Hamilelikte Psikiyatrik İlaç Kullanımına Dair Araştırmalar

Hamilelikte psikolojik ilaçlar kullanılabilir mi? Hamileyken hangi antidepresanlar kullanılır? Hamileyken antidepresan kullanan var mı? Antidepresan bebek düşürür mü?

Genellikle hamileliği neşeli ve mutlu bir dönem olarak düşünürüz, ancak birçok hamile kadın aslında hamileyken ciddi duygudurum bozuklukları ve anksiyete geliştirir. Gebelik, bipolar bozukluk gibi önceki bir psikiyatrik hastalıkla da karmaşık hale gelebilir.

Psikiyatrik ilaçlar semptomlardan harika bir rahatlama sağlayabilir ve kadınların hayatlarından tekrar zevk almalarına izin verebilir. Ancak hamilelikte psikiyatrik ilaç almak ne kadar güvenlidir? Bu ilaçlar bebeğinizin gelişimini etkileyebilir mi? Psikiyatrik ilaçlar alıyorsanız ve hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız, hamilelikte ilaçların güvenliği hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Gebelikte Psikiyatrik Bozukluklar

Kadınların %20’si hamilelikleri sırasında bir tür psikiyatrik bozukluktan muzdariptir. Depresyon ve anksiyeteden bipolar bozukluk ve şizofreniye kadar, hamile kadınlar hamile olmayan kadınlarla aynı hastalıktan muzdarip olabilir. Doktorlar hamile kadınlara psikiyatrik ilaç reçete etmekte çok tereddüt ediyorlardı. Aslında, çoğu gebe kadın herhangi bir ilaç kullanmaktan caydırıldı. Günümüzde, çeşitli psikiyatrik ilaçların fetüs üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi mevcuttur ve sonuç olarak daha fazla hamile kadın, hastalıklarının tedavisine ayak uydurabilmektedir.

Şu anda bir psikiyatrik ilaç kullanıyorsanız ve hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız, sağlık uzmanınızla konuşun. Bazı reçeteli ilaçların hamilelik döneminde çok az veya hiç yan etkisi yoktur ve alınması güvenlidir. Ancak diğerleri, doğuştan doğum kusurları, davranış bozuklukları ve perinatal sendromlar gibi artan gebelik riskleri ile ilişkilidir ve hamilelikte kaçınılması gereken ilaçlardır. Tüm psikiyatrik ilaçlar hamilelik sırasında küçük miktarlarda da olsa plasentayı geçer.

Gebelikte Psikiyatrik İlaç Riskinin Ölçülmesi

Tüm ilaçlar bir noktada hamilelikte kullanılmak üzere test edilir. Yeni “atipik” psikiyatrik ilaçların hamilelik üzerindeki etkisine ilişkin daha az veri mevcuttur çünkü yeterince büyük denemeler yapmak için yeterli zaman yoktur. Bununla birlikte, doktorların hamilelik sırasında etkilerini değerlendirebilecekleri eski, “tipik” psikiyatrik ilaçlar hakkında bol miktarda bilgi vardır.

Bir psikiyatrik ilacın hamilelik üzerindeki etkilerini test ederken, doktor üç şeye bakar: doğum kusurlarının ortaya çıkması (yapısal teratogenez), davranış problemlerinin ortaya çıkması (davranışsal teratogenez) ve doğumdan hemen sonra olağandışı semptomların ortaya çıkması (perinatal sendromlar). Bu üç şeyin oranları daha sonra psikiyatrik ilaç kullanılmayan gebeliklerde bulunan oranlarla karşılaştırılır.

Aşağıda, depresyon, anksiyete bozuklukları, bipolar bozukluk ve şizofreniyi tedavi etmek için kullanılan başlıca psikiyatrik ilaçların ve bu ilaçların gebelik üzerindeki bilinen etkilerinin bir listesi bulunmaktadır. Sağlık uzmanınıza danışmadan gebelikte herhangi bir psikiyatrik ilaç almayın.

Bakınız: Hamilelik ve Antidepresanlar Hakkında Gerçekler

Hamilelikte Antidepresan İlaçlar

Seçici Serotonin Geri Alım İnhibitörleri (SSRI’lar): SSRI’lar nispeten yeni depresyon ilaçlarıdır. Diğerlerinin yanı sıra Prozac, Celexa, Zoloft ve Paxil’i içerir. SSRI’lardan yalnızca Prozac hamile kadınlarda geniş çapta test edilmiştir. Prozac’ın bebekte herhangi bir doğum komplikasyonu riskini artırmadığı görülüyor. Diğer SSRI’lar da ön çalışmalardan sonra majör fetal malformasyon riskinde artış göstermez ve hamilelik için güvenli ilaçlar olduğu varsayılır. Doğum sırasında alınan SSRI’ların titreme, huzursuzluk ve artan ağlama gibi doğum öncesi sendrom olasılığını artırabileceğine dair bazı öneriler vardır.

Trisiklikler: Tofranil ve Pamelor gibi trisiklik anti-depresan ilaçlar hamile kadınlarda yaygın olarak test edilmiştir. Bebek üzerinde herhangi bir yan etkisi olmayan hamilelik sırasında en güvenli olanlar arasındadırlar.

Monoamin Oksidaz İnhibitörleri: Parnate ve Nardil gibi MAOI’ler genellikle depresyon ve anksiyete bozuklukları için reçete edilir. Genellikle diğer ilaçlarla reaksiyona girdikleri için hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Bazı araştırmalar, MAOI’lerin ilk trimesterde fetal malformasyon riskini artırabileceğini düşündürmektedir.

Anti-Anksiyete İlaçları:

Benzodiazepinler: Benzodiazepinler genellikle anksiyete bozuklukları olan kişilere reçete edilir. Daha eski çalışmalar, benzodiazepinlerin bebeklerde dudak ve damak yarık riskini %0,78 oranında artırabileceğini göstermektedir. Ancak, bu bilgi oldukça tartışılmaktadır. Benzodiazepinler ayrıca beslenme sorunları, hipotermi ve bebeğin kas tonusunda eksiklik dahil olmak üzere doğum öncesi sendromla da ilişkilidir.

Ruh Hali Dengeleyiciler:

Lityum: Lityum bilinen bir tetrajendir (tetrajenler, bebeğin ilk üç aylık döneminde ortaya çıkan ana organlarının gelişimine müdahale eder). İlk trimesterde alınan Lityum, kalpte bir kusur olan Ebstein Anomalisi riskini 10 kat artırır. Aynı zamanda, ciltte mavimsi bir renk değişikliği ve kas tonusunda azalma da dahil olmak üzere doğum anında alındığında perinatal sendromla ilişkilidir.

Valproik Asit: Valproik Asit bilinen bir tetrajendir. İlk trimesterde alındığında fetal malformasyon riskini %4’e kadar artırabilir.

Antipsikotik İlaçlar:

Yüksek Etkili Antipsikotikler: Haldol gibi yüksek etkili antipsikotikler, etkili şizofreni ve bipolar ilaçlardır. Fetüs veya bebek için yüksek risk oluşturmazlar ve yüksek riskli hastalarda hamilelik sırasında kullanılması önerilir.

Düşük Etkili Anti-Psikotikler: Thorazine gibi düşük etkili antipsikotikler de şizofreni tedavisinde kullanılır. Fetal malformasyon riskini artırabileceğinden hamilelik sırasında kullanılması tavsiye edilmez.

Atipik Antipsikotikler: Atipik antipsikotikler son zamanlarda piyasaya sürülmüştür ve bunlar arasında risperidon, olanzapin, ziprasidon ve ketiapin bulunmaktadır. Bu ilaçların bebek üzerindeki etkilerini doğru bir şekilde tanımlamak için yeterli veri yoktur. Haldol gibi yüksek etkili bir antipsikotiğe geçiş genellikle önerilir.

Düşünülmesi gereken şeyler:

Hamileyseniz ve psikiyatrik bir ilaç kullanıyorsanız, sağlık uzmanınızla konuşmalısınız. Hamilelik sırasında ilaca devam etmenin riskleri ve faydaları hakkında bilgi edinin. Bazı durumlarda, bebeğinizin riski, ilacın devam etmesini garanti edemeyecek kadar büyük olabilir.

Bununla birlikte, ilaç sağlığınız için gerekliyse, ilacı almaya devam ederseniz aslında bebeğiniz için daha iyi olabilir. İlaç kullanımı genellikle alkol ve uyuşturucu kullanımı, cinsel yolla bulaşan hastalıklara maruz kalma ve doğum öncesi bakım eksikliği gibi bebeğinizi riske atabilecek davranışları engeller.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir