Hamilelikte Saç Kestirilir Mi?

Hamilelikte saç dökülmesi mi yaşıyorsunuz? Hamilelikte saç kesilir mi? diye merak ediyor olabilirsiniz. Çevrenizden pek çok tavsiye duyabilirsiniz. Bazı dostlarınız saç kestirmekten kaçınmanız gerektiğini söyleyebilir. Gebeyken saç kesiminin güvenli olup olmadığı konusunda kararsız kaldıysanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Eğer hamile iseniz, vücudunuzda meydana gelen hormonal dalgalanmalar nedeniyle saç hacmi ve dokusunda değişiklikler ile karşılaşabilirsiniz. Eğer saç telleriniz kurumaya ve incelmeye başladıysa, saç dökülmesi sorunu ortaya çıkabilir. Saçlarınızın hızla uzadığını fark edebilirsiniz. Gebelikte saçlarınızı kestirmek, saçlarınızın daha sağlıklı görünmesine yardımcı olabilir.

Hamilelikte saç kesimi size ve bebeğinize zarar vermez. Ancak bazı saç bakım ürünlerini kullanmak bir takım yan etkilere neden olabilir. Saç boyası, saç spreyi gibi ürünleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Hamilelikte saç kestirmenin herhangi bir sakıncası yoktur. Anne adayı ve anne karnındaki bebeğe herhangi bir zarar vermez. Ancak, güzellik salonlarına gittiğinizde dikkatli olmanız gereken bir takım hususlar vardır.

1. Kimyasalların Kullanımını Önlemek:

Hamile iken, kimyasallar içeren saç boyaları ve spreylerin kullanımından kaçının. Doğal olmayan saç bakım ürünlerinden kaçınmak, hayatınızın en hassas döneminde alacağınız akıllıca bir karardır. Örneğin; saç boyasının içerdiği zararlı kimyasallar cilt tarafından emilir ve kan dolaşımı ile bebeğe ulaşabilir. Ayrıca alerjik reaksiyonlara maruz kalmamak için de kimyasal içeren saç bakım ürünlerini kullanmamak en iyi seçenektir.

Bakınız: Hamilelik Sonrası Cilt ve Saç Bakımı İçin Tavsiyeler

2. Kalabalık Güzellik Salonlarından Kaçının:

Kalabalık ve hijyenik olduğuna güvenmediğiniz güzellik salonlarını tercih etmeyin. Güvendiğiniz bir kuaföre gidin. Hamileyken kalabalık bir ortamda olmak sizin için oldukça zor ve tehlikeli olabilir.

Bazı güvenlik önlemlerini aldıktan sonra, hamilelikte saç kestirmenin herhangi bir zararı yoktur.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir