Hamilelikte Öfke Nöbeti Neden Olur? Bebeği Etkiler Mi?

Hamilelik içimizde çok fazla duygu getiriyor. Gebelikte mutlu olmasına rağmen, öfke ve ajitasyon herhangi bir zamanda beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar.

Vücudunuza giren hormonlar ve biyolojik süreçlerden sorumlu tutun. Sadece sağlığınızı ve refahınızı değil, aynı zamanda eşiniz, aileniz, arkadaşlarınız ve diğerleriyle olan ilişkinizi de etkiler.

Bakınız: Hamilelikte Öfke Kontrolü

Bu yazıda, öfke yaratabilecek çeşitli stres faktörlerini ve hamilelikte öfkeyi kontrol etmenin yollarını anlamanıza yardımcı oluyoruz.

Hamilelikte Öfke Nöbetine Neden Olan Stres Faktörleri

1. Hormonal Değişiklikler

Hamilelikte hormonal değişiklikler, kadınları öfke ve ruh hali değişimleri gibi duygulara karşı daha hassas hale getirir. Bir süredir sizi rahatsız eden sorunlardan öfkeyi tetiklerler. Bedensel değişiklikleriniz bu hissi yoğunlaştırır.

Bu tür tetikleyicileri belirleyin ve hoş olmayan bir duruma karşı bunları çözmek için çaba gösterin. Sinir bozucu durumlara cevap vermeden önce derin bir nefes alın.

2. Eşitsizlik

Sosyoloji profesörü Barbara Katz Rothman, kadınların hamilelik sırasında eşitsizlik ve ayrımcılıkla karşı karşıya olduklarını söylüyor. Çalışan kadınlar için işverenler doğum izni vermeyi zorlaştırmaktadır.

Bazı durumlarda, eşleri çocuk sahibi olmakla ilgilenmeyebilir, destekleyici olmayabilir ve evdeki üstüne düşen görevleri yerine getirmeyebilirler.

Bu nedenle hamile kadınlar günlük yaşam-çalışma sorunları ile mücadele etmek zorunda kalırlar ve endişelenmeye başlarlar. Bu yaygın kaynaklar öfkeye yol açabilir.

Beklediğinizde ne beklenir? Kitabında Heidi Murkoff, çoğu çiftin yukarıdaki sorunlar nedeniyle hamilelik sırasında sık sık kavga ettiğini yazıyor. Öfke ve kaygı ile başa çıkmanın en iyi yolu, işyerinde ayrımcılığa karşı savaşmak ve evde eşinizden ondan beklentileriniz hakkında konuşmaktır.

3. Rahatsızlık:

Bulantı, yorgunluk ve karın kas ağrısı, sırt ağrısı ve kas krampları gibi rahatsızlıklar hamilelik sırasında günlük rahatsızlıklardır. Bunlar, özellikle ihtiyaçlarınızın çoğunun karşılanmadığını hissettiğinizde kızma eğilimini artırabilir.

Kendinize rahat bir ortam yaratmak için önlemler almalısınız. Örneğin, rahat bir yatak ayarlayarak iyi uyuduğunuzdan emin olun ve bulantıyı önlemeye yardımcı olacak yiyecekler yiyin.

4. Korku:

Öfke, korkunun üstesinden gelmek için genellikle bir kalkan olarak kullanılır. Gebelik, doğum korkusundan doğum kusurlarına, hastalıklara ve bir çocuğa ebeveynliğe kadar bir dizi endişe ile gelir.

Öfkelenmek Anne Karnındaki Bebeği Etkiler Mi?

Yazar ve gebelik sağlık uzmanı Dr. Miriam Stoppard, Yeni Gebelik ve Doğum Kitabında, bir bebeğin sadece dış uyaranları değil, aynı zamanda belirli kimyasalların kan dolaşımına salınmasını tetikleyen annenin duygularını da yaşadığını yazıyor. Bu kimyasallar, annenin bir duygu hissettiği birkaç saniye içinde plasentadan doğmamış bebeğe gider.

Uzun süreli öfke, doğmamış bir çocukta prematüre doğum (37 haftadan önce doğum), sorunlu doğum veya düşük kilolu bebekler gibi zararlı etkilere neden olabilir.

Araştırmalar ayrıca rahimde yaratılan stresin bebeğin eğilimini etkileyebileceğini de belirtiyor. Anneleri özellikle ilk üç aylık dönemde yüksek stres altında olan çocukların sinirlilik ve depresyon belirtileri gösterdiği bilinmektedir. Ayrıca, hamilelikte şiddetli kaygı, hiperaktif bir çocuk sahibi olma olasılığını ikiye katlayabilir.

Korku sizi kuşatıyorsa, hamile kadınlarda bu tür sorunlarla başa çıkma konusunda deneyimi olan uzmana danışın. Ayrıca, doğum uzmanınızla korkuyu en aza indirmenin ve hamileliklerin çoğunun sağlıklı ve mutlu bebeklerle sonuçlandığını hatırlatmaya devam etmenin yolları hakkında konuşun.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir