Hamilelikte Nar Yemek ve Nar Suyu İçmek Zararlı Mı?

Hamile kaldığınızı öğrendikten sonra en sağlıklı beslenme yollarını araştırmaya başlamış olabilirsiniz. Birçok hamile bayan hamilelikleri süresince bazı gıdaları tüketmekten bilhassa kaçınırlar ve bu gıdaların zararlı olup olmadığı konusunda kararsız kalırlar. Hamile bayanların yeme konusunda kararsız kaldığı gıdalardan biri de nardır.

“Hamilelikte nar yemek veya nar suyu içmek tehlikeli mi?” diye sizler de merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Hamilelikte nar yemek ya da nar suyu içmenin anne ve bebek için güvenli olup olmadığını merak ediyorsanız, öncelikle bu meyvenin faydalarından bahsedelim.

Çoğu doktor, hamilelikleri boyunca bayanların nar yeme ve nar suyu içmeye devam etmesini ister. Ancak gebe iken nar tüketmenin güvenli olup olmadığı konusunda henüz bir araştırma yoktur. Nar içerisinde, hamileliğiniz boyunca size ve bebeğinize yardımcı olacak bazı besin öğeleri vardır. Öte yandan, nar suyu vücudunuzu nemlendirir ve hamile iken tatlı bir şeyler canınız istediğinde iyi bir alternatiftir.

Hamilelikte Nar Yemenin Faydaları

Gebelikte nar tüketmenin bazı faydalarını aşağıda maddeler halinde sıraladık:

1. Lif

Yarım fincan nar, yaklaşık 5 gram lif içerir. Eğer hamile iseniz, kabızlık ve diğer bağırsak ile ilgili sorunlardan muzdarip olabilirsiniz. Günlük beslenmenizde lif açısında zengin gıdalar tüketmeniz kabızlığı önleyebilir. Nar yemek herhangi bir rahatsızlık vermeden bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olacaktır. Uzmanlar, hamile iken günde yaklaşık 25 ila 30 gram lif alınmasını önermektedir.

2. Demir

Nar, demir açısından zengin gıdalardan biridir. Vücudunuzda yeterince demir olmaması anemi riskini ortaya çıkarabilir. Eğer anemi teşhisi konulmuşsa, hem anne hem de bebek için birçok sağlık sorunlarına yol açabilir.

Demir eksikliği anemisinden muzdarip hamile kadınlarda erken doğum riski vardır. Bu gibi durumlarda bebek düşük doğum ağırlığına sahip olabilir. Vücudunuzda demir seviyeleri düşükse, doktorunuz bazı demir takviyeleri önerebilir. Ancak, nar yemek de vücudun günlük demir ihtiyacının bir kısmını karşılamanın doğal bir yoludur. Demir bakımından zengin meyveler yemek, hamilelikte vücudunuzun ihtiyacı olan demir deposunu oluşturmasına yardımcı olacaktır.

3. C Vitamini

Nar, aynı zamanda C vitamini açısından da zengin bir meyvedir. C vitamini, vücudun demiri emmesine yardımcı olur. Bu nedenle, nar yemek demir emilimine fayda sağlayabilir.

Hamilelikte Nar Suyu İçmenin Faydaları

Hamile iken nar suyu içmenin bazı yararları şöyledir:

1. Kalori Gereksinimi Karşılar:

Hamileliğinizin ikinci ve üçüncü trimester döneminde, vücudunuzun gereksinimi olan kalori miktarı 2,200 2,000 kalori arasındadır. 200 gram nar suyu yaklaşık 130 kaloridir. Günlük kalori ihtiyacınızın sağlıklı bir yüzdesini sağlar. Ayrıca, hamile iken vücudunuzun susuz kalmaması için de nar suyu gibi sağlıklı meyve suları tüketebilirsiniz.

2. Folik Asit:

Hamilelikte, folik asit vitamini hem sizin hem de bebeğinizin gelişimi için önemli bir rol oynar. Bir porsiyon nar suyu, 60 mg folik asit içerir. Hamile iken günlük ortalama 600 mg folat alımına vücut ihtiyaç duyar ve en az 400 mg folik asit alınmalıdır. Hamilelikte nöral tüp doğum kusuru da dahil olmak üzere çeşitli doğum kusurlarına karşı bebeğinizi güvende tutmak amacıyla doğru miktarda folik asit alımına özen gösterin.

3. K Vitamini:

Nar suyu iyi bir K vitamini kaynağıdır. Bir porsiyon nar suyu, 9.3 mikrogram K vitamini içerir. Hamile iken her gün düzenli olarak vücuda 90 mcg K vitamini alınması gerekir. K vitamini, bebeğin kemiklerinin gelişmesi ve güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca, anne ve gelişmekte olan bebek için normal kan pıhtılaşması sürecine yardımcı olur.

4. Potasyum:

Hamile iken 200 gram nar suyu içmek, yaklaşık 530 mg potasyum alınmasını sağlar. Potasyum bir diğer önemli besin maddesidir. Hamilelikte yaklaşık 4700 mg potasyuma vücudunuz ihtiyaç duyar. Özellikle bacaklarda ortaya çıkan kramp şikayeti hamile bayanlar arasında oldukça yaygın görülür. Potasyum bakımından zengin gıdalar yemek, krampları önler ve hafifletir. Ayrıca, potasyum kas ve sinirlerin düzgün çalışmasını destekler.

5. Antioksidanlar:

Nar suyunun pek çok faydası bulunmaktadır. Özellikle hamilelikte sağlığınız için önemli bir rol oynayan antioksidanlar açısından zengin bir besin kaynağıdır. Antioksidanlar, plasental yaralanma riskinin azalmasına yardımcı olur. Ayrıca fetüsün beyin yaralanma riskini azaltmaya yardımcı olur. Polifenoller olarak bilinen bir grup antioksidan, genellikle doğum sırasında meydana gelen oksijen eksikliği nedeniyle beyin hasarı riskini azaltmaya yardımcı olur.

Washington Üniversitesi’nde yapılan bir laboratuar çalışmasında, nar suyu içmenin gebelik kusurlarını engellediği sonucuna varılmıştır. Düzenli olarak nar suyu tüketen anne adaylarında pre-eklampsi, erken doğum ve gelişme geriliğini önlediği belirtilmiştir.

Hamilelikte Nar Yemek Sakıncalı Mı?

Yukarıda, hamilelikte nar yemenin faydalarını paylaştık. Şimdide bazı risklere göz atalım.

  • Hamilelikte özellikle nar kabuğunda bulunan nar ekstresini tüketmek, kasılmalar nedeniyle erken doğuma neden olabilir.
  • Nar suyu yüksek kalorili bir içecek olduğu için yeteri miktarda içmeye özen gösterin.
  • Bazen kan sulandırıcı, ACE inhibitörü, statinler ve tansiyon ilaçları gibi diğer ilaçlar ile etkileşime girebilir.

Eski Mısırlılar tarafından nar meyvesi bereket sembolü ve enfeksiyonları tedavi etmek amacıyla kullanılırdı. Hamilelikte nar yemek veya suyunu içmek son derece yararlıdır. Bu konuda şüpheleriniz varsa, doktorunuzla konuşabilir ve yemeniz gereken nar miktarını öğrenebilirsiniz.

Senin Görüşün veya Deneyimin Nedir?

Aşağıda yer alan yorum bölümünden sen de ister kendi deneyimlerini anlat, ister hamileliğe dair merak ettiğin sorularını diğer okuyucularla paylaş.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir