz için daha fazla enerji oluşturur. Bu aynı zamanda vücut sıcaklığınızda ani bir artışa neden olabilir.
 • Büyüyen fetüsün vücut ısısı genellikle anne tarafından emilir. Bu öncelikle üçüncü üç aylık dönemde gerçekleşir. Bu nedenle, artan cilt sıcaklığı sizi sıcak hissettirebilir .

Vücut sıcaklığınızı artırabilecek diğer bazı genel faaliyetler:

Bakınız: Gebelikte Ateş Basması Nasıl Geçer?

Hamilelik Sırasında Olası Aşırı Sıcaklama Riskleri

Aşırı ısınma, belirli olasılıklar riskini artırabilir:

 • 15 çalışmanın bir meta-analizine göre, erken gebelikte aşırı aşırı ısınma, bebeklerde nöral tüp defektleri ile ilişkilidir.
 • İlk üç aylık dönemde aşırı ısınmanın da düşük yapma olasılığı vardır, ancak bunun daha fazla araştırmaya ihtiyacı vardır.
 • Ayrıca, sıcak yaz güneşi veya hava durumu bazı gebelik sorunlarını ağırlaştırabilir. Zaten yükselen vücut sıcaklığını yoğunlaştırır.
 • Bacaklarda ve ayaklarda ödem (şişlik) artar.
 • Kloazmaya (hamilelik maskesi) neden olan melanositleri uyarır .

Kaynaklar:

 1. The Third Trimester; The Johns Hopkins University
 2. Pregnancy Precautions: FAQs; Brenner Children’s – Wake Forest Baptist Health

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.