Hamilelikte Nefes Darlığı Neden Olur? Bebeğe Zarar Verir Mi?

Çoğu hamile kadın nefes darlığı yaşar. Daha önce hiç nefes darlığı veya soluma sıkıntısı hissetmeyen kadınların yaklaşık %75’i gebelikte nefes darlığı hissediyor. Çoğu zaman zararsız ve normal olabilir.

Gebelikte nefes darlığı hissediyorsanız, bu yazı tam size göre. Burada, hamilelikte nefes darlığına sebeplerini, hangi durumlarda normal olmadığını ve ne zaman doktora başvurmanız gerektiğini bahsediyoruz.

Hamilelikte Nefes Darlığı Olur Mu?

Hamilelikte nefes darlığı ne zaman başlar? Özellikle üçüncü trimesterde ve ayrıca hamileliğin erken döneminde nefes darlığı yaşamak yaygındır. Bazı kadınlar ilk üç aylık dönemden itibaren nefes darlığı hissedebilirken, bazıları son üç aylık dönemde bunu deneyimleyebilir.

Bakınız: Gebelikte Nefes Almakta Zorlanmak Normal Mi?

Nefes darlığı merdiven çıkma gibi bir fiziksel zorlamadan kaynaklanıyorsa, o zaman tamamen normal ve zararsızdır. Ancak astım, peripartum kardiyomiyopati (hamilelik sırasında veya doğumdan hemen sonra ortaya çıkabilecek bir kalp sorunu), pulmoner emboli (akciğerlerde bir arterin tıkanması) gibi belirli sağlık sorunlarınız varsa, nefes darlığı diğer sağlık komplikasyonlarına ve tıbbi gözetim gerektirebilir.

Hamilelikte Nefes Darlığı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Başka endişe verici semptomlardan muzdarip olmadığınız sürece, nefes darlığı yaygındır ve bebeğinize plasentadan bol miktarda oksijen aldıkları için zarar vermez. Derin ve etkili nefes almanız fetusunuza oksijenli kan sağlayacaktır.

Bakınız: Hamilelikte Nefes Darlığına Ne İyi Gelir?

Gebelikte Nefes Darlığı Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte nefes alma zorlukları, esas olarak vücudun bir bebeği tutmak için kendini adapte etmek için maruz kaldığı doğal değişikliklerden kaynaklanır. Bu duruma “Dispne” de denir. Hamilelikte nefes darlığına yol açabilecek bazı bedensel değişiklikler her trimester için belirtilmiştir:

İlk Trimesterde

Progesteron hormonu nefes darlığınızdan sorumlu olabilir. Bu hormon vücudunuzun kan dolaşımına daha fazla oksijen emmesini sağlar, böylece akciğer kapasitesini arttırır. Bu nedenle, vücudunuz aşırı karbondioksit seviyelerini solumak için tıkanır.

Nefes alma oranınız, anlayışınızdan önceki ile aynı olsa da, nefesleri daha derinden alabilir ve solunum sıkıntısı olmanızın nedeni bu olabilir.

Ayrıca, hamileliğin ilk zamanlarında, kan hacmi yaklaşık %50 oranında şişer, bunun için kalbinizin eskisinden daha fazla çalışması gerekir. Bu, dinlenirken bile daha fazla nefes almanızı sağlar.

İkinci Trimesterde

Hamilelik hormonları, ilk üç aylık dönemde olduğu gibi, vücudunuzun daha fazla oksijen almasına izin verir, böylece beyninizi nefeslerinizin sayısını ve derinliklerini arttırmak için uyarır.

Hormonlar ayrıca solunum sistemindeki kılcal damarların şişmesine neden olabilir ve bu da sizi zor nefes alıyormuş gibi hissettirir.

Bakınız: Hamilelikte Nefes Darlığı Nasıl Önlenir?

Üçüncü Trimesterde

Büyüyen bebeğiniz ve genişleyen uterus diyaframı (göğüs kafesinin altında yatan kas) yukarı iterek akciğerleriniz için yer miktarını kısıtlar ve genişlemelerini zorlaştırır.

Bu nedenle, sanki bir maraton koşmuş gibi daha hızlı nefes almanıza ve nefes nefese kalmanıza neden olabilir. Oldukça normaldir ve sizin ve fetüsünüz için tamamen zararsızdır.

Son üç aylık dönemde, özellikle fetüsü yüksek taşıyorsanız veya aşırı amniyotik sıvı varsa nefes darlığı hissedebilirsiniz.

Merdiven inip çıkarken, ağır eşyalar taşırken veya hamilelikte alışılmadık şekilde kilo aldığınızda da nefes nefese kalabilirsiniz.

İkiz gebelik veya çoklu gebeliklerde nefes darlığı da olabilir. Bu gibi durumlarda olabildiğince dinlenmeniz gerekir.

Bazen, nefes darlığı, altta yatan sağlık sorunlarını gösterebilir, örneğin:

  • Anemi: Demir eksikliği varsa, kırmızı kan hücresi sayımınız düşük olacaktır (kırmızı kan hücreleri akciğerlerden vücudun geri kalanına oksijen taşır ve karbondioksiti vücuttan akciğerlere geri döndürür). Bu gibi durumlarda, vücudunuz siz ve bebeğiniz için oksijen sağlamak için daha çok çalışır. Nefes darlığı anemi semptomlarından biri olarak gelişebilir.
  • Astım: Nefes darlığının bir başka nedeni olabilir ve solunum probleminizin bu duruma veya gebelik hormonlarına bağlı olup olmadığını doktorunuza danışmalısınız.

Mide ekşimesi, yarış nabzı, çarpıntı veya soğuk el ve ayak parmakları ile birlikte nefes darlığınız varsa, kalp veya akciğerlerin ciddi bir komplikasyonunu gösterebilir. Derhal doktorunuza danışmalısınız.

Kaynaklar:

  1. CN Nelson- Piercy; Asthma in pregnancy; Respiratory diseases in pregnancy-1
  2. Bidad K, et al.; Frequency of asthma as the cause of dyspnea in pregnancy; NCBI

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Önerilen Makaleler:

Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir