Hamilelikte Ses Değişikliği Nedenleri Nelerdir?

Gebe kaldıktan sonra vücudunuzda çeşitli fizyolojik, metabolik ve anatomik değişiklikler meydana gelir. Gebelikte ses değişikliği ise; özellikle gebeliğin 3.trimester döneminde ortaya çıkar. Hamilelikte sesinizde meydana gelen değişikliklerin gerçek nedenlerini merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Ses Değişikliği Neden Olur?

Hamilelikte sesinizde meydana gelen değişikliklerin ana sebeplerini aşağıdaki açıklamaları ile birlikte listeledik.

1.Hormonal değişiklikler:

Gebe kaldıktan sonra progesteron ve östrojen seviyelerinin hızla artması, ses telleri de dahil olmak üzere, bir kadının vücudunda çeşitli değişikliklere neden olabilir.

2. Vücut Sıvılarında Artış:

Gebelikte ses kısıklığı veya değişikliği, gebe kaldıktan sonra vücut sıvılarında meydana gelen artıştan kaynaklanabilir. Gebelikte vücut kan hacmi %50 oranında artar ve vücut sıvıları artış gösterir. Vücut sıvılarının konsantrasyonu ya da ses tellerinin yakınında aşırı mukus; ses tellerinin daha yavaş bir hızda titremesine ve sesin derinleşmesine neden olur.

3. Ses Tellerinde Ödem Ya Da Şişlik:

Vücudun diğer kısımları gibi, hamilelikte ses telleri de şişer. Vokal kıvrımlarda ağırlığa neden olur. Kan damarları bu süre içinde son derece kırılgandır. Ses kısıklığı olabilir.

4. Ses Aralığında Kayma:

Hamilelikte kan damarları, ses telleri de dahil olmak üzere, bütün vücut üzerinde genişler. Bu durum hamilelikte ses değişikliklerine yol açabilir.

5. Akciğer Kapasitesinde Azalma:

Hamileyken, nefes almakta zorluk yaşayabilirsiniz. Rahimde büyüyen bebek, diyafram ve diğer organlara baskı yapar. Bu nedenle, ses kapasitesinde düşüklük, vokal yorgunluk veya ses kısıklığı olabilir.

6. Boğaz Reflüsü:

Hamilelikte hormonlar, laringofaringeal reflü olarak da bilinen boğaz reflüsüne yol açabilir. Bu durum ses değişikliklerine neden olabilir.

7. Burun Tıkanıklığı:

Daha önce de belirttiğimiz gibi, hamilelikte vücut şişer ve burun tıkanıklığı olabilir. Burundan nefes almakta güçlük çekebilirsiniz ve bu nedenle sesinizde de boğukluk olabilir.

8. Duruş Değişikliği:

Hamilelikte, sırt, pelvis ve göğüs kayması olur. Bu nedenle vücut duruşu da değişir. Vücudun mekanizmasının değişmesi, ses değişikliğine de yol açabilir.

Aşağıdaki durumlarda tıbbi yardım almalısınız:

  • Konuşma veya şarkı söyleme ya da hapşırma veya öksürme sonrasında ani bir ses değişikliği fark ederseniz.
  • Konuşa ve şarkı söyleme sırasında ağrı hissederseniz.
  • Eğer gebeyken sesinizde kısılma fark ederseniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir