Hamilelikte Peynir Yemenin Faydaları Neler? Hangi Peynir Yenmeli?

Gebelikte Peynir Tüketimi

Yemeğinizi ilginç hale getirmek ister misiniz? Biraz peynir ekleyin ve yemeğiniz iştah açıcı hale gelir. Hamilelikte peynir de dahil olmak üzere çeşitli yiyecekler yemeniz önerilir.

Hamileler peynir yiyebilir mi? Hamileyken canınız sık sık peynir yemek istiyorsa veya peynir aşeriyorsanız, o zaman hamilelikte ne tür bir peynirleri ve ne kadar yiyebileceğinizi bilmeniz gerekir. Bu yazı size bunu ve daha fazlasını söylüyor.

Hamileyken Peynir Aşermek Normal Mi?

Hamileyken belirli gıdalara aşermek, vücudunuzun size belirli besinlere ihtiyacı olduğunu söylemenin bir yolu olabilir. Peynir için güçlü bir istek ve aşerme varsa, vücudunuzun daha fazla protein, kalsiyum, vitamin ve minerallere ihtiyacı olduğunu gösterebilir.

Aile büyükleri, peynir yemeye yönelik güçlü bir dürtünün bebeğin cinsiyetini gösterdiğini söylüyor olabilir. Ama sadece söylentidir ve bilimsel bir destekleri yoktur.

Hamileyken Peynir Yemek Güvenli Mi?

Evet, ihmal edilebilir miktarda listeria bakterisi içerdiğinden hamilelik sırasında sert peynirler tüketmek güvenlidir.

Bununla birlikte, yumuşak peynirlerden uzak durmanız gerekir, çünkü listeria konsantrasyonu yüksektir.

Listeria, listeriosise yol açar ve hamile kadınlar zayıf bağışıklıkları nedeniyle normal bireylerden daha savunmasızdır. Pastörize peynir çeşitlerini tercih edin.

Bu nedenle, peynirleri pişirmeden önce, yemek için güvenli olan türleri ve hamilelik sırasında kaçınılması gerekenleri bilmeniz gerekir.

Hamilelikte Yemesi Güvenli ve Güvensiz Peynirler

Aşağıda hamilelik sırasında tüketebileceğiniz güvenli peynirleri listeliyoruz.

Güvenli Peynirler

1. Sert Peynir

Sağlam bir dokuya ve uzun olgunlaşma süresine sahiptir. Pastörize sütten hazırlanır veya yüksek sıcaklıkta pişirilir. Bu nedenle, listeria’nın varlığı neredeyse sıfırdır.

2. Yumuşak İşlenmiş Peynir

Pastörize sütten yapılan yumuşak peynirlerin hamilelikte yenmesi güvenlidir. Bu peynir yumuşak bir dokuya sahiptir ve bazen su içinde olabilir. Bu peynirleri satın alırken, pastörize edildiğinden emin olmak için etiketi okuyun. Yumuşak peynirler şunları içerir:

 • Süzme peynir
 • Aroma
 • Krem peynir
 • Mozzarella
 • Mascorpone peyniri
 • İtalyan peyniri

3. İşlenmiş peynir

İşlenmiş doğal peynirlerden yapılmış, homojen ve esnek bir dokuya sahiptir. Isıtma işlemi, işlenmiş peynirleri hamile kadınlar için güvenli hale getirir. Bununla birlikte, tuz emülgatörleri, stabilizatörleri ve diğer katkı maddelerini içerir. Bu nedenle bu peynirleri küçük miktarlarla tüketmekle sınırlayın. İşlenmiş peynir şunları içerir:

 • Amerikan peyniri
 • Velveeta
 • Peynir Whiz

Yukarıda belirtildiği gibi, bu peynir çeşitleri listeria yokluğu nedeniyle güvenli kabul edilir.

Güvensiz Peynirler

Hamilelik sırasında listeriosis riskini artıran peynirlerden kaçınmanız gerekir.

1. Olgunlaştırılmış Yumuşak Peynir

Bu peynirlerin listeria içermesi daha olasıdır:

 • Brie
 • Mavi Brie
 • Cambozola
 • Kamembert peyniri
 • Chèvre

2. Mavi Damarlı Peynir

Bu peynir yumuşaktır ve nemle doldurulur, bakteri üremesi için ideal bir ortam sağlar. Çeşitleri şunları içerir:

 • Bergader
 • Bleu d’Auvergne
 • Mavi Wensleydale
 • Shropshire mavisi
 • Danimarka mavisi
 • DOLCELATTE
 • İtalyan damarlı peyniri
 • Roncal
 • Rokfor

3. Yumuşak, Pastörize Edilmemiş Peynir

Pastörize edilmemiş sütten yapılan peynirlerden kaçınılmalıdır. Bazı pastörize edilmemiş tipler şunları içerir:

 • CHABICHOU
 • Beyaz peynir (keçi peyniri)
 • Pyramide
 • Torta del cesar peynirleri

Peynir çoğunlukla inek sütünden yapılır, ancak keçi sütü gibi diğer kaynaklardan da yapılır. Bu tür çeşitleri tüketmenin güvenli olup olmadığını görelim.

Hamileyken Keçi Peyniri Yemek Güvenli Mi?

Süt pastörize edilirse veya peynir sert ise keçi peyniri güvenlidir. Ancak, kaçınmanız gereken bazı peynirler var. Böyle bir peynir, genellikle restoranlarda servis edilen ve peynir salatalarında yaygın olarak kullanılan chevre’dir.

Yumuşak, olgunlaşmış peynir bakteri üremesi için bir zemin oluşturur. Listeria monocytogenes adı verilen bakterileri taşır.

Hamile bir kadın listeria taşıma riski olan peynirden kaçınmaya neden dikkat etmelidir?

Listeriosis Riski

Kontamine veya pastörize edilmemiş peynir yemek listeriosise yol açabilir. Peyniri seçerken dikkatli olmanız gerekir. Çünkü enfekte olmuş peyniri belirgin bir tada veya kokuya sahip olmadığı için tanımlamak zordur.

Gebe kadınların listeria enfekte olma olasılığı gebe olmayan popülasyondan on kat daha fazladır. Bu durum listeria bakterisinden kaynaklanır ve yetişkinlerde hafif, grip benzeri semptomlarla sonuçlanır. Ancak doğmamış bebeğe zarar verme olasılığı daha yüksektir.

Listeriosis hamile bir kadını düşük, ağır hastalık, ölü doğum, erken doğum riskine sokabilir veya fetüsün ölümüne yol açabilir. Bununla birlikte, antibiyotik kullanarak listeriosisin erken tespiti ve tedavisi, bebekte ciddi komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir.

Hamilelikte Listeriosis Önleme İpuçları

Pişirmenin listeria bakterisini öldürmeye yardımcı olduğu doğrudur, ancak bu bakteriler esnektir. Buzdolabında veya dondurucuda büyüyebilir ve hayatta kalabilirler. Hamilelikte listeriosis bulaşmasını önlemek için bazı ipuçları:

Hamilelikte yumuşak peynirlerden kaçının. Uzmanlar, hamile kadınlara brie, beyaz peynir, camembert, mavi damarlı peynirler ve queso blanco, queso fresco ve panela gibi Meksika tarzı peynirleri tüketmekten kaçınmasını önerir.

Yumuşak peynir yemek istiyorsanız, köpürmeye başlayana kadar pişirin ve hemen yiyin. Daha sonra tüketmekten veya buzdolabında saklamaktan kaçının. Listeria ısıya yatkın olduğundan, yüksek ısıda pişirmek bakterileri öldürür.

Sadece pastörize süt ürünlerini kullanın. Pastörize edilmemiş sütten sert peynir alırken, “60 günlük” veya daha uzun olarak işaretlenmiş etiketi kontrol ettiğinizden emin olun. Sadece böyle olgun peynirler sizin için iyidir.

Yiyecekleri buzdolabında saklarken hijyen sağlayın. Buzdolabının sık sık temizleyin ve doğru sıcaklıkta tutulmasını sağlayın.

Hamilelikte tükettiğiniz peynirlere dikkat edin. Peyniri sınırlı miktarda ve sadece pastörize edilmiş ve sert ise alabilirsiniz. Hamileyken yumuşak peynir yiyerek risk almayın, çünkü bebeğiniz üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Hamileliğiniz bitene kadar birkaç ay bekleyin ve rahatça her çeşit peynir yiyebileceğiniz günlerinize yakında  geri dönebileceğinizi unutmayın.

Hamileyken peynir aşerdiğiniz oldu mu? Deneyimlerinizi aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir