Hamilelikte Saç Dökülmesi: Normal Mi? Neden Olur?

Gebelikte Saç Dökülmesi

Saçın bir döngü içinde büyüdüğünü biliyor muydunuz? Herhangi bir zamanda, saçın %90’ı büyürken kalan %10’u dinlenme (telojen) fazındadır. İki ila üç ay dinlendikten sonra saç dökülür ve yeni saç yerini alır.

Hamilelik sırasında, bu büyüme döngüsü dinlenme aşamasında duraklar ve dökülmediği için daha kalın saçlarınız vardır. Ancak bazı hamile kadınlar çeşitli nedenlerden dolayı saçlarını kaybetme eğilimi gösterdiğinden, hamilelik sırasında saçınızın her zaman daha kalın olmasını bekleyemezsiniz.

Bu yazı, gebelikte saç dökülmesinin normal olup olmadığını ve kontrol altına almak için neler yapabileceğinizi anlamanıza yardımcı olur.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Normal Mi?

Hamilelik sırasında az miktarda saç dökülmesi paternleri oldukça normaldir. Araştırmalar, hamile kadınların yaklaşık %40 ila %50’sinin saç dökülmesinden muzdarip olduğunu belirtiyor. Ancak iyi olan şey bunun sadece geçici bir fenomen olmasıdır.

Hamilelik sırasında yüksek miktarlarda salınan progesteron hormonu nedeniyle saçlar daha kuru olabilir. Bu, çoğunlukla hamileliğin sonraki aşamalarında saçların köklere yakın kırılmasını ve çatlamasına neden olabilir.

Hamileyken saç dökülmesi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ancak kayıp olağandışı ise, bunun arkasındaki kesin nedeni öğrenmek için doktorunuza danışmalısınız.

Bakınız: Hamilelikte Saç Dökülmesine 10 Doğal Çözüm

Hamilelikte Saç Dökülmesi Neden Olur? Sebepleri Neler?

Hamile kaldıktan sonra saç dökülmesi normal zamanlarda olduğundan daha fazla ise endişelenmeyin. Hormonal dalgalanmalar ve fiziksel değişiklikler bundan sorumlu olabilir. Genellikle geçicidir ve bebek doğana kadar sürer.

Hamile kaldıktan sonra saç dökülmesinin diğer nedenleri şunlardır:

1. Kötü Beslenme

Vücudunuzun hamilelik sırasında daha fazla beslenmeye ihtiyacı vardır. Demir gereksinimi yüksektir. Yetersiz alım saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca, vücuttaki protein, vitamin ve mineral eksikliği (çinko gibi) katkıda bulunan bir faktör olabilir.

İlk üç aylık hamilelik döneminde bulantı ve kusma yetersiz beslenmeye neden olabilir. Ayrıca, A vitamini retinol formu gibi fazla vitamin alımı da saç dökülmesine neden olabilir .

Bakınız: Gebelikte Demir Eksikliği

2. Hastalıklar

Gestasyonel diyabet ve saçkıran (mantar enfeksiyonu) gibi bazı hastalıklar saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca, yüksek tansiyon, depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılan ilaçlar gibi bazı ilaçlar saç dökülme riskini artırabilir. İlaç kullanırken artan saç dökülmesini gözlemlerseniz, doktorunuzu bu konuda bilgilendirin.

3. Hormonal Değişiklikler

Hamilelik sırasında saç değişiklikleri, bu aşamada normal olan hormonlardaki değişikliklerden de kaynaklanabilir. Hormonların dalgalanması olağan saç büyüme döngüsünü durdurur veya kesintiye uğratarak aşırı saç dökülmesine veya telojen effluvium‘a yol açar. Bu durum birkaç ay içinde ortadan kalkacaktır.

Bakınız: Hamilelikte Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

4. Genetik Bir Rol Oynamaktadır!

Saç dökülmesinin de genetik bir geçmişi vardır. Yani ebeveynlerinizde aynı sorun varsa, siz de etkileneceksiniz. İlaç tedavisi ve tedavisi genetik kaynaklı saç dökülmesine karşı yardımcı olabilir.

5. Tiroid Hormonu Eksikliği

Hipotiroidizm, vücutta tiroid hormonu üretimindeki düşüş ile karakterizedir ve bugün kadınlar arasında yaygındır. Tiroid hormonu, bazal metabolizma hızını, sindirim sistemini, zihinsel sağlığı ve hatta tırnakları ve saçları korumaktan sorumludur. Bu hormonun eksikliği saçın düşmesine neden olabilir.

6. Polikistik Over Sendromu (PCOS)

PCOS, yumurtalıkların aşırı miktarda erkek hormonları üretmesine neden olan hormonal bir dengesizliktir. Bu durumdan etkilenen kadınların çoğu saç büyümesini arttırırken, kafa derisi bölgesinde de saç dökülmesi görülebilir.

7. Kafa Derisi Cilt Hastalıkları

Cilt alerjileri ve kafa derisini etkileyen hastalıklar da saçın incelmesine ve saç dökülmesine katkıda bulunabilir.

8. Üreme Sorunları

Doğum kontrol ilaçlarının veya başka bir doğum kontrol yönteminin kullanımını sonlandırmak saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca düşük, kürtaj ve ölü doğum sonucu saç dökülmesi yaşayabilirsiniz.

Saç dökülmesi tıbbi bir acil durum değildir. Ancak beslenme eksikliği veya hastalık gibi altta yatan neden zararlı olabilir. Hamilelik sırasında aşırı saç dökülmesi şikayetiniz varsa bir doğum uzmanına danışmalısınız. Ancak endişe verici değilse, rutininizde birkaç değişiklik yapın ve bakın.

Kaynaklar:

  1. Quan Q Dinh and Rodney Sinclair; Female pattern hair loss: Current treatment concepts
  2. Biotin; The United States National Library of Medicine

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

YORUMLAR

  1. Erva dedi ki:

    Hamilelik dönemimin başlarında çok fazla dökülme problemi yaşamıştım, demir eksikliğim sebebiyle sandım ama ilaçlarımı düzgün kullanmama rağmen dökülmemde bir azalma olmadı. İş yerimden bir arkadaşımla konuştuğumda keratinbakim.comu önerdi. Firmanın adı liquid keratin. Kesinlikle harika dökülme problemlerim 2 ay düzenli uygulamamdan sonra durdu. Harika ürünler herkese tavsiye ederim. Kesinlikle harika ürünler. Saçı ile ilgili problem yaşayan herkes kesinlikle bu firmayla tanışmalı.