Hamilelikte Saç Dökülmesine 10 Doğal Çözüm

Hamilelikte Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Bu basit çözümleri evde deneyin ve farkı görün. Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilecek öneriler:

1. Organik tercihler

Doğal ve organik ürünler kullanmak, cilt enfeksiyonları ve kafa derisinin alerjik reaksiyonları nedeniyle saç dökülmesi riskini azaltmak için en iyi adımlardan biridir. Doğal ürünler hassas cilde sahip insanlar için mükemmel bir şekilde güvenlidir.

2. Ilık yağ masajı

Saç derisine ılık yağ ile masaj yapmanın, saçların doğal olarak düşmesini kontrol etmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir. Hindistan cevizi, jojoba, badem, zeytinyağı ve hardal yağlarının kafa derisini masajla beslemek için en iyi olduğuna inanılmaktadır.

3. Aloe vera jeli

Aloe vera özleri çoğu cilt bozukluğu ile başa çıkmada yardımcı olur. Jeli, kafa derisine uygulandığında, kafa derisinin kuruluğu ve enfeksiyonu nedeniyle oluşan saç dökülmesini tedavi edebilir.

Bakınız: Hamilelikte Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

4. Amla

Amla olarak da bilinen Hint bektaşi üzümü, saç dökülmesi için en iyi doğal ilaçlardan biridir. Amla tozu, kafa derisine yağ olarak masaj yapıldığında, saçı güçlendirir ve saç dökülmesini önler.

5. Antibakteriyel neem

Neem, cilt enfeksiyonları nedeniyle saç dökülmesine karşı etkili bir başka bitkisel ilaçtır. Neem, bakterilerin büyümesini önleyen doğal bir antibakteriyel ajandır. Taze neem yaprağı macunu yapabilir ve kafa derinize uygulayabilirsiniz.

6. Taze hindistan cevizi sütü

Parmak ucunuzla kafa derisine yarım bardak taze hindistan cevizi sütü masaj yapın. 20 ila 30 dakika bekletin ve iyi bir bitkisel şampuan kullanarak durulayın. Konserve çeşidi değil, taze hindistan cevizi sütü kullanmayı düşünün.

İşe yarayabilecek bazı ev malzemeleri kombinasyonları:

7. Yağ karışımı

Altı yemek kaşığı hint yağı ve dördüncü çay kaşığı lavanta esansiyel yağını karıştırın. Karışımı kafa derisine uygulayın ve bir saat sonra yıkayın. Bununla birlikte, hamilelik sırasında az miktarda tavsiye edilmediği için doktorunuzdan uçucu yağları kullanma konusunda izin alın.

Bakınız: Hamilelikte Saç Dökülmesi Neden Olur?

8. Sitrik limon suyu

Bir yumurtayı çırpın ve bir çorba kaşığı limon suyu ile karıştırın. Saç derisine uygulayın ve yaklaşık 30 dakika bekletin. Durulayın. Bu sadece saç dökülmesini önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda saçı daha kalın ve daha ipeksi hale getirir.

9. Islatılmış çemen tohumları

Çemen otu tohumlarını bir gece suda bekletin. Sabah ince bir macun hazırlayın. Macunu saçınıza uygulayın ve tüm saçlara masaj yapın. Üç ila dört saat sonra yıkayın. Sadece saç gelişimini teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda parlaklık da verir.

10. Yumurta, yoğurt ve zeytinyağı

Yukarıdaki bileşenlerin bir macunu hazırlayın ve haftada bir kez uygulayın. Bu, derinlemesine bakım tedavisi olarak çalışır.

Yukarıdaki doğal ilaçlarla birlikte, hamilelik sırasında saç dökülmesini tedavi etmek için saç ürünlerinizi değiştirmeyi deneyin.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Tedavisi

Hamilelikte evde saç dökülmesini önleyen doğal yöntemleri denemenize rağmen aşırı saç dökülmesi varsa, bir doktora görünün. Trikoterapi rejimi veya durumunuza uygun başka bir tedavi önerebilirler.

Trikoterapi rejimi, saç dökülmesini bütünsel bir şekilde hedefleyen üç aşamalı bir rejimdir. Rejim üç ürün içerir: kafa derisi damlaları, protein spreyi ve sağlıklı saç büyümesini teşvik eden besin takviyeleri. Saç döngüsünü normalleştirmeye yardımcı olur ve dökülmeyi azaltır.

Bir gecede saç dökülmesini kontrol edemeyeceğinizi unutmayın. Saçınızın normal doğum sonrası dönmesi biraz zaman alır. Saçınız da dahil olmak üzere vücudunuzda biraz çaba ve zamanla hamilelik öncesi duruma geri dönebilir.

Kaynaklar:

  1. Lauren L Levy and Jason J Emer; Female pattern alopecia: current perspectives
  2. Biotin; The United States National Library of Medicine

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir