Hamilelikte Nefes Darlığına Ne İyi Gelir? 6 Öneri

Gebelikte nefes darlığına nasıl geçer? Nelerin iyi geldiğini merak ediyorsanız, bu yazımız tam size göre.

1. İyi bir duruş

İyi bir duruş, nefes darlığının giderilmesine yardımcı olabilir. Otururken, göğsünüzü kaldırın ve omzunuzu geri yerleştirin. Bu, akciğerlerinizin genişlemesi için yeterli alan sağlar.

Uyurken, vücudunuzu bazı yastıklar kullanarak yukarı doğru itin, karın boşluğunuzdaki alanı genişletin ve rahatlayın.

Ayrıca, yan yatarak uzanıyorsanız, başınızın yüksekte olması için ekstra bir yastık kullanın.

Nefes darlığı veya baş dönmesi varsa, sırt üstü uyumaktan kaçının. Aksi takdirde, siz ve bebeğiniz için rahat hissettiğiniz pozisyonda uyumak tamamen iyidir.

Bakınız: Hamilelikte Nefes Darlığı Normal Mi?

2. Konumunuzu değiştirmek

Uzun süre aynı pozisyonda kaldığınızda solunum sıkıntısı hissediyorsanız, rahat nefes almak için pozisyonunuzu değiştirin. Diyaframınıza baskı uygulayabileceği için dik durabilirsiniz.

3. Yavaşlamak

Rahatlamak istediğinizde vücudunuzun sinyallerini dinlemeniz ve dinlenmeniz önerilir. Nefes nefese hissettiğinizde, rahatlamaya çalışın. Yaptığınız işi durdurun ve kendinizi daha iyi hissetmeye başlayana kadar birkaç derin nefes alın. Yaklaşık 20 dakika ara verin ve iyi hissettiğinizde aktivitenize devam edin

Bakınız: Hamilelikte Nefes Darlığı Nasıl Önlenir?

4. Sağlıklı beslenmek

Hamileliği planladığınız andan itibaren ideal kilo ve zindelik seviyelerini korumayı deneyin. Nefes darlığınız anemiden kaynaklanıyorsa, sağlıklı dengeli beslenmek nefes darlığını önleyebilir. Ayrıca, doğru beslenmek sağlıklı kilo almanızı sağlar ve nefes almanızı kolaylaştırır.

Kırmızı et, koyu renkli meyveler ve yeşil yapraklar gibi demir açısından zengin gıdaları beslenmenize dahil edin. Çünkü nefes darlığı demir eksikliğinin neden olduğu anemi hastalığının belirtilerinden biri olabilir.

Fazla şeker, yağ ve tuz içeren yiyecekleri tüketmeyin.

Vücudunuzun demiri emmesine yardımcı olduğundan C vitamini alımını artırın. Ayrıca, fasulye büyük protein kaynaklarıdır. Bununla birlikte, vücudunuzun demir emilimini etkilediği için özellikle de koyu renkli olanları ılımlı bir şekilde tüketin.

5. Nefes egzersizleri yapmak

Hamile ya da değil, nefes egzersizleri akciğer kapasitenizi artırmaya ve daha fazla göğüs solunumu sağlamaya yardımcı olabilir (genişleyen rahim nedeniyle karın solunumu zor olduğundan). Bu egzersizler hamilelikte hiperventilasyonun azaltılmasına yardımcı olabilir.

  • Bu nefes egzersizi deneyebilirsiniz:
  • Kollarınızı yukarıya ve yanlara doğru kaldırırken derin nefes alın.
  • Sonra kollarınızı yanlardan geri getirirken nefes verin.
  • Teneffüs ederken başınızı kaldırın ve nefes verirken alçaltın.
  • Ellerinizi göğüs kafesine koyarak karnınız yerine göğsünüze uzun bir nefes alın.
  • Derin nefes alırken kaburgalarınızı ellere doğru itin. Karın solunumu zorlaştığında buna geçebilmeniz için derin nefes almayı deneyin.

6. Egzersiz

Zindelik eksikliği nefes darlığınızı artırabilir. Bu yüzden, nefes nefese kalmadan sohbet etmenizi sağlayacak bazı hafif egzersizleri deneyin. Egzersiz yaparken bebeğiniz de yeterli oksijen almalıdır.

Hamileliğin ilk zamanlarında egzersiz yapmak nefesinizi artırabilir ve nabız hızınızı kontrol edebilir. Herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışın.

Herhangi bir faaliyete başlamadıysanız, başlangıç ​​yogaya başlamak için doğru zaman. Yogadaki esnemeler düzgün nefes almak için alan sunar.

Yürüyüş ve yüzme, daha derin nefes alma ve fitness seviyenizi koruma yeteneğinizi de artırabilir.

Bu egzersizler, nefes darlığı semptomlarıyla etkili bir şekilde başa çıkmak için yeterli dayanıklılık sunacaktır. Bununla birlikte, vücut sinyallerinizi dinleyin ve herhangi bir egzersizi yaparken aşırıya kaçmayın.

Kaynaklar:

  1. The Best Position for Sleep During Pregnancy; The National Sleep Foundation
  2. Breathing problems and exercise; Better Health Channel; Victoria State Government

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir