Hamilelikte Romatizmal Kalp Hastalığı

Romatizmal kalp hastalığı hakkında ne biliyorsunuz? Hamile bir kadın olarak, hastalık için yüksek risk grubunda olduğunuzu biliyor muydunuz? Eğer gebelikte romatizmal kalp hastalığı hakkında bilgi arıyorsanız, doğru sayfadasınız. Bu yazımızda gebelik sırasında romatizmal kalp hastalığı hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri paylaşacağız.

Bilim ve tıptaki son gelişmelere rağmen, kalp hastalığı tüm dünyada yüz binlerce ölümün önemli bir nedenidir. Kalp hastalığı çeken kişilerin daha fazla bakıma ihtiyacı vardır. Romatizmal kalp hastalığı, streptokok bakterisinin yol açtığı enfeksiyon ile akut romatizmal ateş olarak bilinir.  Bu durum kalp kası, kalp kapakçıkları, astarları vs zarar verir.

Hamileliklerin yaklaşık %4’ünde kardiyovasküler koşullar gerekli tedbirleri almadıkları takdirde komplike eğilimdedir.

Romatizmal Kalp Hastalığı Hamileliği Etkiler Mi?

Romatizmal kalp hastalığı ve diğer birçok kalp rahatsızlıkları; hem anne hem de anne karnındaki bebek üzerinde önemli bir etkiye sahip olma eğilimindedir. Erken doğum, gebeliğe bağlı hipertansiyon, diyabet ve düşük doğum ağırlığı gibi komplikasyonlara yol açabilir.

Çalışmalarda, gebelik sırasında kardiyovasküler şikayetler durumunda herhangi bir prenatal ölüm veya konjenital anomaliler kayıt edilmemiştir.

Normal gebelik öncesinde var olan kardiyovasküler durumu kötüleştirir. Özellikle gebelik başlangıcından önce sağlık kontrolüne gitmek gerekir. Romatizmal kalp hastalığının gebelik üzerinde etkisi kişiden kişiye ve durumuna göre değişir.

Romatizmal kalp hastalığı nedeniyle mitral yetersizliğinden muzdarip olan bayanlarda, üçüncü trimester döneminde kalp yetmezliği semptomları gelişebilir. Bu semptomları hafifletmek için diüretikler ve diğer ilaçlar önerilebilir. Ancak, gebelikte ilaç kullanımının güvenli olup olmayacağını doktorunuz belirleyecektir.

Prenatal check-up almak, romatizmal kalp hastalığı ve gebelik hakkında daha fazla bilgi için en iyi yoldur. Bu sayede bu hastalığın belirtileri daha kolay yönetilebilir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir