Hamilelikte Progesteron Düşüklüğü ve Yüksekliği Hakkında Bilgiler

Progesteron ve Gebelik

Ruh hali dalgalanmaları, yemek istekleri, yorgunluk ve sabah bulantıları. Bunlar vücuttaki hormonal değişikliklerin tetiklediği yaygın hamilelik belirtileridir.

Progesteron, kadının vücudunda önemli bir rol oynayan en önemli gebelik hormonlarından biridir. Dokuz ay boyunca, progesteron seviyeleri dalgalanmaya devam eder ve bu, birkaç fiziksel değişikliğe neden olur. Progesteron seviyeleri yükseldiğinde veya düştüğünde ne olacağını bilmek ister misiniz?

Bu yazıda, hamileyken progesteron, seviyelerinin nasıl kontrol edilip iyileştirileceği, hamilelik sırasında aşırı yüksek veya düşük progesteron seviyelerinin yan etkileri ve bunu önleme yollarından bahsedeceğiz.

Progesteron Nedir?

Progesteron, adet kanamasını ve doğurganlığı kontrol eden bir hormondur. Korpus luteum veya kadın vücudunun yumurtalıklarında oluşan geçici endokrin bez tarafından salınır. Hormon yumurtlamadan sonra veya yumurtaların yumurtalıktan atılmasından sonra üretilir.

Gebe kalırsanız, progesteron rahim zarının implantasyona hazırlanmasına yardımcı olur ve daha sonra hamilelik boyunca onu korur. Gebe kalmazsanız, bez parçalanır ve progesteron seviyelerini düşürerek adet görmeye neden olur.

Progesteron Gebelik Öncesi ve Sırasında Ne İşe Yarar?

Progesteron, endometriyumun (uterusun zar kaplaması) hazırlanmasında ve sürdürülmesinde önemli bir rol oynar ve böylece fetüsün hayatta kalmasına yardımcı olur.

Luteal faz sırasında (adet döngüsünde yumurtlamadan sonraki evre), hormon kan damarlarının büyümesini teşvik eder ve endometriyal bezin salgılanmasını harekete geçirir. Bu, döllenmiş yumurtayı kabul etmek ve beslemek için uterusun iç yüzeyini kalınlaştırır.

Gebelik döneminde progesteron, kasılmaları önlemek için kasların gevşemesini sağlar. Hamilelikte hormon, fetüsün büyümesi için uygun bir ortam oluşturur.

Emzirme döneminde bile progesteron süt üreten hücreleri uyarır.

Progesteron, kadının üreme döngüsünün işleyişinde hayati bir rol oynar. Ayrıca progesteron, endometriyum salgı değişikliklerini etkiler, hamileliği sürdürür ve uterus kasılmasını azaltır. Bu nedenle, vücutta dengeli progesteron seviyelerine sahip olmak çok önemlidir.

Hamilelikte Progesteron Seviyeleri Yüksekse Ne Olur?

Vücudun düzgün çalışması için hormonal denge gereklidir. Hamilelik sırasında progesteron seviyeleri yükseldiğinde, yorgunluk, şişkinlik, anksiyete ve azalan cinsel istek gibi bazı semptomlar yaşayabilirsiniz. Nadir durumlarda desidualizasyon (endometriyal hücrelerde değişiklikler) ve endometrial reseptivite üzerinde olumsuz etkiler olabilir.

Bununla birlikte progesteron değerleri en uygun şekilde yönetilebilir ve korunabilir.

Progesteron Nasıl Kontrol Altında Tutulur?

Düzenli egzersiz, dengeli beslenme, daha az abur cubur, sigara veya alkol içermeyen ve uygun uyku içeren sağlıklı bir yaşam tarzı, vücuttaki progesteron seviyelerini dengelemeye yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda progesteron seviyeleri düşebilir ve bu iyi değildir.

Progesteron Seviyeleri Çok Düşükse Ne Olur?

Düşük progesteron değerleri, hamile kalmaya çalışıyorsanız veya hamileyseniz bir sorun olabilir. Düzensiz adet dönemleri, baş ağrıları ve ruh hali değişimleri, vücudunuzda progesteron düşük olduğunda yaşayacağınız belirtilerdir.

Vücut yeterince progesteron salamadığında, östrojen (başka bir hamilelik hormonu) baskınlığı olabilir ve bu da depresyon, kilo endişeleri, göğüs hassasiyeti ve hatta safra kesesi sorunları gibi semptomlara neden olabilir. Düşük progesteron seviyelerinin belirli riskleri varken, hormon seviyelerini normale getirmenin yolları da vardır.

Progesteronun Farklı Formları Nelerdir?

Doktor, vücudunuzdaki progesteron seviyelerine bağlı olarak, almanız gereken progesteron takviyesi formunu yazacaktır. Bir progesteron takviyesi almadan önce doktorunuza sahip olduğunuz herhangi bir alerji veya sağlık durumu hakkında bilgi verin.

Vajinal jel: Hamile kalmaya çalışan kadınlara doğurganlık tedavisinin bir parçası olarak reçete edilir. Ayrıca düşük progesteron seviyeleri nedeniyle kadınların düzensiz adet görmesi veya hiç adet görmemesi durumunda da reçete edilir. Jelin oda sıcaklığında saklanması gerekir. Reçetesiz satılan progesteron vajinal jeli kullanmadan önce doktorunuza danıştığınızdan emin olun.

Vajinal fitil: Bu ilaç eczacı tarafından hazırlanır ve kullanım için özel bakıma ihtiyaç duyar. Gebe kadınlarda erken doğumu veya düşük yapmayı önlemek için veya düşük progesteron seviyelerine neden olan korpus luteum yetmezliği gibi belirli rahatsızlıkları olan kadınlarda reçete edilir. Bu bir buzdolabında saklanmalıdır.

Vajinal insert: Vajinal uygulama için yapılan mikronize sentetik progesteron hormonu içeren tablettir.

Progesteron enjeksiyonu: Progesterondaki dengesizliğe bağlı anormal uterin kanamaları veya adet dönemlerini tedavi etmek için reçete edilir. Enjeksiyon sadece bir doktor tarafından reçete edilir ve verilir.

Bu progesteron formlarından herhangi birinin kullanımı, dozu ve süresi doktor tarafından reçete edilir ve harfi harfine takip edilmelidir. Doktorunuzla konuşun ve sizin için güvenli ve uygun olan bir seçenek seçin.

Hamileyken Progesteron Almayı Ne Zaman Bırakmalısınız?

Progesteronun enjeksiyonlar, ekler, fitiller veya diğer yollarla seyri, doktorun önerdiği şekilde olmalıdır. Progesteron takviyesinin nedeni her kadın için farklı olduğundan tedavi süresi de farklı olacaktır. Bazı doktorlar, progesteron takviyesinin hamileliğin 9 ila 12 haftaları arasında kesilmesini önermektedir.

Progesteron takviyelerinin herhangi bir yan etkisi olup olmadığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Bakınız: Progesteron Alımı Düşük Riskini Artırır Mı?

Sentezlenmiş Progesteron Formlarının Yan Etkileri Var Mı?

Evet, progesteron takviyeleri güvenli kabul edilse de, gibi belirli yan etkiler olabilir. Bunlar arasında:

 • İdrar ve dışkı renginde değişiklik
 • Mide bulantısı, duygudurum dalgalanmaları ve iştah kaybı veya iştahta artış
 • Anormal vajinal kanama
 • Mide krampları, sırt ağrısı veya göğüs ağrısı
 • Kollarda veya bacaklarda şişme veya ağrı
 • Görüşte değişiklikler
 • Ciltte veya gözlerde sararma
 • Yorgunluk, kafa karışıklığı, baş dönmesi ve konuşma veya anlama güçlüğü
 • Dil, dudak ve hatta yüzde kaşıntı, kızarıklık ve şişlik gibi alerjik reaksiyonlar

Doktorunuza danışmak, yan etkileri anlamak ve ardından progesteron takviyesi alıp almayacağınıza karar vermek daha iyidir.

Bakınız: Progesteron Almak Doğum Kusurlarına Neden Olur Mu?

Güvenlik ve Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

İdeal olarak, progesteron takviyeleri doktor reçetesine göre alındığında güvenlidir. Bununla birlikte, belirli sağlık sorunlarınız veya alerjiniz varsa, bunlardan kaçınmalısınız.

Semptomların şiddetli ve sizi rahatsız edip etmediğini doktorunuza bildirin.

Sağlık sorunlarına neden olabileceğinden takviyeleri uzun süre kullanmayın.

Kalp hastalığı, karaciğer hastalığı, vajinal kanama, depresyon veya progesteronun kötüleşebileceği herhangi bir alerji gibi herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Progesteron erken doğumu önlemek için veya doğurganlık tedavisinin bir parçası olarak kullanıldığında güvenli kabul edilir. Aksi takdirde hamilelik sırasında veya adet öncesi sendromu veya tahriş veya ağrıyı azaltmak için kullanılmamalıdır.

Progesteron, hamileliği desteklemede önemli bir rol oynar. Vücuttaki bu hormonun seviyelerini korumak için sağlıklı ve zinde olmak gerekir. Fakat herhangi bir nedenle hormon seviyeleri düşerse, doktorunuza danışın ve zamanında tedavi olun.

Doktorunuz size herhangi bir progesteron takviyesi reçete etti mi? Deneyimlerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın.

Kaynaklar:

 1. What is Progesterone; Hormone Health Network; Endocrine Society
 2. Progesterone injection; Cleveland clinic
 3. Estrogen and Progesterone in Pregnancy; University of Washington

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir