Hamilelikte Röntgen Çektirmek Güvenli Mi? Riskleri Neler?

Gebelikte röntgen çektiren var mı? Hamilelikte röntgen çektirmek zararlı mıdır? Gebelikte röntgen çektirmek tehlikeli mi? Hamileyken röntgen çekilirse bilmeyerek? Röntgende hamilelik belli olur mu? Hamileyken röntgen odasına girmek?

Hamilelikte Röntgen Çekimi

Bir röntgen taraması, doktora önemli bilgiler sağlayan ve hastanın tıbbi durumunu analiz etmelerine yardımcı olabilecek etkili bir teşhis prosedürüdür. Bununla birlikte, prosedür bireyi bir miktar radyasyona maruz bırakır. Bu da hamile kadınlar da dahil olmak üzere belirli insanlar için kullanımını sorgulanabilir kılar.

Bu, röntgenin hamileliğinize veya doğmamış bebeğinize zarar verebileceği anlamına mı geliyor? Gebelikte röntgen çektirmenin güvenli olup olmadığını, hamileliğiniz üzerindeki etkilerini ve bunlarla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek için bu yazıyı okuyun.

Hamilelikte Röntgen Odasına Girilirse Ne Olur?

İdeal olarak, doktorlar hamile kadınlar için röntgen önermez. Bir durumu veya yaralanmayı teşhis etmek için ultrason veya manyetik rezonans görüntüleme gibi radyasyon olmayan teknikleri düşünürler. Bununla birlikte, belirli bir durum için uygun tedaviyi belirlemek için bazen tanı amaçlı bir röntgen gerekebilir.

Uzmanlara göre, röntgen riski çok yüksek değil. Hastalığı bulmak için bir röntgenin faydaları potansiyel radyasyon riskinden ağır basarsa, doktorunuz talep edebilir.

Bakınız: Hamileyken Röntgen Çekilirse Bilmeyerek?

Tüm Röntgenler Hamile Kadınlar İçin Güvenli Mi?

Bir röntgenin güvenliği, vücudun bulunduğu bölüme ve maruz kaldığınız radyasyon miktarına bağlıdır. Röntgen üreme organlarınız dışındaki kısımlar içinse, hamileliğiniz risk altında değildir. Bu nedenle, doktor, gerekli olduğunu düşünüyorlarsa, bacaklar, kollar, göğüs, diş veya kafa da dahil olmak üzere parçaların röntgenini önerebilir.

Ancak bel, pelvis, karın, böbrekler veya mide de dahil olmak üzere alt gövdenin röntgeni gerekiyorsa, doğmamış bebeğin bir miktar radyasyona maruz kalma riski vardır.

Wisconsin Tıp Fakültesi Sağlık Fiziği Derneği’ne göre, hamilelik sırasında radyasyona maruz kalmanın etkileri, fetal gelişim aşaması ve radyasyon dozunun büyüklüğü gibi faktörlere de bağlıdır.

Örneğin, özel bir röntgen sizi normal bir doz almazken daha yüksek bir radyasyon dozuna maruz bırakabilir. Bu yüzden her zaman ihtiyacınız olan röntgen türünü öğrenin ve riski değerlendirmek için doktorunuz ve bir tıbbi fizikçi (radyoloji bölümünden) ile görüşün.

Bakınız: Gebelikte Röntgen Çektirirken Öneriler

Hamilelikte Röntgen Filmi Çektirmenin Riskleri

Hamilelik sırasında bir röntgen, sizin veya bebeğiniz için zararlı değildir. Ancak doğmamış bebek radyasyona maruz kalırsa, bu bir endişe nedeni olabilir.

1. Radyasyon maruz kalma miktarına göre:

Vücut tarafından emilen x-ışını radyasyonu miktarı rad cinsinden ölçülür. 10 radyonun üzerinde radyasyona maruz kalan doğmamış bir bebek, göz problemleri, öğrenme özürü, çocukluk çağı kanseri ve doğum kusurları geliştirme riski altında olabilir.

Çoğu durumda, doğmamış bebek radyanın bir kısmını minimum riskle alır. Çok nadiren tek bir x-ışını 5 rad’i aşar. Kesin olmak gerekirse, 5 rad pozlama için bir bacağın veya kolun 5.000’den fazla röntgen çekmesi gerekir. Benzer şekilde, 5 rad pozlamaya ulaşmak için göğsün 50 veya daha fazla röntgeni gerekir.

2. Fetal yaşa göre:

Mumbai, King Edward Memorial Hastanesi’nden Dr. Vijay Hanchate’ye göre, x-ışını radyasyon duyarlılığının derecesi, fetal gelişimin farklı aşamalarında değişmektedir.

İmplantasyon öncesi aşama: Bu süre, radyasyon duyarlılığının düşük olduğu ve genellikle hiçbir etkisinin olmadığı 0 ila 14 gündür. Ancak dozun büyüklüğünün yüksek olması durumunda, implantasyon meydana gelmez.

Organogenez aşaması: Bu, ilk trimester olan 15. ila 50. gün arasındadır. Bu aşamadaki hassasiyet yüksektir ve bu nedenle doğmamış bebek için risk daha fazladır. Bu aşamada radyasyona maruz kalma düşük olsa bile, konjenital malformasyon riski olabilir.

Fetal aşama: Bu son faz veya büyüme aşamasıdır ve duyarlılık daha azdır. Bu nedenle, bebek için risk düşüktür.

Belirli yönergelere uymak hamilelik sırasında röntgen riskini önlemenize yardımcı olabilir.

Kaynaklar:

  1. X-Rays, Pregnancy and You; U. S. Food & Drug Administration
  2. Is it Safe to Get an X-ray While Pregnant; University of Virginia Health System (2017)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir