Hamilelikte Rezene Tohumu: Kullanım Alanları ve Olası Yan Etkileri

Gebelikte Rezene Tohumu Tüketimi

Rezene tohumları (saunf), hem tıbbi hem de mutfak kullanımlarına sahip lezzetli ve aromatik bir bitkidir. Hint ve Orta Doğu yemeklerinin ana bileşenlerinden biridir ve yaygın olarak ağız spreyleri olarak kullanılırlar. Ancak hamilelik sırasında bu tohumları tüketebilir misiniz? Cevabınız evet ise, tüketimi ne kadar sınırlamalı ve nasıl almalısınız?

Hamileler rezene tohumu yiyebilir mi? Bu yazıda, hamilelik sırasında rezene tohumları tüketimi hakkında bu soruları ve daha fazlasını cevaplıyor.

Hamilelikte Rezene Tohumu Yemek Güvenli Mi?

Rezene tohumu tüketiminin hamilelik sırasında güvenli olabileceğini gösteren yeterli araştırma yoktur. Bununla birlikte, bu tohumların küçük miktarlarının anne veya bebek üzerinde herhangi bir zararlı etkisi olduğu bilinmemektedir. Gaz ve şişkinlikten kurtulmalarını sağlayabilirsiniz.

Gebelikte Rezene Tohumları Nasıl Tüketilir?

Rezene tohumları, bazı rahatsızlıkları tedavi etmek için bitkisel bir ilaç olarak kullanılır. Bunlardan bazıları yazının devamında bahsedilecektir.

Rezene tohumları hamilelik sırasında, özellikle ilk trimesterde yaygın olan bulantı ve sabah bulantısı için kullanılır. Karındaki bulantı hissini azaltmaya yardımcı olan anestezik bileşenler içerirler.

Rezene tohumlarının anti-şişkinlik özelliği bağırsak kaslarını gevşetir. Bu nedenle hazımsızlık ve şişkinlikten kurtulmada faydalıdır.

Karaciğeri safra üretmeye, sindirimi teşvik etmeye ve böylece iştahı arttırmaya teşvik ettikleri bilinmektedir.

Rezene tohumlarının az miktarda tüketilmesi herhangi bir zarara neden olmaz. Ancak, hamilelik beslenmenize dahil etmeden önce dikkatli olmalısınız.

Hamilelikte Rezene Tohumu Yemenin Olası Yan Etkileri

Gebelikte rezene tohumu yemek zararlı mı? Hamilelik sırasında rezene tohumu tüketmenin potansiyel olarak zararlı etkilerinden bazıları aşağıda burada belirtilmiştir.

  • Kanın pıhtılaşma yeteneğini etkileyebilirler. Herhangi bir kanama bozukluğunuz varsa, sizi çürüklere ve aşırı kanamaya eğilimli hale getirdiğinizden kaçının.
  • Rezene tohumları cildi daha kuru yapma eğilimindedir ve hassas bir cildiniz varsa kaçınılmalıdır. Havuç, kereviz ve pelin gibi bazı sebzelere / bitkilere alerjisi olan kişiler de rezene karşı alerjik tepkiler gösterirler.
  • Emmenagog özelliklerine sahiptirler ve adet akışını uyararak sonuçta düşüklere neden olabilecek vajinal kanamaya neden olurlar.

Bu nedenle beslenmenize rezene tohumu eklemeyi planlamadan önce doktorunuza danışmanız önerilir. Yine de güvende kalmak için, doktor size devam etse bile bu tohumları ılımlı bir şekilde kullanın.

Rezene tohumlarının sizin için kötü olduğundan şüpheleniyorsanız, rezene tohumlarının sağladığı faydalar için zencefil, limon, tarçın ve portakal gibi alternatifleri kontrol edin.

Hamilelik sırasında rezene tohumu kullandınız mı? Size nasıl yardımcı oldular? Deneyimlerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

Kaynaklar:

  1. Fennel; Flavor Essentials A Study Of Herbs And Spices; Whatcom Community College (WCC) (2009)

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir