Hamilelikte Saç Dökülmesi Neden Olur? Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte vücutta meydana gelen bazı değişimler bayanların endişelenmesine neden olur. Hamilelik belirtileri anne adayları arasında farklılık gösterebilir. Sabahları uyandığınızda saçlarınızı tararken saç dökülmesi sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Hamilelikte saç dökülmesi, yaygın görülen hamilelik belirtileri arasındadır ve bayanların birçoğu bu durumun normal olup olmadığını merak eder. Sizler de hamilelik boyunca saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıyaysanız, yazımızın devamında nedenlerini ve doğal tedavi yöntemlerini okuyabilirsiniz.

Hamilelikte Saç Dökülmesi Neden Olur?

Genellikle, saç dökülmesi çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir; ancak, hamilelik döneminde saç dökülmesinde bir artış fark ederseniz endişelenecek bir şey yoktur. Hormonal dalgalanmalar ve bedensel değişiklikler saç dökülmesinin altında yatan başlıca nedenler olarak gösterilir. Genellikle doğum sonrası saç dökülmesi sorunu da ortadan kalkar. Gebelikte saç dökülmesinin diğer nedenleri şöyledir:

1. Genetik Faktörler

Ne yazık ki, eğer ailenizde saç dökülmesi problemi yaygınsa bu genetik yatkınlık nedeniyle hamileliğiniz boyunca saçlarınız normalden fazla dökülebilir. Bazı tedavi yöntemleri ve ilaçlar genetik kökenli saç dökülmesi ile mücadelede yararlı olabilir.

2. Hipotiroidi

Bu durum tiroid hormon üretiminde bir düşüş ile karakterizedir ve günümüzde de kadınlar arasında yaygındır. Tiroid hormonu bazal metabolizma hızı, sindirim sistemi, ruh sağlığı ve tırnaklar ve hatta saçlarımızı etkiler. Bu hormonun eksikliği dolayısıyla saç dökülmesiyle bağlantılı olabilir.

3. Anemi

Anemi (kansızlık), hamile kadınlar arasında yaygın olarak görülen bir sağlık sorunudur ve genellikle altında yatan neden demir eksikliğidir. Kansızlık, aynı zamanda hamilelikte saç dökülmesinin de nedenleri arasındadır.

4. Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Polikistik over sendromu, yumurtalıkların aşırı miktarda erkeklik hormonu üretmesine neden olan bir hormonal dengesizlik durumudur. Bu rahatsızlıktan etkilenen kadınlarda saç büyümesi artarken, saç aynı zamanda saç kaybı da görülebilir.

5. Cilt Hastalıkları

Alerji ve diğer etkenlere bağlı olarak saç derisinin hasar görmesi hamilelikte saç dökülmesinin bir diğer nedenidir.

Hamilelikte Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Kalıtsal saç dökülmesi sorunu ile başa çıkmak için profesyonel yardıma ihtiyaç duyulsa da, diğer nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesi sorununu aşağıda yer alan doğal çözümler ile ortadan kaldırabilirsiniz.

1. Organik Ürünler

En iyi adımlardan biri de doğal ve organik ürünler kullanarak deri enfeksiyonları ve saç derisi alerjik reaksiyonları ile mücadele etmektir. Hassas cildi olan hamile bayanlar organik saç bakım ürünleri kullanabilirler.

2. Masaj Yağı

Doğal ve bitkisel yağlar ile saç derisine masaj yapmak, saç dökülmesini kontrol altına almanıza yardımcı olabilir. Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, zeytin yağı veya hardal yağı saç derisini besler.

3. Aloe Vera

Aloe Vera özleri çoğu cilt hastalıkları üzerinde etkilidir. Aloe Vera jelini saç derisine uygulayarak saç derisi enfeksiyonu ve saç derisindeki kuruluğu giderilir, saçlarınızın dökülmesini önleyebilirsiniz.

4. Bektaşi Üzümü (Amla)

Amla olarak da bilinen bektaşi üzümü, saç dökülmesi söz konusu olduğunda en iyi doğal ilaçlardan biridir. Saçları güçlendirir ve dökülmesini engeller.

Hamilelik sırasında saç dökülmesini doğal yollarla kontrol edebilirsiniz. Evinizde bu basit çözümleri deneyin ve farkı görün.  Stresten da uzak kalmanızı öneriyoruz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir