Hamilelikte Oruç Tutmak: Başlıca Zararları Nelerdir?

Ramazan ayı ile hamilelik döneminize denk geldiyse aklınızda “Gebelikte oruç tutmak güvenli mi? sorusu olabilir.

Çalışmalar, özellikle hamilelikte oruç tutmanın, daha sonraki yaşamda bebek için uzun vadeli etkilere sahip olabileceğini göstermektedir. Oruç tutmanın anne ve bebek üzerinde nasıl bir etkisi olabileceğini anlamak için bu yazımızı okumaya devam edin.

Hamilelikte Oruç Tutulur Mu?

Bunun net bir cevabı yoktur. Çünkü hamilelikte oruç tutmanın anneyi veya bebeği nasıl etkileyebileceğine dair bir araştırma yoktur.

Gebelikte oruç tutmak zararlı mı? Bununla birlikte, bazı çalışmalar hamilelikte oruç tutan annelerden doğan bebeklerin daha sonraki yaşamdaki sağlıklarına bazı olumsuz etkileriyle uğraşmak zorunda kalabileceğini bildirmektedir.

Yaz aylarında oruç tutmanın günler sıcak, uzun ve nemli olduğu için baş ağrısına, bitkinliğe ve baş dönmesine neden olabileceğini lütfen unutmayın. Vücutta su kaybı olması olasılığı da vardır.

Hamilelikte oruç tutmak anne karnındaki bebeği nasıl etkiler?

Oruç, rahimdeki bebeği etkilemeyecek olsa da, uzun vadeli sonuçları olabilir. Araştırmalar fetal etkilerle ilgili iki hipotez ortaya koymuştur.

  • Düşük doğum ağırlıklı bebekler: Hamilelikte oruç tutmak ile ilişkili yetersiz beslenme, fetal büyümeyi etkileyebilir. Ayrıca, gelişmekte olan organlar kalıcı olarak bozulacaktır. Bu, besin maddelerinin yetersizliği nedeniyle olabilir. Daha sonraki yaşamda ortaya çıkabilecek son etkiler böbrek problemlerini ve tip 2 diyabet riskini (koroner kalp hastalığına yol açabilir) içerir.
  • Bilişsel bozukluk: Oruç tutarken beslenme kısıtlamaları, çocuklarda bilişsel bozulmaya neden olabilecek kortizol hormon seviyelerini yükseltebilir.

Hamileler Ramazan Ayında Oruç Tutmalı Mı?

Hamile kadınlar, bebeklerinin sağlığını riske atabileceklerinden Ramazan boyunca hızlı bir şekilde oruç tutmaktan kaçınmaya çalışmalıdır. Ayrıca, Ramazan yaz aylarında ise şafaktan gün batımına kadar yiyecek ve su olmadan kalmak zordur. Oruç tutmayı düşünmeden önce doktordan tavsiye almak her zaman iyidir.

Hamilelikte Aralıklı Oruç Güvenli Midir?

Aralıklı oruç, belirli aralıklarda yemek yemeye izin veren bir beslenme şeklidir ve son yıllarda da hem kilo vermek hem de ideal kilosunu korumak isteyenlerin favorisi olmuştur. Ancak bu beslenme şekli kilo kaybına neden olabileceğinden ve de uzun süreli aç kalmayı gerektirdiği için hem anne hem de bebek için tehlike oluşturabilir. Çalışmalar, bu tür açlığın metabolizmayı iyileştirmede, iltihabı azaltmada ve hücresel korumayı artırmada önemli bir rol oynadığını söylese de, bununla ilişkili riskler faydalardan çok daha ağır basmaktadır.

Hamilelikte oruç tutmaya yönelik doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. Çünkü hamile olduğunuzda tek bir kötü karar bile sizin ve bebeğinizin sağlığına zarar verebilir.

Oruç ve hamilelik hakkında paylaşacağınız bir şey varsa, aşağıdaki yorum bölümünde bize yazın.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir