Hamilelikte Oluşan 3 Tip Cilt Döküntüsü – Belirtileri ve Tedavisi

Gebelik vücudunuzda, saçınızda, cildinizde, kilonuzda ve görünümünüzde bir takım değişikliklerin yapılmasını gerektiren bir süreçtir.

Çoğu kadın, sağlıklı beslenme ve tabii ki heyecan ve sevinç sayesinde hamilelik sırasında yüzlerinde güzel bir parıltı sergiliyor. Bununla birlikte, parlaklık cildinizde gözlemleyeceğiniz tek değişiklik değildir. Bazen ciltte koyu lekeler, olağandışı saç uzaması, döküntüler, akne, çatlak izleri ve bazı mevcut cilt sorunlarında kötüleşme yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte Cilt Sorunlarının Sebebi Nedir?

Hamilelik sırasındaki çoğu duruma gelince, hormonlar cilt sorunları için de sorumludur! Hamilelik sırasında östrojen ve melanosit uyarıcı hormon seviyeleri yükselir ve kadınların vücudunda birçok değişiklik yaratır.

Hiperpigmentasyon gibi sorunlar cildin altındaki melanosit hücrelerinin bir sonucudur ve konsantrasyonu cilt pigmentasyonunun derecesine karar verir.

Hamilelikte Döküntüler

Cilt vücudumuzun en hassas kısımlarından biridir ve ciltte herhangi bir değişiklik hemen fark edilir. Ayrıca, cilt tahrişleri, kaşıntı, kızarıklık ve döküntüler çoğu hamile kadın için endişe kaynağıdır.

Hamilelik sırasında üç geniş döküntü sınıfı vardır:

  • Spesifik Dermatoz (cilt bozuklukları) (sadece hamile kadınlarda görülür)
  • Çeşitli döküntüler (hamileliğe bakılmaksızın ortaya çıkabilir)
  • Görünür döküntüler olmadan kaşıntı ve tahriş

a. Gebeliğe Özgü (Spesifik) Dermatozlar:

Bu cilt sorunları çoğu hamile kadın için oldukça yaygındır; sadece hamilelik sırasında ortaya çıkarlar. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, beklemeyin; derhal doktorunuza danışın.

PUPPP (Pruritik Ürtikeryal Papüller ve Gebelik Plakları):

Hamilelik sırasında en yaygın dermatit sorunlarından biri. Çalışmalara göre bu durum annenin cilt hücrelerini istila eden fetal hücrelerin bir sonucu olabilir. Durum yükseltilmiş çarpmalar veya koyu kırmızı lekeler ile işaretlenir; kuvvetlice kaşınırlar. Hamilelik sırasında döküntü mide bölgesinden başlar ve bazen kol ve kalça çevresinde bile görülen uyluklara yayılır.

Bu döküntü genellikle hamilelik yaklaşık 34 haftalık olduğunda gelişir ve doğumdan sonra kaybolur. Bu durum anneye veya bebeğe zarar vermez ve doktorunuz tarafından önerilen topikal merhemler uygulanarak tedavi edilebilir.

Herpes Gebeliği:

Bu, hamile kadınlar tarafından edinilen nadir bir cilt sorunudur. Bu sorunun semptomları arasında kaşıntı ve kabarık noktalar, yumrular veya sulu kabarcıklar ile orta ila şiddetli döküntüler bulunur. Genellikle karın bölgesinin ortasında ve ayrıca kol ve bacak çevresinde görülür.

Bazen enfeksiyon tüm vücuda da yayılabilir. Bu cilt enfeksiyonu annenin nekroz geliştirebileceği, yani etkilenen cildin parçalanması ve ölümü veya böbrek hasarı çok ölümcül olabilir. Ciddi sonuçlardan kaçınmak için uygun tanı ve tedavi şarttır.

Impetigo Herpetiformis:

Bu genellikle hamilelik sırasında görülen nadir fakat ciddi bir cilt enfeksiyonudur. İrin ile dolu küçük kabarcıkların oluşumu ile işaretlenir ve bunlar genellikle kümelerde görülür. Bu kabarcıklar kasık bölgesi, koltuk altı ve diz ve dirseklerin etrafında görülür.

Eski kabarcıklar birkaç gün sonra kurur ve düşer ve yeni kabarcıklar gelişir. Bu hamilelik döküntüsü, anne ölümüne ve ölü bebeğe de yol açabileceğinden hemen teşhis ve tedavi edilmelidir. Bu sorunu tedavi etmek için erken tanı ve yoğun bir tedavi gereklidir.

b. Hamilelikte Spesifik Olmayan Döküntüler:

Bu cilt hastalıkları hamilelikten bağımsız olarak ortaya çıkabilir. Bu döküntüler alerjiler, ilaçlar, viral enfeksiyon, böcek ısırıkları vb.nedeniyle tetiklenebilir. Hamilelik sırasında, hamilelik üzerinde zararlı etkisi olabileceğinden döküntü nedenini teşhis etmek için özen gösterilmelidir.

c. Gebelikte Döküntü Olmadan Kaşıntı:

Hamile kadınlar bazen döküntü olmadan bile hafif kaşıntı yaşayabilir. Bazı kadınlar üçüncü üç aylık dönemde bu döküntüleri yaşarlar ve bir doktor bunun için uygun tedaviyi önerebilir. Bu endişelenecek bir şey değil, bu yüzden rahatlayabilir ve hamileliğinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Çoğu döküntü çoğu hamile kadın için normal olsa da, doktorunuzla tartışmak en iyisidir. Kendi kendine ilaç almayın, çünkü hamile olmayan bir bireyin yaşadığı düzenli bir döküntü ile aynı olmayabilir. Doktorunuz tarafından teşhis ve tedavi, cilt enfeksiyonunun yayılmasını ve size ve bebeğinize zarar vermesini önlemenin tek yoludur.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir