Hamilelikte Ruh Hali Değişikliği İle Nasıl Başa Çıkılır?

Sağlıklı beslenmek, birkaç yaşam tarzı değişikliği ile birlikte, rahatlamanıza ve ruh halinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir.

Meditasyon ve yoga: Çoğu hamile kadın endişe, depresyon ve üzüntü duygularından geçer. Bir araştırmaya göre, hamilelikte yoga ve meditasyon uygulamaları depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Doğru uyumak: Uyku eksikliği, ruh hali değişimlerinin yaygın bir nedeni olabilir. Rahat bir uyku rutini oluşturarak uyku rahatsızlıklarını en aza indirmeye çalışın: bol ve rahat kıyafetler giyin, odanızdaki ışıkları kısın, uyumadan önce alet kullanmaktan kaçının ve destek için yastıklar kullanın.

Bakınız: Hamilelikte Ruh Halinde Ani Değişimler Neden Olur?

Doğum öncesi masaj: Doğum öncesi masaj, kaslarınızı rahatlatabilir ve ağrıyı azaltabilir ve lenfatik ve dolaşım sistemlerinin işleyişine yardımcı olabilir. Bu ruh halinizi iyileştirebilir ve sakin kalmanıza yardımcı olabilir.

Kendinizi şımartın: Alışveriş, aşerdiğiniz bir şey yemek, eşinizle yürüyüşe çıkmak, film izlemek veya sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirmek gibi basit ama eğlenceli aktiviteleri denemeyi düşünebilirsiniz. Sizi daha iyi hissettiren her şey işe yarar.

Eşinizle konuşun: Bazen eşinizle sadece duygularınız hakkında konuşmak rahatlamanıza yardımcı olabilir. İhtiyacınız olduğunda dışarı çıkın ve her şeyi düşünerek kendinizi strese sokmayın.

Hamilelikle ilgili çeşitli hususlara dikkat edin: Hamilelik ve doğum hakkında çok fazla korkunuz olabilir. Bazıları geçerli olabilir, ancak bazıları muhtemelen bilgi eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu nedenle, doktorunuzla konuşun ve hamilelik, beslenme, testler, doğum öncesi bakım veya sağlık sorunları hakkında şüphelerinizi giderin ve doğru kararları verin.

Sağlıklı kalın: Sağlık sorunları (gestasyonel diyabet, hipertiroidizm veya anemi) sizi strese sokabilir. Bunları ihmal etmeyin veya aşırı düşünmeyin. Bunun yerine, tedavinize sadık kalarak ve doktorunuzun önerilerini takip ederek bunları yönetmeye odaklanın.

Hamilelikte hissettiğiniz her şeyi hissetmenin normal olduğunu bilin. Bu ruh halinde değişimler ile savaşmayın ya da üzerinde durmayın. Daha iyi psikolojik ve fizyolojik sağlık için ruh halinizi yönetmek için nasıl hissettiğinizi kabul edin ve ipuçlarını izleyin.

Duygularınızın yönetilebileceğini bilmek stresinizi önemli ölçüde azaltabilir. Yapmanız gereken tek şey ufak yaşam tarzı değişiklikleri yapmak ve daha iyi hissetmek ve hamileliğin tadını çıkarmak için daha fazla yol kat etmektir.

Kaynaklar:

  1. H. Gong et al.; Yoga for prenatal depression: a systematic review and meta-analysis; BMC Psychiatry (2015)
  2. Emotional Changes During Pregnancy; Michigan Medicine

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir