Hamilelikte Nohutun 6 Faydası

Bir yandan abur cuburları özlüyor ve diğer yandan sağlıklı ve besleyici gıdaların alımını artırmaya mı çalışıyorsunuz? Atıştırmalıklar yemek isteğini doyurmak için zaman zaman çörek veya kekin yanı sıra, sağlıklı yiyeceklere yönelmek hamilelikte beslenmenin temelini oluşturur. Nohut, gebelik sırasında öğünlerinize dahil etmek isteyebileceğiniz yiyeceklerden biridir. Potasyum, folat ve protein gibi besinler açısından zengin olan nohut, sağlıksız, abur cubur seçeneklerinin yerini alabilecek sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar hazırlamak için kullanılabilir.

Gebelikte nohut yemek, ne kadar tüketmeniz gerektiği, faydaları ve varsa yan etkileri ve zararları hakkında size bilgi veriyoruz.

Hamile Kadınlar Nohut Yiyebilir Mi?

Evet, nohut  hamileyken ihtiyaç duyduğunuz lif, kalsiyum ve potasyum gibi temel besinler açısından zengindir. Ayrıca hamile kadınlar için hayati besinlerden biri olan folat açısından da zengindir. Nohut sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri önlemek için yeterince pişirilmeli ve tüketilmelidir.

Nohut: Beslenme Değeri

Bir fincan veya yaklaşık 164g pişmiş nohut 269kcal, 14.53g protein, 44.97g karbonhidrat, 12.5g lif, 80mg kalsiyum, 276mg fosfor, 79mg magnezyum, 477mg potasyum, 80mg kalsiyum, ve 282 ug folat içerir.

Nohutların yüksek besin değeri, hamile kadınlar için en çok tavsiye edilen gıdalardan biri olmasını sağlar.

Hamilelikte Nohutun Faydaları Nelerdir?

Nohut çok yönlü baklagiller olarak kabul edilir. Bu besini rutin beslenmenize herhangi bir biçimde (tamamen pişmiş veya haşlanmış) eklemek aşağıdaki yararları sağlayabilir:

Doğum kusurlarını önleyin: Folat hamilelik için gerekli bir besindir. Bebeğin büyümesine yardımcı olur ve sinir tüpü kusurlarını önler. Hamile kadınlar için önerilen günlük folat alımı 400mcg’dir. Nohut bu beslenmenin doğal bir kaynağıdır ve bu nedenle beslenmeye dahil edilmelidir.

Gestasyonel diyabeti yönetin: Hamilelik sırasında kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmak ve gestasyonel diyabeti yönetmek için diyete daha fazla lif almanız gerekir. Bir fincan nohut size 12g lif verebilir .

Astımdan koruyun: Bir çalışma, yüksek miktarda lif bakımından zengin gıdalar tüketen hamile kadınların bebeklerinde astım riskini azalttığını göstermektedir. Bu nedenle hamilelikte nohut yemenin bebekleri astım gibi solunum hastalıklarından koruyabilmesi mümkündür.

Kabızlığı tedavi edin: Hamile birçok anne kabızlıktan muzdariptir. Lifle dolu nohut gibi gıdaların tüketilmesi bundan biraz rahatlama sağlayabilir.

Bebeğin büyümesine yardımcı olun: Protein bebeğin gelişimi ve vücut dokusunu ve kaslarını korumak için iyidir. Nohut, bebeğinizin sağlığı için deneyebileceğiniz iyi vejetaryen seçeneklerden biri olabilir.

Anemi riskini azaltır: Hamilelik diyetinize demir yönünden zengin yiyeceklerin dahil edilmesi anemiyi önleyebilir veya riskini azaltabilir. Nohut, hamilelik sırasında sahip olunması gereken iyi demir kaynaklarından biridir.

Sağlıklı yiyeceklerin fazla tüketilmesi de hamilelikte sağlık sorunları yaratabilir. Aşağıda, fazla nohut yemenin olası yan etkilerine bakacağız.

Ayrıca Bakınız: Hamilelikte Susam Yenir Mi?

Hamilelikte Nohut Zararlı Mı? Olası Yan Etkileri

Besin açısından zengin olmasına rağmen, aşağıdaki durumlarda nohutlardan kaçınılmalıdır.

  • Nohutlara karşı alerjik reaksiyonun yaygın semptomlarından bazıları kaşıntı, şişkinlik, solunum sorunları, baş ağrısı, akne ve yorgunluktur.
  • Hamilelikte ishal veya başka bir bağırsak problemi durumunda, lif açısından zengin gıdaların tüketiminden kaçınmaya veya azaltmaya çalışmalısınız.
  • Karnınızda şişkinlik ve gaz hissediyorsanız, nohut yemekten kaçınabilirsiniz.

Hamilelikte nohutu sınırlı miktarlarda yemek iyidir ve bilinen çok az veya hiç yan etkisi yoktur. Alerjik reaksiyonunuz varsa veya herhangi bir nedenle sizin için güvenli olup olmadığından emin değilseniz, doktorunuzla bu konuda konuşun.

Kaynaklar:

  1. Anemia in Pregnancy; Children’s Hospital of Wisconsin
  2. Folate and pregnancy; Pregnancy birth & baby
  3. V. B. Katrina; Low Fiber Diet for Diarrhea; Onco Link Penn Medicine

Paylaşacağınız ilginç nohut tarifiniz var mı? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bunları anlatın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.