Hamilelikte Pepperoni Yenir Mi?

İtalyan-Amerikan salam çeşidi olan Pepperoni, baharatlarla terbiyelenmiştir. Pizzalarınıza, sandviçlere, makarnalara ekleyerek yemeklerinize farklı bir lezzet verir. Gebelikte pepperoni yemenin güvenli olup olmadığını, yan etkilerini ve zararlarını sizlerle paylaşacağız.

Hamilelikte Pepperoni Yemek Güvenli Mi?

Pepperoni gebelikte sahip olmanız gereken sağlıklı bir gıda değildir. Yağ, tuz ve baharat bakımından zengindir. Ancak bunun için güçlü bir aşerme varsa, onu makul miktarlarda alabilirsiniz.

Kurumuş et, toksoplazmoz bakterilerinin maruz kalmasına karşı savunmasız olabilir. Bu nedenle, iyice pişirilmiş pizza veya makarna yiyin.

Pepperoni’yi aşırı yemenin olası risklerinden bazıları hazımsızlık, kilo alımı, ülserler ve su tutmadır. Nitrat ve nitrit içermeyenleri yiyebilir ya da kıyılmış tavuk veya yağsız kıyma kullanabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Hamile Kadınlar Pastırma Yiyebilir Mi?

Hamilelikte Pepperoni’nin Olası Yan Etkileri ve Zararları

  • Beslenmenize pepperoni eklemeden önce düşünün. İçinde kullanılan bileşenler ve koruyucular sizi ve bebeğinizi etkileyebilir.
  • Pepperoni sağlıksız kilo alımına ve preeklampsi, gestasyonel diyabet ve kalp hastalığı gibi diğer sorunlara neden olabilecek doymuş yağlar içerir.
  • Sertleşmiş ve tuzlanmış etler nitrit ve nitrat içerir. Et bileşenleriyle reaksiyona girebilir ve kanserojen olan nitrozaminler üretebilirler.
  • Pepperoni’nin baharatlı içeriğinin mide ekşimesine neden olması muhtemeldir.

Kaynaklar:

  1. Food prep for pregnancy; Northwell Health; 2018
  2. Pepperoni, beef and pork, sliced; Basic Report 174575; USDA
  3. Nitrate/Nitrite Toxicity; Agency for Toxic Substances and Disease Registry (2016)
  4. Foods to avoid in pregnancy; NHS (2017)

Pepperoni sever misiniz veya ev yapımı pepperoni tarifiniz var mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bununla ilgili yazabilirsiniz..

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir