Hamilelikte Sarımsak Yenir Mi? 8 Önemli Faydası

Gebelikte Sarımsak Tüketimi

Sarımsağın sadece gıdalara lezzet katmakla kalmayıp aynı zamanda inanılmaz tıbbi özelliklere sahip olduğunu biliyor muydunuz? Sarımsak, kadınların hamilelik sırasında istediği birçok gıdadan biri olmasının nedeni budur.

Hamileler sarımsak yiyebilir mi? Bu yazının cevapladığı büyük bir soru. Sarımsak konusundaki güvenlik endişelerini ve nasıl tüketilebileceğini tartışacağız.

Hamileyken Sarımsak Yemek Güvenli Mi?

Sarımsak, küçük miktarlarda alınması kaydıyla hamilelik sırasında güvenli kabul edilir. Bu süreçte yenen yiyecekler, sonraki trimesterlere kıyasla fetus üzerinde daha az etkiye sahip olacağından, sarımsağı erken gebelikte dahil etmek güvenlidir.

İkinci ve üçüncü trimesterlerde sarımsak, aşırı alındığında iki ana yan etkiye yol açabilir – daha düşük kan basıncı ve kanın incelmesi -.

Bu nedenle, hamilelik beslenmenize dahil etmeden önce sağlık uzmanınıza danışmanız önerilir. Doktorunuz, tüketebileceğiniz güvenli sarımsak miktarını size söyleyebilecektir.

Hamileler Kaç Diş Çiğ Sarımsak Yiyebilir?

Genellikle, iki ila dört diş taze sarımsak tüketmek güvenlidir. Bu 600 mg ila 1.200 miligram (mg) sarımsak özü, 0.03 ila 0.12 mililitre (ml) sarımsak esansiyel yağı, 5ml sıvı özütü veya her gün 20ml tentür ile eşdeğerdir.

Ayrıca dondurularak kurutulmuş tabletler şeklinde sarımsak takviyeleri alabilirsiniz. Bunlar günde üç kez 400 mg’lık bir dozda alınabilir. Sarımsakları çiğ veya başka bir şekilde tüketmeden önce, faydalarını elde etmek için doktorunuzun onayını almayı unutmayın.

Bakınız: Hamilelikte Sarımsak Yemek Zararlı Mı?

Hamilelikte Sarımsak Yemenin Faydaları Nelerdir?

Sarımsak, bazıları hamilelik sırasında son derece gerekli olan birçok faydaya sahiptir. Hamile kaldıktan sonra sarımsak yemenin bazı sağlık yararları şunları içerir:

1. Preeklampsi riskini azaltır:

Preeklampsi veya yüksek tansiyon, 10 gebe kadından neredeyse birini etkileyen potansiyel olarak zararlı bir durumdur. Sarımsak bu durumun riskini azaltır ve idrarda yüksek tansiyon ve protein seviyesi olasılığını azaltır.

2. Bebek ağırlığını artırır:

Araştırma çalışmaları, sarımsağın erken doğum yapma riski olan kadınlarda bebeklerin doğum ağırlığını artırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Standart sarımsak tabletleri doğumda komplikasyon olasılığını azaltır. Deneyler, plasental hücrelere sarımsak özleri eklenmesinin büyümeyi uyardığını göstermiştir. Anormal gebelikte azalan enzim aktivitesi, sarımsak beslenmeye dahil edildiğinde arttı.

3. Kolesterol ve kalp sorunlarını azaltır:

Sarımsaktaki sihirli içerikli allisin, kolesterol seviyenizi azaltmaya yardımcı olur ve onları kontrol altında tutar. Aynı bileşik kanınızın incelmesine yardımcı olarak kalp krizi veya felç riskini azaltır.

4. Kanseri önler:

Düzenli olarak sarımsak yemek, sizi özellikle kolon kanseri olmak üzere belirli kanser türlerine karşı koruyabilir. ABD Ulusal Kanser Enstitüsü’ne (NCI) göre, Çin’deki araştırma çalışmaları, sarımsak tüketiminin soğan ve frenk soğanı ile birlikte özofagus ve mide kanseri riskini azaltmakla ilişkili olduğunu ortaya koymuştur.

5. Soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyonlarla savaşır:

Sarımsak, sisteminizdeki zararlı bakterilerin büyümesini sınırlayabilir ve bağışıklık sistemini sağlıklı tutabilir. Soğuk algınlığı ve grip dahil enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

6. Maya enfeksiyonlarını tedavi eder:

Sarımsakta bulunan alisin, kronik kandidiyaz ve maya aşırı duyarlılık sendromu gibi çeşitli vajinal maya enfeksiyonlarını tedavi eden mantar önleyici özelliklere sahiptir.

7. Cilt ve oral enfeksiyonları önler:

Sarımsakların antimikrobiyal özellikleri cilt ve ağız için topikal çözeltiler olarak yararlıdır. Bununla birlikte, sarımsak yoğunluğu nedeniyle cildi tahriş edebileceği veya yakabileceği için dikkatli kullanılmalıdır.

8. Saç dökülmesini önler:

Sarımsak, kükürt bazlı bir bileşik olan yüksek miktarda allisin içerir. Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur ve ayrıca yeni saçların büyümesini destekler.

Sarımsak ılımlı bir şekilde yenildiğinde faydalıdır. Aşırı sarımsak tüketmenin birkaç yan etkiye yol açabileceğini unutmayın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir