Hamilelikte PUPPP Kaşıntılı Döküntü

PUPPP Nedir?

PUPPP açılımı nedir? “Kaşıntılı ürtikeryal papüller ve gebelik plakları” (PUPPP). Gebelikte PUPPP son derece kaşıntılı ve annede rahatsızlığa neden olabilecek tipik bir deri döküntüsüdür.

Ayrıca şu şekilde bilinir:

 • Geç başlangıçlı prurigo
 • Gebeliğin toksik eritemi
 • Toksemik hamilelik döküntüsü
 • Bourne’nin toksik hamilelik döküntüsü

Gebelikte PUPPP döküntüsü genellikle üçüncü trimesterde her 160 ila 300 hamilelikte 1 tanesini etkiler. En sık ilk gebelik ve çoklu doğumlarda görülür. Kaşıntı bir hafta sürer, ancak döküntü aralıklı olarak ortaya çıkar. Bazen kaşıntı döküntü gittikten sonra bile kalır. PUPPP hastalığı genellikle anne veya bebek için tehlikeli değildir.

Bu yazıda, size bu cilt hastalığının ayrıntılı bir açıklamasını ve bunu önlemenin yollarını anlatıyoruz.

Gebelikte PUPPP Döküntüsü Belirtileri Nelerdir?

Kaşıntı belki PUPPP’nin en kötü kısmıdır. Karın bölgesinde kaşıntıya neden olan belirgin kırmızı lekelerle birlikte, diğer belirti ve semptomlar şunları içerir:

 • İlk işaretler olan çatlaklar
 • Ciddi kaşıntılı döküntü
 • Küçük kabarcıklar
 • Kırmızılık
 • Egzama benzeri lezyonlar

PUPPP küçük, kaşıntılı şişliklerle başlar ve zamanla kırmızı, daha önemli lekelere dönüşür. Başlangıçta karındaki çatlaklara benziyorlar ve zaman geçtikçe, büyüyorlar. Mide, göğüs, eller, koltuk altı, sırt ve uyluklar da dahil olmak üzere ekstremitelere doğru yayılıyorlar. Bununla birlikte, PUPPP döküntüsü yüze, avuç içlerine ve ayak tabanlarına yayılmaz. Göbek bölgesinde hiçbir zaman döküntü görmeyeceksiniz.

Gebelikte PUPPP Döküntüsü Nedenleri Nelerdir?

PUPPP’nin kesin nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, çalışmalar hamile bir kadının aşağıdaki nedenlerden dolayı PUPPP döküntüsü alabileceğini göstermektedir:

1. Karın gerilmesi:

Çoklu gebelik, ağır veya büyük bebekler cilde daha fazla stres uygulayarak bağ dokusuna zarar verebilir. Bu çatlaklarla başlar ve daha sonra cilt iltihabına ve PUPPP döküntüsüne neden olabilir.

2. Göç eden fetal hücreler:

Fetal hücreler, cilt de dahil olmak üzere annenin farklı vücut bölgelerine göç eder. Bazen cildiniz bu cenin hücrelerini yabancı maddeler olarak tedavi eder ve cilt döküntülerine neden olabilecek bir reaksiyonu tetikler. Deri hücrelerinin göçünün erkek fetüslerde görülme olasılığı daha yüksektir, ancak bunun nedeni hala araştırılmaktadır.

Yukarıda belirtilen nedenlerin yanı sıra,hamilelikte PUPPP hastalığı olasılığını artıran bazı faktörler vardır.

PUPPP Hastalığı Risk Faktörleri Nelerdir?

Aşağıdaki durumlarda PUPPP görülmesi muhtemeldir:

 • İlk kez hamile kalmak
 • Çoklu gebelik
 • Bebeğin fazla kilolu olması
 • Fazla kilolu olmak

Bazı kadınlar, yukarıdaki risk faktörlerine rağmen bu deri döküntüsü yaşayabilir. Ve zamanında tedavi etmek sadece durumdan emin olduğunuzda mümkündür. Teşhisi hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Gebelikte PUPPP Döküntüsü Nasıl Teşhis Edilir?

PUPPP, biyopsi veya diğer testler yapıldıktan sonra cilt enfeksiyonlarını ortadan kaldırarak belirlenir.

Doktorunuz aşağıdaki gibi bazı testler önerecektir:

 • Tam kan sayımı (CBC)
 • Karaciğer fonksiyon testi
 • Serum hCG (insan koryonik gonadotropin)
 • Serum kortizol

Kuduz ve mantar enfeksiyonları gibi diğer tüm cilt rahatsızlıkları giderilirse ve göbek deliği etkilenmezse, PUPPP döküntüsü olabilir.

Gebelikte PUPPP Tedavi Edilir Mi?

PUPPP döküntüsü ve kaşıntı doğumdan sonraki 15 gün içinde herhangi bir tıbbi müdahale olmadan kaybolabilir. Bununla birlikte, semptomları hafifletmeye yardımcı olan tedaviler vardır.

Tıbbi tedavi

PUPPP döküntüsü için tıbbi tedaviler şunları içerir:

Nemlendiriciler: Öncelikle kaşıntıyı hafifletir ve rahatsızlığı giderir. E vitamini, kakao yağı, Shea yağı, kollajen, gliserin ve elastin içeren nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Retinol, salisilik asit, A vitamini, tropik asit ve retinil palmitat içeren nemlendiricilerden kaçının.

Topikal steroidler: Yüzde bir hidrokortizonlu topikal steroid kremleri, kaşıntıyı azaltmak için ilk basamak tedavi olarak kabul edilir. Lokal kortikosteroidler ağrı ve kaşıntıyı gideremediğinde oral kortikosteroidler de reçete edilir.

Oral antihistaminikler: Ayrıca kaşıntıyı hafifletir ve hamilelik sırasında güvenle kullanılabilirler.

Geleneksel tedavilerle ilgili sorunlar:

Geleneksel tıp esas olarak belirtileri ve semptomları yönetmeye odaklanır, ancak asıl sorun değildir. Yukarıdaki tedavilerin çoğu sadece kaşıntı ve ağrıyı hafifletir. Steroidler genel olarak zararlıdır ve steroidlerin hamilelik ve emzirme döneminde güvenli olduğunu gösteren bir çalışma yoktur. Topikal steroidler de bebeklerde düşük doğum ağırlığı ile bağlantılıdır. Bu nedenle, her zaman sadece doktorunuz reçete ediyorsa tıbbi tedavi alın.

Bakınız: PUPPP Hastalığı İçin Doğal Çözümler

Bununla birlikte, PUPPP hastalığı nedeniyle kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç ev ilacı vardır. Bu ilaçlardan herhangi birine girmeden önce doktorunuzla tartışın. Ayrıca, doğal ev ilaçlarının etkinliğini kanıtlamak için daha az bilimsel kanıt olduğunu unutmayın.

PUPPP, doğumdan sonra birkaç hafta sürebilen yaygın bir gebelik komplikasyonudur. Tek yapmanız gereken, doktor tarafından reçete edilen ilaçları kullanmak ve kaşıntı ve rahatsızlığı kontrol etmek için sinirlerinizi gevşetmektir. Döküntü sonunda kaybolacak ve cildiniz normal, rahat benliğine geri dönecek. Ancak kaşıntı ve döküntü gittikten uzun süre sonra herhangi bir döküntü görürseniz, doktorunuza gidin.

Kaynaklar:

1.Sophia Giatrakou, et al.; Dermatological disorders unique to pregnancy; Research Gate
2.Health Library; Winchester Hospital

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir