Hamilelikte Patates Tüketimi: Gestasyonel Diyabet Riskini Artırır Mı?

Patatesi püre olarak, fırınlanmış veya kızartılmış farklı lezzetler haline getirerek yemeyi pek çok insan sever. Hamile olduğunuzu öğreninceye kadar düzenli olarak tüketiyor olabilirsiniz. Ancak gebe kaldıktan sonra aklınızda pek çok soru işareti oluşmaya başlayabilir. Özellikle de patates tüketiminin gebelik diyabeti olarak bilinen gestasyonel diyabet riskini artırabileceğinden endişe duyuyor olabilirsiniz.

Gebelikte patates yenir mi? Bu yazımızda, size hamilelikte patates tüketimi, yemenin yararlarını ve risklerini ve beslenme yararlarından faydalanmak için en iyi nasıl yenileceğini anlatıyor olacağız.

Hamilelikte Patates Yemek Sağlıklı Mı?

Gebelikte aşırıya kaçmadan normal miktarda patates tüketimi sağlıklıdır. Rahiminizin birincil enerji kaynağı, patates gibi karbonhidratlarda bulunan glikozdur. İsviçre Beslenme Derneği’ne (SAN) göre, hamilelikte günde üç ila dört porsiyon karbonhidrat güvenlidir. Buna patates, pirinç, tahıl, ekmek ve diğer tam tahıllı seçenekler de dahildir.

Patates Yemenin Gebelik Diyabetini Tetikleme Riski Nedir?

Patates, vücut tarafından hızla emilen ve glikoz metabolizmasını etkileyebilen büyük miktarlarda nişasta içerir. Çalışmalar ayrıca patates tüketiminin plazma glikoz konsantrasyonlarını ve tip 2 diabetes mellitus riskini artıracağını ortaya koymaktadır.

Çalışma, gestasyonel diyabet riskini azaltmak için patatesin az tüketilmesini ve patates yerine diğer sebzeler, kepekli tahıllar ve baklagilleri tüketmenin önemini güçlendirmektedir. Beş hatta üç porsiyon ile karşılaştırıldığında, haftada bir porsiyon patates, gestasyonel diyabet riskini önemli ölçüde azaltacaktır.

Hamilelikten önce aşırı patates tüketimi de gestasyonel diyatbet riskinin artmasıyla ilişkilidir.

Hamilelikte Patates Yemenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Patates besin açısından zengindir. İşte gebelikte patates tüketmenin bazı faydaları şunları içerir:

1. Folat, nöral tüp defektini önler

Patates, fetal sinir sisteminin gelişimine yardımcı olan yüksek miktarda folik asit içerir. Böylece beyin ve omurga sorunları riskini azaltır. Gebeliğin erken evrelerinde folat bakımından zengin gıdalar da düşük yapmayı önleyebilir.

2. Gaz ve asitliği düşürür

Patatesler sindirim sorunları olanlar için çok faydalıdır. Düzgün pişirilirse, gaz ve asitliği azaltmaya yardımcı olabilirler. Bir porsiyon patates püresi yardımcı olur.

3. Sağlıklı kilo alımı

Düşük kiloluysanız, patates hamilelikte ideal ve sağlıklı kilo alımına yardımcı olabilir.

4. Kolesterolle savaşır

Patates, kolesterol ile savaşmaya yardımcı olan çözünür lif ve C vitamini içerir.

5. Bağışıklığı artırır

Fırında patates pişirmek, yaraları iyileştiren ve bağışıklığı artıran zengin C vitamini kaynaklarıdır. Aynı zamanda diğer gıdalardan demiri emme yeteneğini de geliştirir.

6. Kardiyovasküler hastalık riskini azaltır

Patatesin kabuğu, kalp krizi ve hipertansiyon riski azaltma ile ilişkili zengin potasyum seviyeleri içerir. Fırında kabuklupatatesin bir orta porsiyonu 926mg potasyum sağlar.

7. Göz şişliğini tedavi eder

Göz altı torbaları hamilelikte yaygındır. Sadece çiğ bir patates rendeleyin ve yaklaşık 10-15 dakika gözlere uygulayın. Gözlerinizi soğutur ve şişliği hafifletir.

8. Fetal gelişime yardımcı olur

Patates, fetusun büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan iyi bir vitamin (A ve C) ve demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller kaynağıdır.

Hamilelikte yediğiniz her şeyin yararlarının yanı sıra risklerini tartmak önemlidir. Bu patates için de geçerlidir.

Hamilelikte Patates Tüketmenin Riskleri ve Zararları Nelerdir?

Patatesin potansiyel yan etkilerinden bazıları şunlardır:

Gastrointestinal sorunlara neden olur: Yeşil filizlenmiş patates glikoalkaloidler, alfa-solanin ve alfa-kalkonin içerir. Bu bileşikler aşırı tüketildiğinde toksisiteye neden olabilir ve fetusun gelişimini etkileyebilecek kusma ve ishal gibi gastrointestinal sorunlara yol açabilir.

Konjenital anomaliler riski: Çok fazla yeşil filizlenmiş patates yemek, spina bifida ve anensefali gibi bazı doğum kusurlarına da neden olur.

Gestasyonel diyabeti tetikler: Aşırı patates tüketen kadınlar, gestasyonel diyabet ve Tip 2 diyabet gelişme riski daha yüksektir. Gestasyonel diyabetli kadınlardan doğan bebekler ortalamadan büyük olabilir, nefes almada güçlük, düşük tansiyon ve doğumdan sonra ölüm riski olabilir.

Az miktar patates tüketimi, bu yan etkilerden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, tüketmeden önce daha sağlıklı pişirme yöntemlerini öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Patates en çok tüketilen ve sevilen sebzelerden biridir ve hamilelikte de tamamen önlenemez. Bu nedenle, öğünlerinize patates eklerken dikkatli olun ve aşırıya kaçmadan ılımlı miktarda tüketin.

Hamilelikte patates yediniz mi? Aşağıda yer alan yorumlar bölümünden deneyimlerinizi bize anlatabilirsiniz.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir