Hamilelikte Safra Kesesi Sorunları Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey

Hamilelikte kolayca etkilenen organlardan biri safra kesesidir. Vücudun hızlı bir şekilde progesteron ve östrojen denilen hamilelik hormonlarını üretmeye başlaması bu organı etkileyebilmektedir.

Progesteron hormonu vücudun her yerindeki kas dokusunun rahatlamasını sağlar ve bu nedenle safra kesesinin işleyişini manipüle eder. Safra kesesi sindirim sırasında gıdaların yağ yakımıyla safranın serbest bırakılmasından sorumludur. Safranın daha yavaş serbest bırakılması safra taşı oluşmasına neden olabilir.

Kadınlar, erkeklere göre safra kesesi ile ilgili hastalıklara daha yatkın olmaktadırlar. Özellikle hamilelik sırasında safra kesesinde rahatsızlık riski artmaktadır. Bu nedenle safra kesesi komplikasyonlarının türlerini, belirtilerini ve alınması gereken tedbirleri önceden bilmek oldukça önemlidir.

Safra Kesesi Komplikasyonları Türleri

Hamileyken safra kesesi ile ilgili ortaya çıkan sorunlardan bazıları şunlardır:

1. Safra Taşları

Safra kesesinin ana işlevi yağların sindirimine yardımcı olmak için safra saklamaktır.

 • Gıda mideden ince bağırsaklara girerken, safra kesesi safrayı serbest bırakmak için bir mesaj alır.
 • Safrada su, safra tuzları ve kolesterol oluşur.
 • Eğer kolesterol içeriği çok fazla ise, safra kesesi düzgün şekilde boş değildir. Bu nedenle safra taşları oluşur.
 • Safra taşları genellikle kalsiyum bilirubinate, kolesterol ve kalsiyum karbonattan oluşur.

2. Biliyer Kolik

Biliyer Kolik safra kanallarının tıkanmasından dolayı oluşur.

 • Eğer safra, safra taşları nedeniyle safra kesesinden dışarı açılamıyorsa, safra kesesi içerisinde iltihap veya enfeksiyona neden olabilir.
 • Safra, safra kesesi dışına çıkamadığı takdirde ince bağırsakta yağ sindirimi durur. Bu durum, üst karın ve sırtta ağrıya neden olur. Mide bulantısı ve kusma yaşayabilirsiniz.

Hamilelik Sırasında Safra Kesesi Sorunları Belirtileri

Safra taşları ve enfeksiyon tüm yaş gruplarındaki kadınlarda, özellikle genç grubunda ortaya çıkabilir. Sürekli kilo alma ve obezite safra ile ilgili enfeksiyonların ortak nedenleridir.

Aşağıda yer alan safra kesesi sorunları belirtilerine karşı hamile bayanlar dikkat olmalıdır. Eğer bu belirtileri yaşıyorsanız, hemen doktorunuza danışmalısınız.

 • Karnın üst kısmında şiddetli ağrı
 • Sırt ağrısı
 • Sabah bulantısı
 • Açıklanamayan kusma
 • Şişkinlik ve gaz
 • Terleme
 • Titreme
 • Ateş

Hamilelikte Safra Taşı Belirtileri

Hamilelikte safra taşı oluşumu ile ilişkili bazı ortak belirtiler şunlardır:

Ağrı: Safra sistemi yoluyla hareket eden safra taşı genellikle göğüs kafesine yakın karnın sağ tarafında ağrıya neden olur. Ağrı donuk, keskin veya zonklama hissiyle ortaya çıkabilir. Safra taşı ile ilişkili ağrı genellikle gece boyunca ve yağlı yiyecek tüketimi sonrasında kötüleşir. Kürek kemikleri veya sağ omuzda da ağrı olabilir.

Gastrointestinal Sorunlar: Sindirim sistemi sorunları ile birlikte safra taşı kadınlar arasında yaygın bir şikayettir. Artan gaz ve geğirme gibi belirtiler gözlenir. Mide bulantısı ve kusma gibi sindirim sistemi sorunları da ortaya çıkabilir. İshal ve gevşek dışkı da hamilelik döneminde safra taşından acı çeken kadınlarda görülebilir.

Yukarıda yer belirtilerin yanı sıra safra taşları hazımsızlık, mide ekşimesi ve mide bulantısına da neden olabilir.

Safra Kesesi Sorunları Bebeğime Zarar Verir Mi?

Uzmanlara göre, safra kesesi sorunları gebelik sırasında ciddi komplikasyonlara neden olabilir. 5 saatten fazla karın ağrısı yaşayan hamile kadınlar doktora danışmalıdır. Ateş, ciltte ve gözlerde sarılık, ani kusma gibi ağır belirtiler safra kesesinde ciddi bir sorunun işareti olabilir, ve eğer tedavi edilmezse, safra kesesinde enfeksiyon ve safra kesesi rüptürü gibi sorunlara da yol açabilir.

Hamilelikte Safra Kesesi Tedavisi

Şiddetine bağlı olarak tedavi planı oluşturulur ve çeşitli tedavi yöntemleri vardır.

Doktorunuz genellikle bebeğinizin gelişim ve büyümesini izlemek için yaptığı düzenli ultrason benzeri bir işlemle safra taşı varlığını teyit edecektir. Ayrıca CT taraması gibi bazı taramalar da talep ederek tanı koyabilir. Hamilelik sırasında safra sorunları için doktorunuz diyet değişiklikleri önerebilir ve hafif ilaçlar yazabilir.

Eğer enfeksiyon çok şiddetli ise, ameliyat gerekli olabilir. Doktorunuz gerekli bulursa, safra kesesi ameliyatı için bir laparoskopi yapacaktır.

Önlemler Ve Tedbirler:

Hamilelik boyunca safra kesesi sorunları ile karşılaşmamak için bazı önlemler alabilirsiniz. Gerekli tedbirlerin alınması safra kesesi enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir.

1. Diyet

Hamilelikte besleyici bir diyet uygulayın. Beslenme programınızın lif, demir, vitamin, protein ve kalsiyum yönünden zengin olmasına dikkat edin. Yağlı yiyeceklerden kaçının.

2. Kilo Kontrolü

Hamilelik boyunca kontrollü kilo almak safra kesesi sorunları da dahil olmak üzere bazı komplikasyonları engeller. Aşırı yemekten kaçının.

3. Spor

Sağlıklı bir hamilelik için yorucu olmayan egzersizler yapın. Rutin bir şekilde spor yapmaya özen gösterin. Yoga yapabilirsiniz. Vücudunuzun hamilelikte de formda ve esnek olması bazı komplikasyonları önlemeye yardımcı olur.

4. Su

Bol bol su için. Vücudunuzu sulu tutmak, toksinlerin ve istenmeyen atıkların vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda sindirime iyi gelir.

Hamilelikte safra kesesi sorunları ile karşılaşmamak için jinekolog ile konuşabilir ve daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir