Hamilelikte Safran Yenir Mi? Yararları ve Yan Etkileri

Bazı kültürlerde hamilelikte safran tüketmenin bebeğe daha iyi bir cilt vermesine yardımcı olabileceğine inanılmaktadır. Bu ikna edici gelmeyebilir, ancak insanlar hamile kadınlara safranı süt veya başka bir yiyecekle karıştırarak tavsiye ederler. Özellikle de hint kültüründe bu çok yaygındır.

Peki, hamile kadınlar için safranın kanıtlanmış faydaları var mı? Bu yazımızda size gebelikte safran kullanımının iyi ve kötü yanları hakkında bilgiler vereceğiz.

Hamilelikte Safran Kullanmak Güvenli Midir?

Dünyanın en pahalı baharatlarından biri olan safran, az miktarda almanız koşuluyla hamilelikte güvenli kabul edilir. Aşırı miktarda safran maruz kalması uterus kasılmalarına, trombositopeniye, kanamaya ve gebelik kaybına yol açabilir.

Hamilelikte Safran Yemenin Faydaları Var Mı?

Küçük miktarlarda tüketildiğinde, safranın tıbbi özellikleri nedeniyle hamilelikte bazı faydaları olduğuna inanılmaktadır. Bunlarda şöyle bahsedebiliriz:

Sindirim: 2013 yılında İran Temel Tıp Bilimleri Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, safrandaki bazı özelliklerin sindirim sistemini temizlemeye, kan akışını iyileştirmeye, iştahı artırmaya ve sindirimi desteklemeye yardımcı olduğunu bulmuştur.

Kan basıncı: Fareler üzerinde yapılan bir çalışma, safrandaki krosin ve safranal dahil bileşenlerin, kan basıncındaki artışı kontrol edebilecek özelliklere sahip olduğunu bulmuştur. Bu nedenle hamilelikte kan basıncını düşürebilir.

Ağrılar ve kramplar: Kaslarınız ve kemikleriniz büyüyen bebeğe uyum sağlamak için gerilir. Bu, eklemlerde ve midede kramplara ve ağrıya neden olabilir. Anti-spazmodik ve anti-enflamatuar özellikler bu krampları rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Uyku: Gebelikte iyi uyumakta zorlanan bazı kadınlar, rahatlamak ve iyi uyumak için safran kullanır. Safran’ın yatıştırıcı ve hipnotik özelliklerinin bu gibi durumlarda yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Duygudurum geliştirme: Hamileliktekarışık duygular arasındaki kaygı yaygındır. Safranın bir anti-depresan olduğu bilinir ve ruh halinizi yükseltmeye yardımcı olabilir.

Kalp sağlığı: İran’da yapılan bir incelemeye göre, safranın antioksidan ve antienflamatuar özellikleri kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmaya ve arter ve kan damarlarının sağlığını korumaya yardımcı olabilir.

Hamilelikte Ne Zaman Safran Kullanabilirsiniz?

Alternatif tıp uygulayıcıları, hamile annelerin ikinci trimesterde, tercihen beşinci aydan itibaren – bebeğin rahimde hareket etmeye başladığı zaman – safran alabileceğine inanmaktadır. Ayrıca, hamilelik o zamana kadar stabil hale gelir.

Kadınlar genellikle günde sadece birkaç tutam (20 ila 30 miligram) safran alır. Bahsedilen safran miktarından daha fazla alımın bazı yan etkileri ve zararları olabilir. Mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte Safran Tüketmenin Yan Etkileri ve Zararları

Safran, özellikle hamilelikte aşırı miktarlarda aldığınızda aşağıdaki zararları olabilir:

Erken doğum veya kayıp: Yukarıda belirtildiği gibi, aşırı safran alımı vücut ısısını artırabilir ve erken doğum veya kayba yol açabilir. Bu nedenle, aldığınız doza dikkat edin.

Diğer etkiler: Bazılarında kanama, bulantı, kusma ve ishal olabilir.

Safran, yemeklerin aromasını ve görünümünü iyileştirir ve daha iştah açıcı yapabilir. Ancak, yüksek miktarlarda almadığınızdan emin olun. Ayrıca, normal beslenmenize eklemeden önce doktorunuza danışın.

Hamileyken safran kullandınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyimlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir