Hamilelikte Sakız Çiğnemek Zararlı Mı?

Hamile kaldıktan sonra geçmişteki pek çok alışkanlığımızdan şüphe duymaya başlayabilirsiniz. Hamile kadınların akıllarına takılan sorulardan biri de, hamilelikte sakız çiğnemenin bebeğe zararlı olup olmadığıdır. Sizler de bu sorunun yanıtını merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Pek çok gıda içeriğinde yapay tatlandırıcılar mevcuttur. Hamile iken şeker tüketimini bilinçli olarak sınırlandırsanız bile, bazı gıdalardaki yapay tatlandırıcılar boş kalori kazanmanıza neden olur.

Hamile iken yediğiniz bazı şeyler aklınızda soru işareti oluşturuyorsa, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Yapay tatlandırıcı içeren sakızları çiğnemekten sakınmanız gerekir. Ağız kokusu gibi sorunları gidermek için şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz. Ancak olabildiğince sınırlı şekilde sakız çiğnemeye özen göstermelisiniz.

Yapay tatlandırıcılar, gıda malzemelerine eklenen ve şeker kullanmadan tat veren maddelerdir. Şeker, kola, tatlı ve sakız gibi gıdalarda bulunurlar. Hatta şekersiz sakız olarak satılan bazı sakızlar da yapay tatlandırıcı içermektedir. Bu nedenle, sakız alırken üzerindeki etiketi dikkatli okumanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer hamile iken aşağıda yer alan sağlık koşullarından herhangi biri mevcutsa, sakız gibi yapay tatlandırıcılar içeren gıdalardan kaçınmanız gerekir.

  • Gestasyonel Diyabet: Hamilelikte kan şekeri seviyesinin çok yüksek olmasıdır.
  • İnsülin Direnci: Vücut, insülin hormonuna karşı dayanıklı hale gelir. Kalp hastalığı riski daha yüksek olur ve Tip 2 diyabet riski vardır.

Hamilelikte sakız çiğnemeden önce etiketinde yer alan içerikleri kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Aşağıda yer alan yapay tatlandırıcı türleri hamilelikte güvenli değildir.

1. Sakarin:

Eskisi kadar popüler olmasa da, hala sakız gibi bazı ürünlerde yaygın kullanılan bir maddedir. Fetüste sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, sakarin içeren sakız ve diğer gıdalardan 9 ay boyunca uzak durmalısınız.

2. Siklamat:

ABD’de bir yasaklı maddedir. Ancak diğer ülkelerin birçok sakız markasında hala lezzet katması için kullanılıyor olabilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir