Hamilelikte Portakal Yemek: Faydalı Mı?

Portakallar! Bu nefis meyveler C vitamini açısından zengindir. İster meyve suyu ister taze dilimler olarak tüketilsin, bu meyveyi hemen herkes sever. Ancak gebelikte dikkatli olmalısınız. Portakal yemenin sizin için güvenli olup olmadığını bilmeniz gerekir. Bu yazımızda size hamilelikte portakal tüketimi hakkında bilgi vereceğiz.

Hamilelikte Portakal Yemek Güvenli Midir?

Portakal gebelikte yemek için güvenlidir, ancak aşırıya kaçılmamalı, dengeli tüketilmelidir. Bol miktarda besin sağlar ve zengin bir C vitamini, folik asit, kalsiyum, potasyum ve daha fazlasıdır. Portakalın yararlarını elde etmek için her gün tüketebilirsiniz.

Aşırı yendiğinde rahatsız edici bazı yan etkileri vardır. Portakaldaki yüksek lif içeriği sindirimi doğrudan etkiler. Çok fazla yenildiğinde, bu karın kramplarına ve ishale neden olabilir.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Portakal Yemenin Yan Etkileri

Gebelikte Portakal Yemenin Faydaları

İşte sizin ve doğmamış çocuğunuzun portakallardan alacağınız beslenme faydalarına hızlı bir bakış atalım:

1. Bağışıklık sistemi fonksiyonlarını iyileştirir

C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir ve hamile kadınlar birçok alerjik ve gıda kaynaklı hastalığa eğilimli olabileceğinden sağlıklı bağışıklığa ihtiyaç duyarlar. Portakal tüketmek sadece bağışıklığınızı güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda bebeğinizi sağlıklı tutar. Portakalların iyileştirici özellikleri, antosiyaninler, narenciye flavanonları, çeşitli polifenoller ve hidroksisinnamik asitler gibi bitkisel besleyici bileşiklerinden gelir.

C vitamini ayrıca bebeğin kıkırdağını, kan damarlarını, kemikleri ve dokuları oluşturmaya yardımcı olan demir gibi belirli besinleri emmeye yardımcı olur.

2. Beyin gelişimine yardımcı olur

Folat ihtiyacı hamilelikte beş ila on kat artar ve portakallar bu gereksinimi karşılayabilir. Folatea fetal beynin gelişimini sağlar ve bebeklerde nöral tüp kusurlarını önler. Folat ayrıca yeni kan hücreleri ve dokularının gelişmesine yardımcı olur ve bebeğin doğum ağırlığını geliştirir.

3. Kabızlığı önler

Zengin lif içeriği, bağırsak hareketlerinin kolaylaşmasına yardımcı olur ve hamilelikte yaygın bir sorun olan kabızlığı önler. Portakaldaki lif sadece iyi sindirime yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kan basıncını, kolesterolü, kan şekerini düzenler ve aterosklerozu önler.

4. Kan basıncını kontrol eder

Portakalın yüksek potasyum indeksi, gebe kadınlarda kan basıncını kontrol ederek hipertansiyonu önler.

5. Hidrasyonu arttırır

Portakal günlük sıvı alımına büyük katkıda bulunur. Böylece vücuttaki sıvı seviyelerini korumak için sodyum ve potasyum sağlar.

6. Böbrek taşlarını tedavi eder

Portakallar idrarın pH değerini arttırır. Böylece vücuttan sitrik asit atılımını arttırır. Bu nedenle meyve, böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olur.

7. Solunum sistemini destekler

Portakallardaki yüksek karotenoid içeriği, hem normal hem de hamilelik aşamalarında solunum sağlığının korunmasına yardımcı olur.

8. Cilde yararları

Portakaldaki C vitamini iki güzellik avantajı sunar. Antioksidatif etki cildi nemli ve gergin tutar ve ayrıca hamilelikte yaygın bir sorun olan akne ile başa çıkmanıza yardımcı olur.

Meyvesi sağlık için iyidir, ama…

Portakal Kabuğu Hamilelikte İyi Mi?

Portakal kabukları, meyveye göre iki kat daha fazla C vitamini içerir. Zengin bir antioksidan kaynağıdır ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptirler. Bu nedenle, hamilelikte tüketim için mükemmeldir. Kabuğu rendeleyin ve yoğurt, yulaf lapası veya salatalara ekleyin.

Ancak kabuğu kullanmadan önce portakalı iyice yıkamanız gerekir. Ayrıca ılık suda da yıkayabilirsiniz. Bununla birlikte, meyve ve sebzelerin kabuklarının böcek ilacı ve zararlı mikroplarla dolu olduğunu unutmayın. Ayrıca, bu meyveyi ölçülü olarak yemelisiniz.

Gebelikte portakal tüketimi hakkında daha fazla bilginiz varsa, aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimla paylaşabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir