Hamilelikte Salyangoz Yenir Mi? Sakıncalı Mı?

Gebelikte Salyangoz Tüketimi

Egzotik yemekler yemeyi seviyor musunuz? Farklı mutfaklar ve lezzetler denemeyi seviyor musunuz? Hamilelik sizi yiyebileceğiniz veya yiyemeyeceğiniz yiyecek türlerine karşı temkinli hale getirdi mi? Yediğiniz şeyin güvenli olduğundan ve doğmamış bebeğinize veya size zarar vermeyeceğinden emin olmak ister misiniz?

Hamileler salyangoz yiyebilir mi? Salyangoz, çok popüler bir egzotik yemektir. Hamileyken salyangoz yemenin faydalı veya zararlı olup olmasığını öğrenmek, sağlık ve tıbbi bilgilerin bu konuda ne söyleyeceğini görmek için okumaya devam edin.

Salyangoz Nedir?

Salyangoz pişmiş ve yenilebilir kara salyangozlarından oluşur. Bu yemek meze ve İspanya, Fransa ve Portekiz’de popüler. Söz konusu mutfakta uzmanlaşmış birçok restoran meze menüsünün bir parçası olarak salyangoz sunmaktadır. Bazı durumlarda, ‘salyangoz‘ kelimesi aynı zamanda yemeğin hazırlanmasına yardımcı olan türlere ait salyangozları da ifade eder.

Hamileyken Salyangoz Yemek Güvenli Mi?

Hamilelik sırasında salyangoz yemenin güvenli olup olmadığını açıkça belirten kanıtlanmış bir kayıt yoktur. Güvenli tüketmenin en iyi yolu, önce doktorunuzla bu konuda konuşmak ve daha sonra yemeye devam etmektir.

Deniz ürünlerine alerjiniz varsa, salyangoza alerjiniz de olabilir. Deniz ürünleri yedikten sonra bir gıda alerjisi yaşadıysanız, şans eseri, yakın geçmişte başka bir alerjiniz olmasa bile salyangoz yedikten sonra başka bir alerji olabilirsiniz. Güvenli tarafta olmak için, özellikle deniz ürünleri alerjiniz varsa, hamileyken salyangoz yemekten kaçının.

Kilo Vermek İçin Salyangoz

Doktorunuz size salyangoz yemeyi önerirse, tüketmeye başlayabilirsiniz. Kilonuzu kontrol etmek için iyidir.

Salyangoz Kilonuzu Nasıl Kontrol Eder?

Salyangoz yemek, kilonuzu kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

Salyangoz aşırı kilo alımını önleyebilir ve aynı zamanda mevcut kilonuzu korumanıza yardımcı olur. 100 g porsiyon salyangoz yemek size yaklaşık 90 kalori verir. Ayrıca, boş kalori eklemeden tok hissetmenize yardımcı olacak yaklaşık 16 gm protein sağlayacaktır.

Salyangoz karbonhidrat içeriğinde de düşüktür ve hamileyken gereksiz kilo alımına yol açmaz. Gıda yağ, şekersiz ve karbonhidrat içermez ancak yağsız protein bakımından zengindir. Aynı zamanda iyi bir demir, magnezyum, selenyum, fosfor ve potasyum kaynağıdır.

Salyangoz yerken, doğmamış bebeğinizin genel sağlığı ve gelişimi için gerekli olan zengin miktarda vitamin ve mineral de alırsınız. Salyangoz demir, magnezyum ve potasyum açısından zengindir. Bu da genel sağlığınıza yardımcı olur ve hamilelik sırasında ekstra kan almanıza yardımcı olur.

Salyangoz yemenin birçok sağlık yararı vardır, ancak sadece doktorunuzla konuştuktan sonra yediğinizden emin olun.

Hamileyken salyangoz yediniz mi? Doktorunuz ne söyledi? Aşağıda bize anlatın, diğer anneler sizden duymak ister.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir