Hamilelikte Patlıcan Yemenin 7 İnanılmaz Faydası

Gebelikte doğru beslenme alışkanları kazanmanız, hem kendi vücut sağlığınız hem de bebeğinizin genel sağlığı ve gelişimi açısından oldukça önemlidir. Hamile kaldıktan sonra bazı gıdaları tüketmeden önce aklınızda bir takım soru işaretleri oluşabilir. Eğer “Hamilelikte patlıcan yemek zararlı mı?” diye merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Hamileyken Patlıcan Yemenin Faydaları

Patlıcan, besin değeri yüksek bir sebzedir. Annenin sağlığının yanı sıra, fetüsün sağlığı için de besleyici gıdalar tüketmek önemlidir. Patlıcan, hamilelikte yenmesi gereken son derece besleyici bir gıdadır. Hamileyken patlıcan yemenin bazı faydaları aşağıda listelenmiştir.

1. Fetüsü Doğum Kusurlarından Korur:

Patlıcan, folat açısından zengin bir besindir. Folik asit doğmamış bebekte doğum kusurları riskini önlemeye yardımcı olur ve aynı zamanda gebelikte alınması gereken önemli bir besin değeridir. Bu besleyici sebzeler, ayrıca nöral tüp defekti ve diğer doğum kusurlarının gelişme riskini azaltarak; bebeği koruru ve kırmızı kan hücrelerinin gelişimini destekler.

2. Fetüs Gelişimini Destekler:

Patlıcan sebzesi, bebeğin optimal gelişimi için gerekli olan C vitamini, niasin, B kompleksi, A vitamini ve E vitamini kaynağıdır. Ayrıca, elektrolit dengesini korumaya, kan akımını artırmaya ve hemoglobin miktarını dengelemeye yardımcı olan potasyum, magnezyum, bakır yönünden zengindir.

3. Gestasyonel Diyabeti Düzenler:

Eğer gebelikte gestasyonel diyabeti hastalığından muzdaripseniz, şeker seviyesindeki dalgalanmaları önlemek için kan şekeri düzeylerini kontrol altında tutmanız önemlidir. Bunun için beslenmenize patlıcan sebzesini de ilave edebilirsiniz.

4. Kabızlık ve Sindirim Sorunları:

Hamilelikte patlıcan tüketmek; sindirim sisteminde besinlerin düzgün sindirimi ve emilimini teşvik etmeye yardımcı olur. Sindirim rahatsızlıklarını iyileştirir. Ayrıca, içerdiği lif sayesinde gebelikte kabızlık sorunlarına iyi gelir, bağırsak hareketlerini düzenler.

5. Bağışıklığı Artırır:

Patlıcan sebzesi, nasulin açısından zengindir. Bu madde patlıcanın kabuğunda bulunur. Vücudunuzdaki serbest radikalleri nötralize etme, hücre ve DNA hasarını önlemeye yardımcı olan antioksidan özellikler taşır.

Antioksidan açısından zengin olan patlıcan, bağışıklığı artırmaya, bu hassas dönemde zararlı enfeksiyonlar ve hastalıklara yakalanma riskini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, nasunin yenidoğanlarda kognitif bozuklukları riskini önler.

6. Kötü Kolesterolü Azaltır:

Gebelikte patlıcan tüketmek, kötü kolesterol seviyelerini en aza indirmeye ve iyi kolesterol seviyelerini artırmaya yardımcı olur. Ateroskleroz riskini önler ve kalp ile ilgili sorunları önlemeye, kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

7. Hipertansiyon Tedavisi:

Patlıcan, hipertansiyon hastalığından muzdarip olanlar için mükemmel bir doğal ilaçtır. İçerdiği bioflavonoids; kan basıncını minimize etmeye, kalp sağlığını korumaya ve gebelikte sağlık komplikasyonları riskini önlemeye yardımcı olur.

Hamilelikte Patlıcan Yemenin Bazı Yan Etkileri ve Zararları

Patlıcan, sağlığa çeşitli faydaları olan bir sebze olarak bilinse de, aşırı tüketildiği takdirde hamilelikte bazı yan etkilere neden olabilir. Hamilelikte patlıcan yemenin riskleri şöyledir:

1. Düşük:

Patlıcan; menstruasyon uyarıcı özelliklere sahip fitohormonları yüksek miktarda içerir. Amenore ve adet öncesi sendromu gibi kadınlarda adet sorunlarına iyi gelir. Ancak, gebelikte düşük yapma riskine teşvik edebilir.

2. Erken Doğum Riski:

Hamilelikte aşırı patlıcan tüketmek, erken doğum ya da rahim kasılmalarına neden olabilir.

3. Asitlik:

Patlıcan, asitlik ve rahatsızlığa neden olabilir.

4. Sindirim Sorunları:

Az pişmiş patlıcan yemek, bazı sindirim sorunlarına neden olabilir. Bitkisel gıda alerjilerine karşı vücudu savunmasız yapabilir. Bu nedenle, patlıcan sebzesini düzgün pişirerek tüketmek önemlidir.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.