Hamilelikte Patlıcan Yemek Zararlı Mı?

Patlıcan sebzelerin kralı olarak adlandırılır ve bununla birlikte diyet lifi vardır ve kalorisi düşüktür. Ancak gebelikte tüketimi hakkında karışık bir görüş vardır. Bazı insanlar güvenli olduğunu söylerken, bazıları hamile kadınlar için zararlı olabileceğini söylüyor. Bu yazımızda, hamilelikte patlıcan yemenin güvenli olup olmadığını, faydaları ve yan etkilerinden bahsedeceğiz.

Hamilelikte Patlıcan Yenir Mi?

Patlıcan hamilelikte ancak orta miktarlarda yenebilir. Fetal gelişim için faydalı olabilecek lif, folat ve potasyum içerir. Ancak, ısı üreten bir gıda olduğuna inanıldığından ve gebelikte kayba neden olabileceğinden, sık sık almaktan kaçınmanız gerekebilir.

Patlıcan doymuş yağ ve kolesterol bakımından düşüktür. Diyet lifi, K vitamini, tiamin, folat, piridoksin, potasyum, fosfor ve magnezyum içerir.

Gebelikte Patlıcan Yemek Faydalı Mıdır?

Patlıcan besleyicidir ve aşağıdaki sağlık yararlarını sağlayabilir.

Folat içerir: Beynin gelişimi ve bebekte bilişsel yetenekler için önemli olan folat sağlar. Bu nedenle nöral tüp defekti riskini azaltabilir ve kırmızı kan hücrelerinin gelişimine yardımcı olabilir.

Şeker seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur: Patlıcanın şeker seviyelerindeki artışı kontrol ettiği söylenir. Bu, özellikle gestasyonel diyabet riskiniz varsa yardımcı olabilir.

Sindirimi destekler: Patlıcandaki diyet lifi kabızlığı hafifletmeye ve besin emilimini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kötü kolesterolü azaltır: Zararlı kolesterol seviyelerini düşürdüğüne ve kanınızdaki iyi kolesterol seviyelerini artırdığına inanılmaktadır.

Kan basıncını düzenler: Patlıcanda bulunan biyoflavonoidlerin kan basıncını kontrol etmesi, iyi kalp sağlığını teşvik etmesi ve hamilelik sırasında sağlık komplikasyonları riskini önlemesi muhtemeldir.

Faydalarına rağmen, bazen patlıcan hamilelikte tüketmek için en iyi sebze olmayabilir. Bakalım neden?

Hamilelikte Patlıcandan Kaçınma Nedenleri

Ayurveda uygulayıcıları, bazı yan etkileri olabileceğinden patlıcandan fazla miktarda kaçınmanız gerektiğine inanmaktadır. Bununla birlikte, aşağıdaki iddiaların çoğunu destekleyen hiçbir araştırma çalışması yoktur.

 • Patlıcan menstruasyon uyarıcı özelliklere sahip fitohormonlar içerir. Hint geleneklerinde patlıcanın fazla miktarda tüketilmesinin doğumu indüklediğine inanılır.
 • Patlıcanların yetiştirildiği alanlarda, toprağın hamile kadına ve bebeğine sebze yoluyla geçebilecek toksoplazmoz içerdiği düşünülmektedir. Toksoplazmoz, erken doğum riskini artırabilir.
 • Ayrıca dudaklarda, kollarda ve bacaklarda kaşıntı, ishal, kurdeşen, mide ağrısı ve öksürük gibi alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.
 • Çiğ veya az pişmiş patlıcan sindirim sorunlarına ve alerjilere neden olabilir.

Patlıcan taze pişirildiğinde ve yenildiğinde daha iyi ve daha lezzetli olur. Sebzeyi toplarken göz önünde bulundurulması gereken birkaç şey daha vardır.

Patlıcan Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bayat olanlar yemeğinizi mahvedebileceğinden taze patlıcan seçin.
 • Küçük patlıcanları daha lezzetli ve taze olarak alın. Olgun olanlar acı olur.
 • Kabuğu pürüzsüz ve parlak olmalıdır.
 • Kesikler, lekeler, buruşma, kırışıklıklar veya düzensiz renklere sahip olanlardan kaçının.
 • Delikli patlıcanlarda solucanlar olması muhtemeldir. Bu yüzden iyice kontrol edin ve onlardan kaçının.
 • Kök parlak yeşil ve sağlam olmalıdır.
 • Yüzeyde bulunabilecek bakteri veya parazitleri önlemek için pişirmeden önce iyice yıkayın.
 • Az pişmiş patlıcan sindirim sorunlarına yol açabileceğinden sebzeyi iyice pişirin.

Patlıcan, çeşitli şekillerde pişirilebilen bir sebzedir. Patlıcan düzgün pişirildiğinde, gerçekten lezzetli olabilir. Diyetinize birçok şekilde ekleyebilirsiniz. Örneğin:

 • Diğer sebzelerle birlikte kızartın.
 • Bir sandviç için dolgu olarak pişirin.
 • Makarna veya ekmek üzerinde kızartın ve servis yapın.
 • Fırında pişirin ve diğer sebzelerle servis yapın.
 • Turşu yapın veya çorbalara ekleyin.

Taze ve yumuşak patlıcan ağız sulandıran lezzetlidir ve çeşitli şekillerde pişirilebilir. Tıp uzmanları hamilelikte bu sebzeden kaçınmanızı önermez, ancak olumsuz etkileri önlemek için ılımlı miktarlarda yemek iyidir. Aşırıya kaçmamanızda fayda vardır.

Kaynaklar:

 1. Eggplant, raw; Basic Report; USDA
 2. Folate; The National Acadamies Press
 3. Excellent reasons to eat eggplant; North Carolina Cooperative Extension

Patlıcan yemeyi sever misiniz? Gebelikte tükettiniz mi? Fikrinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Önerrilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir