Hamilelikte Sarı Akıntı Normal Mi? Zararlı Mı?

Vajinal akıntı hamileyken yaygındır. Ancak, bu akıntının rengindeki herhangi bir değişiklik bir enfeksiyonu gösterebilir. Bu nedenle, değişimin arkasındaki kesin nedenleri bilmek önemlidir. Bu yazıda, hamilelik döneminde neden sarı akıntı olabileceğini, mümkünse tedavisi ve önlenmesini söylüyoruz.

Gebelikte Akıntının Sarı Renk Olması Normal Mi?

Hamilelik döneminde, lucorrhea olarak da bilinen ince, sütlü beyaz, hafif sarı ve hafif kokulu akıntı olması normaldir. Bu hamilelik ilerledikçe artabilir ve genellikle dalgalanan hormonlardan kaynaklanır. Ayrıca, bazen hamile kadınlar, olası bir doğum eylemi göstergesi olan amniyotik sıvının sızıntısı olabilen hafif veya tatlı bir koku ile berrak, soluk sarı sulu gibi akıntı görebilirler.

Ancak, idrar yaparken kaşıntı, kötü koku ve ağrı ile birlikte sarı vajinal akıntı varsa, enfeksiyonu gösterebilir. Bu semptomlar mutlaka bir sağlık sorunu veya enfeksiyon anlamına gelmese de, bu tür akıntının arkasındaki nedeni bilmek ve gerekirse ele almak iyidir.

Hamilelikte Sarı Renk Akıntı Neden Olur?

Normalde, hamilelik döneminde vajinal akıntı, östrojen seviyelerinin artması nedeniyle oluşur. Akıntının diğer olası nedenleri, özellikle sarı akıntı, aşağıdaki gibidir:

Maya enfeksiyonları: Vajina, sağlıklı kalabilmek için optimum pH, nem seviyeleri ve bakteri dengesi koşullarını gerektirir. Bu durumlardan biri bozulursa, enfeksiyon riskini artırabilir. Artan cinsel aktivite, antibiyotikler, hormonal dengesizlikler ve çiftleşme, kötü bakterilerin aşırı büyümesine neden olabilir.

Kandidiyaz, idrar yaparken kaşıntı, şişme, ağrı, kızarıklık ve yanma hissi ile birlikte sarı-beyaz akıntıya neden olan yaygın bir maya enfeksiyonudur.

Bakteriyel vajinozis (BV): Bakteriyel dengesizlikten kaynaklanır. Genellikle, iyi bakteriler vajinadaki kötü bakterileri kontrol eder, ancak tersine döndüğünde BV’ye neden olabilir. Bu nedenle, kalın ve kötü kokulu ve vajinal ağrı ve yanma hissi ile ilişkili sarı veya yeşil akıntıya neden olur.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE): Anormal vajinal akıntının yaygın nedenleridir ve zamanında tedavi edilmezse diğer CYBE riski taşırlar. Başlıca CYB tipleri trikomoniyaz, klamidya ve gonore’dır.

Pelvik inflamatuar hastalık (PID): Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar veya bakteriyel enfeksiyonlar tedavi edilmediğinde, enfeksiyonlar uterusa, yumurtalıklara ve fallop tüplerine yayılır. Sonuç olarak, sarı akıntı, pelvik muayeneler sırasında ağrı, bulantı, yorgunluk ve ağrılı idrara çıkma gibi semptomlara yol açarlar.

Bunlar hamilelik döneminde sarı akıntının olası nedenleridir. Bazen, herhangi bir enfeksiyon nedeniyle değil, rahatsız külot giymek veya hijyenik olmayan ürünler kullanması nedeniyle olabilir.

Ancak akıntı anormal ise ve kaşıntı, kötü koku ve vajinal ağrı gibi belirtileriniz varsa, bir doktora görünmelisiniz. Tıbbi testler durumu teşhis etmeye yardımcı olur ve doktor gerekli tedaviyi önerir.

Hamilelikte Sarı Akıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Maya enfeksiyonları antifungal tabletler, kremler, merhemler veya fitillerle tedavi edilir. Bakteriyel ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar hamilelik döneminde güvenli kabul edilen antibiyotiklerle tedavi edilir.

Tedavinin süresi semptomların şiddetine bağlıdır. Tedaviyi ne kadar erken alırsanız, pelvik inflamatuar hastalık (PID) gibi komplikasyonlara neden olan enfeksiyon olasılığı o kadar az olur.

Tedavinin seyrini takip etseniz bile, enfeksiyonla başa çıkmak için evde uygun özen göstermek ve gelecekte önlemek için iyidir.

Hamilelikte Sarı Vajinal Akıntı Nasıl Önlenir?

Aşağıdaki önlemler, anormal akıntıya bağlı rahatsızlığın azaltılmasına yardımcı olur ve ayrıca önler:

 • Akıntıyı emmesi ve kuru kalması için külot astarları veya güünlük ped giyin.
 • İdrar ve bağırsak hareketlerinden sonra önden arkaya silerek vajinal bölgeyi sağlıklı tutun.
 • Cinsel organlarınızı yumuşak sabunla yıkayın ve kurutun.
 • Normal bakteri seviyelerini değiştirebileceği ve maya enfeksiyonlarını şiddetlendirebileceği için sıcak küvetlerden ve duştan kaçının.
 • Kokulu sabun ve tuvalet kağıdı, hijyen spreyleri ve dar külotlardan kaçının.
 • Ekstra rahatlık için pamuklu ve temiz külot giyin.
 • Alanı yıkamak için kimyasal kullanmayın.
 • Vajina kaşıntılıysa, durumu daha da kötüleştirebileceğinden çizilme dürtüsünü kontrol edin.
 • Yoga ve meditasyon yaparak stresden uzak durun.

Temel hijyen, bol uyku, sağlıklı beslenme ve içme suyu sık sık sadece vajinal sağlık için değil, aynı zamanda genel sağlığınız için de iyidir. Çoğu kadın hamilelik döneminde vajinal akıntıya sahiptir. Bu nedenle, ne zaman normal olduğunu ve ne zaman olmadığını bilmek önemlidir. Vajinal enfeksiyondan şüpheleniyorsanız doktora görünmeyi beklemeyin. Anormal akıntı semptomlarına dikkat edin ve komplikasyonları önlemek için tedaviye yakında başlayın.

Kaynaklar:

 1. Signs of labor; American Pregnancy Association
 2. L Renee Watson et al.; Yeast infection; University of Rochester Medical Center
 3. Bacterial vaginosis (Gardnerella Vaginitis); Harvard Health Publishing (2016)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir