Hamilelikte Sarı, Yeşil ve Pembe Akıntı: Hangi Akıntılar Tehlikeli?

Hamileyseniz, muhtemelen vücudunuzdaki her küçük değişikliği merak ediyorsunuz. Bazı değişiklikler sadece can sıkıcı olsa da, çok azı altta yatan bir sağlık sorununu işaret edebilir. Vajinal akıntı veya vajinal akıntı, fark edebileceğiniz ilk hamilelik belirtilerinden biridir.

İnce, beyaz, sütlü, hafif kokulu bir vajinal akıntı hamileyken oldukça normaldir. Ancak akıntının rengi anormalse doktora danışmanız gerekebilir.

Vajinal akıntınızın rengi konusunda endişeleriniz varsa veya normal görünmediğini veya kokmadığını fark ederseniz, doktorunuza danışın. Bu arada, canlı renkli vajinal akıntının neden oluştuğunu öğrenmek için bu yazıyı okuyun.

Gebelikte Farklı Vajinal Akıntı Tipleri:

Hamileyken, her zaman yaşamış olabileceğiniz, ancak şimdiye kadar fark etmediğiniz bir şey olan vajinal akıntıda bir artış göreceksiniz. Panik yapmadan önce, vajinal akıntının hamileliğin bir parçası olduğunu ve oldukça normal olduğunu anlayın.

Üçüncü trimesterdeki vajinal akıntıda, özellikle de doğum tarihine yaklaştığınızda bir artış olduğunu fark edebilirsiniz. Doğuma yaklaştığınızda, vajinal akıntı, kalın mukus ve biraz kan çizgileri içerebilir ve bu doğumdan birkaç gün önce başlayabilir.

Hamileyken yaşayabileceğiniz farklı vajinal akıntı türlerinden bazıları şunlardır:

1. Gebelikte Sarı Vajinal Akıntı:

Hamileyken vajinanızdan sarı renkli akıntı fark etmenizin birkaç nedeni vardır:

Vajinadan sarı akıntı, özellikle hamileyken, bir enfeksiyon belirtisi olabilir.

Nötrofiller, bir tür beyaz kan hücresi, vajinal bölgenizin yakınında bulunur ve vajinal akıntıda görebileceğiniz sarımsı renkle sonuçlanabilir.

Enfeksiyonunuz şiddetlendiğinde, vajinal akıntıdan gelen sarımsı renk tonu sarımsı-yeşilimsi bir akıntıya ve ardından tamamen yeşil bir vajinal akıntıya dönüşebilir.

Bazen, iç çamaşırınızı çıkardıktan sonra sarımsı bir akıntı görebilirsiniz. Bu, genellikle beyaz olan, hava ile temas ettikten sonra sararmış ve kuru hale gelen vajinal akıntı olabilir.

Hamilelik döneminde sarı akıntı, bakteriyel vajinoz olarak bilinen bir enfeksiyondan da kaynaklanabilir. Aynı zamanda vajinal bakteriyoz olarak da adlandırılır ve doğurganlık çağındaki kadınlarda vajinal bölgedeki en yaygın enfeksiyonlardan biridir. Durum çoğunlukla cinsel ilişki olduktan sonra gelişirken, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon veya CYBE olarak sınıflandırılmaz.

2. Gebelikte Yeşil Vajinal Akıntı:

Hamileyken yeşil akıntı olduğunu fark etmenizin birkaç nedeni şunları içerebilir:

Hamileliğiniz döneminde yeşil bir vajinal akıntı görmek biraz göz korkutucu olabilir ve bu da dikkat etmeniz gereken bir şeydir. Hamileyken vajinal akıntıda yeşil bir renk fark ederseniz, derhal doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Yeşil renk genellikle bir enfeksiyon durumunda bir göstergedir.

Hamileyken yeşilimsi vajinal akıntı görürseniz, bakın ve yeşil rengin akıntı boyunca mı yoksa sadece birkaç noktada mı olduğunu görün.

Vajinal enfeksiyonunuz veya vajinal bölgenizin yakınında bulunabilecek bir enfeksiyonunuz varsa, nötrofiller çoğalmaya başlar. Bir enfeksiyon sırasında, bu beyaz kan hücreleri son derece aktif hale gelir. Bazı nötrofiller ölmeye başladığında, daha küçük parçalara ayrılır ve verdoperoksidaz olarak da bilinen yeşil renkli bir pigment verir. Vajinal akıntınızın yeşilimsi görünmesini sağlayan bu pigmenttir.

Yeşil vajinal akıntıya eşlik eden güçlü, kötü bir koku fark ederseniz, bir trikomoniyaz vakası gösterebilir. Bu durumda fark edeceğiniz diğer belirtiler sarımsı ve yeşilimsi akıntıdır ve doku biraz kabarcıklı veya köpüklü olacaktır. Trichomoniasis bir tür parazit enfeksiyonudur ve çoğu durumda vajinal bölgenizi, idrar yolunuzu ve hatta sindirim sisteminizi etkiler.

Yeşilimsi bir vajinal akıntıya neden olabilecek bir başka olası neden, gonore olarak bilinen bir durumdur. Biraz köpüklü görünebilen vajinal akıntı yaşadığınız bir tür zührevi hastalıktır. Gonore enfeksiyonları hamilelik döneminde tedavi edilmelidir. Çünkü vajinal doğum sırasında yenidoğanda enfeksiyona neden olabilir ve körlük, kan enfeksiyonu veya eklem enfeksiyonları gibi komplikasyonlara yol açabilir.

3. Gebelikte Pembe Vajinal Deşarj:

Hamileyken vajinanızdan pembe akıntı olduğunu fark etmenizin birkaç nedeni olabilir. Vajinadan pembe akıntı endişe verici olabilir ve doktorunuza başvurmalısınız:

Bazen, vajinal akıntınızda pembemsi bir renk tonu fark edersiniz ve tamamen pembe, koyu pembe veya soluk pembe olabilir.

Çoğu durumda, akıntıdaki pembe, beyaz akıntıda karıştırılan küçük miktarlarda kandan kaynaklanabilir.

Vajinal akıntı kanla karışabilir ve kan akışının son aşamasında olduğu neredeyse adet döneminizin sonuna doğru fark ettiğiniz renk türüne sahip olabilir.

Hamile kaldıktan sonra büyük olasılıkla gebe kaldıktan sonraki ilk günlerde vajinanızdan pembemsi bir akıntı fark edebilirsiniz. Büyük olasılıkla bir implantasyon kanaması vakasıdır.

Gebe kaldıktan sonra, döllenen yumurta rahmine doğru yol alır ve oraya kendini yerleştirir, bu da az miktarda kanamaya neden olur. Şu anda gördüğünüz pembemsi akıntı, normal beyaz vajinal akıntınızla karışan ve onu pembe yapan küçük kanamadır.

Hamileliğinizin son birkaç haftasına veya günlerine doğru pembe vajinal akıntıyı tekrar fark edebilirsiniz. Ayrıca kalın bir kıvama sahipse ve mukus gibi bir dokuya sahipse, doğumunuzun herhangi bir zamanda zamanı geldiğini ve sandığınızdan daha yakın olabileceğinin bir işareti olabilir.

Bazen hamilelik döneminde pembe bir akıntı, vajinal bölgede veya rahimde ciddi bir enfeksiyona işaret edebilir.

Bazı durumlarda, hamile olduğunuzda vajinanızdan pembemsi bir akıntı da düşük olabilir. Bazen, sessiz bir düşük bunun nedeni olabilir. Bu, fetus artık hayatta olmasa da, vücudun aynı şeyi gerçekleştiremediği ve hamilelik hala devam ediyor gibi davranmaya devam ettiği anlamına gelir.

Bu gibi durumlarda, vücut hamilelik dokusunu sisteminden çıkaramaz. Böyle bir durumda, plasenta gebelikle ilgili hormonları serbest bırakmaya devam edecektir. Bu nedenle bulantı, baş dönmesi, yiyeceklere karşı tatsızlık gibi tüm gebelik belirtileri hala mevcut olabilir.

Hamileyken vajinanızdan pembemsi akıntıya neden olabilecek bir başka neden, ektopik hamilelik vakasıdır. Ektopik gebelik, fetüsün rahim içinde büyümek yerine rahmin dışında gelişmeye başladığı bir hamilelik türüdür. Ektopik gebelik vakalarının çoğunda, fetus fallop tüpünde gelişmeye başlar. Annenin tehlikeli olabileceği çok ciddi bir durumdur.

Vajinanızdan hamileliğinizin sonuna doğru pembemsi bir akıntı fark ederseniz, bunun nedeni ani plasenta veya plasental abrupsiyon olabilir. Bebek doğmadan önce plasentanın uterus duvarından ayrıldığı bir durumdur. Vajinal kanama plasental abrupsiyon belirtilerinden biridir.

Pembe vajinal akıntıyı fark etmenizin bir başka nedeni, insan papillomavirüsünün (HPV) neden olduğu genital siğiller olarak da bilinen vajinal siğillerin varlığıdır. Siğil, genellikle viral bir enfeksiyonun bir sonucu olarak, cinsel yolla bulaşan bir hastalığın parçası olarak veya başka türlü ortaya çıkan bir büyüme türüdür. Siğiller cildinizle aynı renkte olabilir veya grimsi de olabilir. Genital bölgenizde veya anal bölgenizde herhangi bir yerde görünebilse de, vajinal bölgenizde bulunan siğiller soluk, pembe, kahverengi veya kötü kokulu bir akıntıya neden olabilir.

Doktorunuzu Ne Zaman Aramalısınız?

Hamileyken vajinal akıntı olması normal olmakla birlikte, derhal tıbbi müdahale gerektirebilecek bazı durumlar vardır. Burada dikkat etmeniz gereken birkaç durum vardır ve ne yapılması gerektiğini anlamak için sağlık uzmanınızı aradığınızdan emin olun:

Vajinal akıntıda sulu olabilir, daha çok dokudaki mukus gibi olabilir veya içinde çok belirgin kan lekeleri olabilir. Vajinal akıntı da hafifçe kanla renklendirilebilir, bu da beyaz veya kırmızıdan daha pembemsi görünmesini sağlar. Bazen, daha çok kurumuş kan gibi görünen koyu kahverengimsi bir renk olabilir. Hamileliğinizin 37. haftasına henüz ulaşmadıysanız, erken doğum yapmak üzere olduğunuz anlamına gelebilir. Sağlık uzmanınızı arayın ve bunun hakkında bilgi verin.

Herhangi bir kokusu olmayan, ancak çok rahatsız edici hisseden vajinadan basit bir beyaz akıntı olabilir. İdrar yaparken ağrınız olabilir ve cinsel ilişki sırasında vajinal bölgenizde biraz ağrı, ağrı ve hassasiyet yaşayabilirsiniz. Bazı durumlarda, vajinanızın açılmasının iltihaplı olduğunu ve kırmızı görünebileceğini fark edebilirsiniz. Bu belirtileri ve semptomları fark ederseniz, bu bir mantar enfeksiyonunuz olduğu anlamına gelebilir. Doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Akıntı, bakteriyel vajinoz veya trikomoniyaz olarak bilinen bir tür vajinal enfeksiyona işaret ediyorsa. Şimdilik herhangi bir cinsel aktiviteyi durdurduğunuzdan ve önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir