Hamilelikte Ruh Sağlığına Ne İyi Gelir?

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra duygularınızda bazı iniş çıkışlar olabilir. Hamilelikte ruh hali değişimleri gayet normaldir. Sık sık ağlama ihtiyacı duyuyorsanız ve motivasyonunuz düşükse endişelenmenize gerek yoktur. Hamilelik boyunca ruh haliniz bir iyi bir kötü olabilir.

Bebek sahibi olmak isteyenler ve henüz yeni hamile olduğunu öğrenen bayanları bekleyen bu psikolojik değişimleri yazımızın devamında detaylı olarak anlattık.

Hamilelikte Ruh Sağlığı Nasıldır?

Hamilelik nedeniyle görülen ruh hali değişimleri şöyledir:

1. Bir gün mutlu bir gün üzgün olmak

Hamilelikte hormonal değişimler beraberinde bazı beklenmedik duyguları da ortaya çıkarabilir. Hamile olduğunu öğrendiğinde mutluluktan havalara uçan anne adayları bir süre sonra ağlamaya ve üzülmeye başlayabilirler. Bu duygu dalgalanmaları, fizyolojik değişimlerle bağlantılıdır. Bir gün neşeliyken, diğer gün depresif olabilirsiniz. Eğer depresyonlu ruh hali birkaç günden daha fazla sürerse, doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

2. Dalgınlık

Hamilelik boyunca bazı bayanlar dalgın ve unutkan olmaktan şikayet ederler. Bunun üzerine bir de sakarlık eklenebilir. Hamilelikte eklem ağrıları ve diğer rahatsızlıklar sizleri dalgın yapabilir. Ev işleri yaparken çok yorulmamalı ve dinlenmeye de zaman ayırmalısınız.

3. Sinirli ve öfkeli Ruh Hali

Hamilelik sırasında dinlenirken bile bedeniniz çok fazla enerji harcar. Hele ki çalışan hamile bayanlar, dinlenmeye daha az zaman ayırabildikleri için daha sinirli olabilirler. Hamileyken iş yapmak bayanları kızgın bir ruh haline sürükleyebilir. Vücudunuzdaki değişimler ve kilo almanız da öfke kontrolü sağlamanızı zorlaştıran etkenler arasındadır. Özellikle hormonal değişimler ruh halini çok fazla etkileyebilir ve hiçbir neden yokken sinirlenebilirsiniz. Şişkinlik, gaz, kabızlık, asit reflü gibi rahatsızlıklar da hamilelik psikolojisini olumsuz etkileyen faktörlerdir.

4. Titizlik

Hamilelikte bayanlarda temizlik takıntısı sık görülen bir ruhsal değişimdir. Bu dürtü nedeniyle sürekli evde bir şeyler sizleri rahatsız edebilir. Çevrenizin sürekli düzenli ve temiz olmasını takıntı haline getirebilirsiniz.

Temizlik yapma dürtüsü, bazen hamile bayanların ağır ev iş yapmaları gibi riskleri de beraberinde getirebilir. Hamilelik boyunca dolap çekip silme veya cam tavan temizliği gibi işlerden bilhassa kaçınmalısınız. Temizlik sizler için ne kadar takıntılı hal alsa da, kendinizi kontrol etmeli ve temizlik dürtüsünü yatıştırmalısınız. Evinizde her şeyi kendiniz temizlemeye çalışmayın.

5. Gerginlik

Eşiniz, aileniz ve arkadaş çevrenize karşı kendinizi soyutlayabilir ve bu dönemde sizleri anlamadıklarını, size destek olmadıklarını düşünebilirsiniz. Hamilelikte bayanlar sevdiklerini sürekli yanında görmek isterler. Dostlarınızın sürekli sizi aramalarını beklemeyin. Sizler de sevdiklerinizi arayın ve dertleşin. Eşinizle daha paylaşımcı olun ve ona hamilelikte yaşadığınız duyguları anlatın.

Hamilelikte Ruh Sağlığına Ne İyi Gelir?

Konuşmak: Eşinizle sürekli iletişim halinde olun ve sorunlarınızı içinize atmak yerine sevdiğiniz insanla paylaşın.

Çocuklarla İletişim: Çocukları olan hamile bayanlar ev içerisinde çocuklarına daha anlayışlı olmalılar ve pozitif duygular aşılamalılar. Çocuklarınız hamilelikte sizlerin ani ruh değişimlerini algılamakta zorluk çekebilirler ve içlerine kapanabilirler. Çocuklarınızı ailenize yeni katılacak üye hakkında bilgilendirin. Yeni doğacak bebeği kıskanmamaları için onlara sevgi göstermeyi ihmal etmeyin.

Yürüyüş: Yürüyüş yapmak hamile bayanların ruh sağlığına iyi gelir. Güzel havalarda yalnız veya sevdiklerinizle birlikte yürüyüşe çıkın. Sürekli evde oturmak da sizleri depresif yapabilir.

Derin Nefes Alın: Hamilelikte gergin ve sinirli hissettiğiniz zamanlar derin nefes alın. Bu meditasyon yöntemi sizleri rahatlatır.

Komik Şeyler İzleyin: Sizleri eğlendirecek ve güldürecek TV programları izleyin.

Atıştırmalıklar Hazırlayın: Kan şekeri düşmesi de hamilelikte ruh halini kötüleştirebilir. Gün boyunca düzenli sağlıklı atıştırmalıklar yiyerek de kan şekerinizin normal seviyelerde kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yukarıda yer alan faktörler, hamilelikte ruh sağlığınızı kontrol altına almanıza yardımcı olabilir. Anne adaylarının küçük bir yüzdesinde depresyon görülmektedir. Bu gibi durumlarda erken müdahale önemlidir. Mutlu ve güvenli bir hamilelik geçirmeniz dileğiyle…

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir