Hamilelikte Sabah Bulantısı Nedenleri ve Tavsiyeler

sabah bulantısına öneriler

Sabah bulantısı, hamileliğin ilk belirtilerinden biridir. Hamileliğin özellikle ilk haftalarında sabah bulantısından muzdarip olan bayanlar için bu yazımızda hamilelikte sabah bulantısı hakkında bilmeniz gereken her şeyi paylaştık.

Hamilelikte Sabah Bulantısı Neden Olur?

Sabah bulantısının kesin nedeni hala bilinmiyor. Ancak uzmanlara göre, hamilelik döneminde bulantı ve kusmanın olası nedenleri şunlardır:

1. insan Koryonik Gonadotropin (HCG):

Gebelik sırasında vücudunuzda bulunan hormonlar kendilerine ait bir yaşam sürebilir. Gebelikte vücut tarafından üretilen en önemli hormon, hamilelik hormonu olarak da bilinen hCG hormonudur. Plasenta tarafından üretilir ve gebeliğin 9 ila 12 hafta arasında pompalama başlar. Hamile kadınlar en sık ilk 3 ayda sabah bulantısı ile karşılaşmaktalar.

2. Çoklu Gebelik

Eğer ikiz veya üçüz bebek taşıyorsanız, sabah bulantısı daha şiddetli olabilir. Çünkü vücudunuzdaki hCG hormunu miktarı tek bebek taşıyan annelere göre daha yüksektir. Vücuttaki bu ekstra hormon şiddetli mide bulantısı ve kusma şikayetini arttırabilir.

3. Kokulara Karşı Hassasiyet:

Hamilelikte östrojen seviyesi yükselir. Bu da koku alma sisteminde değişikliğe yol açabilir. Kokulara hassasiyet, sabah bulantısının en yaygın tetikleyicilerinden biridir.

4. Hassas Sindirim Sistemi:

Sindirim sisteminiz gebelik sırasında yavaşlar ve genellikle sabah bulantısına neden olur.

5. Stres:

Hamilelikte hormonal değişimler ile birlikte kendinizi stresli ve gergin hissetmeniz normaldir. Sabah bulantısının nedenlerinden biri olarak da stres gösterilir.

6. Yağlı Yiyecekler:

Yağlı yiyecekler yemek, bulantı nöbetlerinin arkasında yatan neden olabilir. Yağlı gıdalarla beslenmek, hamilelikte sabah bulantısının nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Hamilelikte mide bulantısı ve kusma yaygın görülen belirtilerdir. Hamile kadınların %75’i bir şekilde sabah bulantısı deneyimi yaşar. Ancak bazı kadınlar çeşitli hastalıklara bağlı olarak da sabah bulantısı ve kusma gibi durumlardan şikayetçi olabilirler.

Hamilelikte Sabah Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Sabah bulantısı genellikle hamileliğin 6.haftasında başlar. Ancak bazı hamile kadınlarda sabah bulantısı dördüncü haftadan önce de başlayabilir. İkinci 3 aylık döneme kadar sabah bulantısı şikayeti azalmaya başlar. Ancak bazı kadınlarda bu şikayet doğuma kadar devam etmektedir.

Hamilelikte Sabah Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte sabah bulantısı şikayetini hafifletmenin yolları ve tavsiyeler aşağıda yer almaktadır.

1. Beslenme:

Üç ana öğün olarak beslenmek yerine sık aralıklarla yemek yemeyi deneyin. Sabah bulantılarını önlemek için yağlı yiyeceklerden kaçının. Protein ve B6 vitamini açısından zengin bir beslenme programı oluşturun.

2. Dinlenme:

Hamileyken vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu yüzden ayaklarınızı uzatın ve rahatlayın. Dinlenmek bulantıya iyi gelebilir.

3. Uyku:

Hazımsızlık ve mide bulantısını önlemek için yemekten sonra hemen uzanmayın.

4. Tetikleyicileri Önlemek:

Bazı faktörler mide bulantısını tetikleyebilir. Örneğin; bazı yiyeceklerin kokusu mide bulantısı hissini ortaya çıkarabilir. Nelerin mide bulantısını tetiklediğini bilirseniz, önleminizi alabilirsiniz.

5. Baharatlı Yiyecekler:

Baharatlı yiyecekler damak tadına hitap eder, ancak hamilelikte aşırı baharatlı yiyecekler tüketmek sabah bulantısı şikayetini arttırabilir.

6. Ağız Hijyeni:

Mide bulantısı ve kusmayı önlemek için her yemekten sonra dişlerinizi fırçalayın. Ağız ve diş sağlığınıza önem verin.

7. Dış Tetikleyiciler:

Gıda dışında da mide bulantısına neden olabilecek faktörler vardır. Çok kuvvetli koku, yanıp sönen ışıklar, ani hareketler, havasız oda gibi dış tetikleyicilerden kaçının.

8. Temiz Hava Almak:

Bütün gün evde kalmak yerine, arada bir yürüyüşe çıkın ve temiz hava alın.

9. Sakin Olun:

Stres pek çok kadında sabah bulantısı şikayetinin önemli bir nedenidir. Bu yüzden sakin olmaya çalışın. Moralinizi yüksek seviyelerde tutun.

10. Zencefil Deneyin:

Sabah bulantısı tedavisi için popüler bir çözümdür. Zencefil, gebelikte sabah bulantısını rahatlatmaya yardımcı olur.

11. Akupunktur:

Akupunktur uzmanına ve doktorunuza danıştıktan sonra, sabah bulantısını hafifletmek için deneyebilirsiniz.

12. Aromaterapi:

Güçlü kokular bazı kadınlarda bulantıyı tetikleyebilir. Ancak aromaterapi deneyebilirsiniz. Limon yağı gibi bazı kokular mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olur.

13. Rahat Kıyafetler Giyin:

Dar ve bedeninizi tamamen saran elbiseler giymek mide bulantısına neden olabilir. Rahat ve bol kıyafetler giyebilirsiniz.

14. Sıvı Alımı:

Hamile iken her gün en az 2.5 litre su içmek gerekir.  Çok sık kusma vücutta su kaybına yol açabilir. Dehidrasyonu önlemek için sıvı alımını artırın.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Hafif ve orta sabah bulantısı durumlarında tıbbi müdahale gerekmez. Ancak şiddetli mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler varsa, bu durumda doktorunuza danışın. Hamilelikte sabah bulantısı aşağıda yer alan komplikasyonlara neden olabilir:

Çoğu kadın hamilelikte sabah bulantısı deneyimi yaşamaktadır. Eğer şanslıysanız, sabah bulantısı hamileliğin ilk üç ayının sonunda ortadan kalkacaktır.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir