Hamilelikte Saç Boyamak Gerçekten Zararlı Mı?

Birçok anne adayının aklına hamilelikte saç boyamak gerçekten zararlı mı sorusu gelmektedir. Bu konuda uzmanlar ikiye ayrılmaktadır. Bir kısmı saç boyasının yüzeysel bir işlem olduğu için zarar vermeyeceği yönündeyken, diğer kısmı saç boyası anneye ve bebeğe zarar verebileceği yönündedir.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre saç boyasının içerisinde bulunan bazı kimyasallar anneye ve bebeğe ciddi şekilde zarar verdiği yönündedir. Saçınızı gerçekten boyatmak istiyorsanız gebelikte saç boyama işlemini kesinlikle ilk 3 ay içinde yapmayın. Hamilelikte bilindiği üzere ilk 3 ay, bebeğin gelişimi ve anneye tutunma açısından çok önemli bir süreçtir. Gebeliğin 4. ay ve sonrasında saçınızı doğal boyalar ile boyayabilirsiniz.

Hamilelikte Saç Boyamak

Anneler için hamilelikte saç boyamak gerçekten zararlı bir işlemdir.

Bunun sebebi boyalar içerisinde bulunan kimyasal maddelerin saç derisi yoluyla kana karışmasından kaynaklanmaktadır. Uzmanların bu konudaki ortak görüşü ise: Hamilelik döneminde annenin manikür, pedikür, saç boyamak gibi gerekli olmayan işlemlerden olabildiğince uzak durması yönündedir.

Boya Bebeğe Ulaşabilir!

Saç açıcılar, kalıcı düzleştirme işlemi için kullanılan maddeler ve kimyasal boyalar içerisinde birçok kimyasalı barındırır. Bu kimyasal kullanıldığı bölgedeki deri tarafından emilerek kana karışır. Dolaşımdaki kimyasallar plasentadan geçerek bebeğe ulaşarak onun kan dolaşımı içerisine girebilir. Bu yüzden ilk 3 içerisinde dip boyama ve komple boyamadan kaçınmanız gerekmektedir.

Gebelikte Saç Boyatmak İsteyenlere Öneriler

Kadınlar her durumda güzel olmak ister ve bu konuda kesinlikle taviz vermek istemezler. İşte gebelikte saç boyatmak isteyenlere öneriler:

Boyatmayı gerçekten çok istiyorsanız, gebeliğin 4. ayından sonra saçlarınızı boyatın.

Boyama yapılan alanın temiz olduğundan ve havalandırıldığından kesinlikle emin olun.

Kuaförlerin kolaya kaçmak için kullandıkları kimyasal boyalardan uzak durun. Kimyasal içermeyen doğal boyalar kullanmaya özen gösterin.

Saçınızı boyattıktan sonra, iyice duruladığınızdan emin olun. Boya kalıntısı kalmamasına özen gösterin.

Boyama işlemini kuaförde değil de, evde kendiniz yapmak istiyorsanız mutlaka eldiven kullanın.

Çoğu bayanın yaptığı gibi kaş ve kirpiklerinizi boyamayın.

Boyanın içerisinde amonyak olmamasına özen gösteriniz.

Saçımı illa ki boyatmak istiyorum diyorsanız, kına kullanabilirsiniz.

Hamilelikte saç boyatmamak gibi dikkat edilmesi gereken birçok şey vardır. Bunların başında beslenme gelir. Hamilelikte beslenme ve dikkat edilmesi geren kurallar için “Hamilelik Diyeti Nasıl Yapılır?” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Benzer Yazılar:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir