Hamilelikte Ricotta Peyniri Yemenin 4 Faydası ve Olası Riskleri

Gebelikte Ricotta Peyniri Tüketimi

Pek çok insanın yemeyi sevdiği süt ürünlerinden biri olan ricotta peyniri İtalyan loru yemeklerde ve tatlılarda yaygın olarak kullanılır. Hamileyken kendinizi şımartmak istiyorsanız, bunun faydalarını ve risklerini göz önünde bulundurmalısınız.

Hamileler ricotta peyniri yiyebilir mi? Hamilelik sırasında Ricotta peyniri güvenliğiyle ilgili şüphelerinizi gidermek için bu yazyı okuyun.

Ricotta Peyniri Nedir?

Ricotta peyniri, Mozzarella ve Provolone gibi diğer peynirlerin yapımından kalan peynir altı suyundan yapılmış taze, kremsi beyaz ve ince dokulu bir İtalyan peyniridir.

Peynir altı suyu, peynir altı suyu içindeki proteinler ince kıvrımlar oluşturana kadar asitlerle birlikte pişirilir. Ricotta peyniri süzme peynirine benzer, ancak biraz tatlı ve kremsi bir tada sahiptir. Çoğunlukla inek sütü ile bazen de koyun veya keçi sütü ile yapılır. Ricottone olarak da bilinir.

Hamilelikte Ricotta Peyniri Yemek Güvenli Mi?

Evet, genellikle pastörize sütten yapıldığı için Ricotta peyniri yemek güvenlidir. Ticari olarak üretilen ricotta peyniri satın almadan önce etiketleri kontrol edin. Pastörize edilmemiş veya çiğ sütten yapılan süt ürünlerinin tüketilmesi, Listeria, E.coli ve Salmonella gibi bakterilerin enfeksiyon riskini arttırdığı için güvenli değildir.

Ricotta peyniri, pişirildiğinde ve sıcak servis edildiğinde tüketim için güvenlidir.

Hamile iken Ricotta Peyniri Yemenin Faydaları Nelerdir?

Ricotta sadece güvenli değil aynı zamanda az yağlı veya yağsız süt ile yapılırsa sağlıklıdır. Bu yazıda, hamilelik sırasında ricotta peyniri tüketmenin yararlarını tartışıyoruz.

1. Protein yağsız kaslar oluşturur:

Ricotta peynirinden aldığınız protein, vücutta yeni hücreler ve dokular oluşturmaya yardımcı olur. Bu nedenle, kas gelişimine yardımcı olur ve sizi sağlıklı tutar.

2. Kemik gelişimi için kalsiyum:

Güçlü ve sağlıklı kemik gelişimi için hamilelik sırasında yeterli kalsiyum alımı hayati önem taşır. Ricotta peyniri, kemik sağlığınızı korumaya ve fetal kemikler oluşturmaya yardımcı olacak doğru miktarda kalsiyum sunar.

3. Hamileliği destekleyen vitamin bakımından zengin:

Ricotta önemli miktarda A, B2 ve B12 vitaminleri içerir. A vitamini büyüyen fetüsün bağışıklığını arttırır. B2 vitamini sağlıklı cildin ve gözlerin korunmasına yardımcı olur ve B12 vitamini konjenital anormallikleri önler.

4. Büyük enerji kaynağı:

Az yağlı veya yağsız sütten yapılan Ricotta peyniri, hamilelik sırasında gerekli olan iyi bir karbonhidrat kaynağıdır. Büyüyen fetüsün gelişiminde önemli bir rol oynarlar.

Devamında beslenmenize doğru miktarda eklemenize yardımcı olmak için size Ricotta peynirinin tam besin değeri profilini veriyoruz.

Evde Ricotta peyniri yapmayı deneyin ve maksimum beslenme ve faydaları elde etmek için koruyucu ve katkı maddeleri içeren mağaza yapımı peynirden kaçının.

Olabildiğince besleyici olan Ricotta peyniri aşırı tüketildiğinde sizin için kötü olabilir. Hamileyken ricotta peyniri tüketmenin olası riskleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Hamilelikte Ricotta Peyniri Yemenin Yan Etkileri ve Zararları

Hamile kaldıktan sonra ricotta peynirine sahip olmanın olası risklerinden bazıları şunlardır:

  • Tam yağlı veya tam yağlı sütten yapılan Ricotta peyniri, vücutta sağlıksız doymuş yağ birikmesine neden olabilir. Bu kalp hastalıklarına katkıda bulunabilir ve aynı zamanda fetal beyin gelişimini de etkiler.
  • Ricotta peyniri düşük sodyum alternatifi olmasına rağmen, aşırı tüketim şişkinliğe ve su tutulmasına neden olacaktır.

Hamilelik sırasında, ne yediğinize son derece dikkat etmek gerekir. Bu nedenle, beslenmenize ricotta peyniri eklemeden önce doktorunuzla konuşmanız şiddetle tavsiye edilir. Aşırı tüketmediğiniz sürece, pastörize sütten yapılmış peynirleri yemeklerinize eklemenin bir zararı yoktur.

Yeni bir ricotta peyniri tarifini denemeyi planlıyorsanız veya daha önce denediyseniz, aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Kaynaklar:

  1. Basic Report; Cheese, ricotta, whole milk; USDA
  2. All About Ricotta Cheese; American Culinary Federation Chef & Child Foundation (2015)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir