Hamilelikte Pomelo Yemenin 5 İnanılmaz Faydası

Gebelikte Pomelo Tüketimi

Hamilelik, tuhaf zevklerin ve daha tuhaf aşermelerin zamanıdır. Portakal veya turunçgiller yemekten hoşlanmasanız da, hamileliğin sevdiğiniz gıdaları değiştirdiği ve bu tür meyveleri aşermenize neden olduğu bilinmektedir.

Hamileler pomelo yiyebilir mi? Hamilelikte biraz pomelo yemek can atıyorsanız, ancak pomelo tüketmenin güvenliği konusunda kararsızsanız, aşağıdaki yazımızı okuyun.

Pomelo Nedir?

Pomelo bir turunçgil meyvesidir. Güneydoğu Asya ülkelerine özgü olan pomelo, artık dünyanın birçok yerinde mevcuttur. Pomelo bir greyfurttan biraz daha büyüktür ve eti beyaz, sarı, pembe veya kırmızıdır. Meyvenin kabuğu yeşil veya sarıdır ve meyvenin tadı tatlı ve ekşidir. Beyaz çeşidin tadı pembe pomelo meyvesinden daha hafiftir.

Turunçgiller arasında daha az bilinenlerden biridir. Ancak beslenme ile ilgili olarak, portakal, greyfurt ve mandalina gibi turunçgil kuzenleridir. Pomelo, Çin greyfurtu olarak da bilinir.

Hamilelikte Pomelo Yemenin Faydaları Nelerdir?

Tüm turunçgiller, %DV’lerinde (günlük değer) değişen farklılıklar ile hemen hemen aynı besinleri içerir. Yani portakal, greyfurt veya pomelo yerseniz de benzer faydalar elde edebilirsiniz. Besleyici bileşenlerindeki farklılığa bir örnek, farklı narenciye çeşitlerinde bulunan antioksidan bileşikler olabilir. Hamilelikte pomelo meyvesi tüketmenin bazı sağlık yararları şunlardır:

Pomelo dahil tüm turunçgiller iyi folik asit kaynaklarıdır. Hamilelikte folik asit eksikliği, fetal doğum kusurları riskini artırabilir.

Pomelo harika bir C vitamini kaynağıdır. Hamile kadınların her gün bu temel besinin en az 85 mg’ına ihtiyacı vardır. Taze pomelo meyvesi veya pomelo suyunu tüketmek, gebelikte C vitamini ihtiyacınızı karşılamanın harika bir yoludur. Ayrıca hamileliğiniz sırasında narenciye aldığınız besin kaynaklarınıza çeşitlilik katabilir. C vitamini ayrıca soğuk algınlığı enfeksiyonlarından korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidan olduğu için C vitamini de hücrelerinizi korur.

Pomelo ayrıca pembe veya kırmızı çeşitlerinde bulunan likopen gibi diğer antioksidanların iyi bir kaynağıdır.

Pomelo ayrıca iyi bir lif kaynağıdır. Pomelo ve diğer turunçgillerin düzenli olarak tüketilmesi size sağlıklı lif sağlayabilir ve dolayısıyla kabızlık gibi yaygın hamilelik sorunlarından kurtulmanızı sağlayabilir.

Pomelo, iyi bir potasyum ve kalsiyum kaynağıdır. Potasyum, kaslarınızı ve sinirlerinizi sağlıklı tutar. Ayrıca kan basıncınızı normal tutmanıza yardımcı olur. Hamileliğiniz sırasında vücudunuzun artan kalsiyum ihtiyacını karşılamak için pomelo da yiyebilirsiniz.

Hamilelikte Pomelo Yemek Güvenli Mi?

Hamileyken pomelo yemek zararlı mı? Hamilelik sırasında pomelo ve diğer turunçgilleri yemek güvenli kabul edilir. Ancak narenciye tüketimiyle ilgili olarak doktorunuzla görüşmeniz gereken bazı endişeler vardır.

Önerilenden fazla C vitamini, ishal ve böbrek taşı gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Hamileliğiniz sırasında pomelo gibi C vitamini yönünden zengin yiyecekleri tükettikten sonra mide bulantısı, mide krampları ve mide ekşimesi gibi yan etkiler fark ederseniz, endişelerinizi doktorunuzla paylaşın. Aşırı C vitamini tüketimi de fetüse zarar verebilir. Suda çözünen bir vitamindir, bu da vücudunuzun fazla miktarda C vitamini depolamadığı anlamına gelir. Ancak hamile kaldıktan sonra yukarıda belirtildiği gibi herhangi bir yan etki fark ederseniz, bu konuda doktorunuza danışın.

Pomelo meyvesinde ve greyfurt gibi diğer turunçgillerde bulunan bazı aktif bileşenler, kanser ve kalp rahatsızlıkları için ilaçlarla etkileşime girebilir. Bir örnek, pomelo’da bulunan furanokumarinlerdir. Bu sağlık sorunlarından herhangi biri için tedavi görüyorsanız, hamileyken narenciye tüketme konusunda doktorunuzla görüşün.

Bu nedenle, doktorunuz beslenmenizde pomeloyu onaylarsa, yemeyi düşünün. Hamileyken pomelo yediniz mi? Pomelo tükettikten sonra herhangi bir yan etki yaşadınız mı? Lütfen deneyiminizi okuyucularımızla paylaşın. Aşağıya bir yorum bırakın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir